BUDOWA ZJAZDU – pozwolenie czy zgłoszenie. Zmiany w prawie budowlanym w 2015 r.

Czy na budowę zjazdu potrzebne jest pozwolenie? A może zgłoszenie?
Na dzień dzisiejszy na budowę zjazdów (niezależnie od kategorii drogi) wymagane jest uzyskanie pozwolenia. Zjazdy są bowiem obiektami budowlanymi i nie zostały wymienione w art. 29 prawa budowlanego. Artykuł ten stanowi zamknięty katalog obiektów i robót, na które nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

W związku z powyższym obowiązuje ogólna zasada zawarta w art. 28, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Jednak 15.01.2015 r. sejm uchwalił zmianę ustawy prawo budowlane. Jeśli ustawa zacznie obowiązywać to budowa zjazdów z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych będzie możliwa na podstawie zgłoszenia. Zjazdy z dróg krajowych nadal będą wymagały uzyskania pozwolenia na budowę.
Aktualizacja:

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Witam,
    chcę wybudować zjazd na działkę, posiadam już stosowne dokumenty od zarządcy drogi, w starostwie usłyszałam, że wystarczy zawiadomienie na druku, który otrzymałam, oświadczenie o prawie dysponowania gruntem i stosowną mapkę. Nie wiem jak mam wypełnić owe zawiadomienie, aby zostało przyjęte oraz jak wrysować wjazd – Pani w urzędzie powiedziała, że możemy to zrobić sami. Może uzyskam podpowiedź jak dobrze przygotować powyższe dokumenty. Pozdrawiam

    • MGM
      |

      Witam.
      Nie wiem jak wygląda druk, który Pani otrzymała (nie ma go określonego w przepisach i urzędy posługują się własnymi), dlatego też nie jestem w stanie pomóc. Jeśli chodzi o rysunek to najważniejsze, aby spełniła Pani wymagania stawiane przez zarządcę drogi. Postaramy się przygotować przykład zgłoszenia zjazdu. A póki co mogę Pani jedynie polecić wpisanie w wyszukiwarkę "projekt zjazdu" i przejrzenie grafik – może to w jakiś sposób podpowie Pani jak przygotować rysunki.
      Pozdrawiam.

  2. Anonimowy
    | Odpowiedz

    W przypadku zgłoszenia nalezy zwrócić aie do zarządu o zajęcie pasa drogowego? W wydanym uzgodnieniu z Zarzadu Dróg Powiatowych nic na ten temat nie ma.

    • MGM
      |

      Przed rozpoczęciem robót budowlanych w obrębie pasa drogowego – trzeba uzyskać zgodę na zajęcie pasa drogowego.

  3. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Wymyśl ustawy o drogach publicznych
    Art. 40. 1. Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej.
    natomiast zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i*Gospodarki Morskiej
    w*sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie przez zjazd
    rozumie się część drogi na połączeniu z drogą niebędącą drogą publiczną lub na połączeniu drogi
    z dojazdem do nieruchomości przy drodze; zjazd nie jest skrzyżowaniem;
    Można zaliczyć to jako element drogi, a budowa zjazdu nie jest zwiazana z ww rzeczami w sprawie drogi?

    • MGM
      |

      Nie rozumiem pytania. Co zaliczyć jako element drogi? Z czym nie jest związana budowa zjazdu?

  4. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Chodzi mi o to ze zjazd jest elementem drogi i jego budowa jest zwiazana z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg. W zwiazku z powyzszym wmysl art. 40 nie powinna byc pobierana oplata.

    • MGM
      |

      Definicja zjazdu znajduje się też w ustawie:
      "zjazd – połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym".
      Z niej nie wynika, że zjazd jest częścią drogi. Budowa zjazdu nie zawsze jest przecież związana z budową, przebudową drogi.

Prześlij komentarz