Blaszak – kiedy wybudujesz go bez formalności, a kiedy potrzebne Ci będzie pozwolenie lub zgłoszenie

budowa blaszaka

Na temat budowy i montażu blaszaków krąży wiele mitów. Według najpopularniejszego z nich blaszak możesz postawić w dowolnym miejscu i bez urzędowych formalności, jeśli nie ma fundamentów i wylewki. Nic bardziej mylnego. Dlaczego?

Wspomnieliśmy o tym w tekście 10 mitów na temat formalności budowlanych, w które być może wierzysz. Jeśli blaszak nie ma fundamentów, to jeszcze gorzej, ponieważ nie jest budynkiem w rozumieniu przepisów, tylko tymczasowym obiektem budowlanym, który jeśli ma stać w danym miejscu na stałe, potrzebuje pozwolenia na budowę.

Rodzaj formalności zależy też od tego, jaką funkcję ma pełnić blaszak. Inaczej jest traktowany blaszak będący garażem (zazwyczaj wystarczy zgłoszenie), a inaczej taki, który pełni funkcję warsztatu samochodowego (wymagane jest pozwolenie na budowę).

 

Blaszak jako tymczasowy obiekt budowlany – zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Jeśli blaszak nie jest trwale związany z gruntem, jest tymczasowym obiektem budowlanym. Możesz go wybudować na zgłoszenie, jeśli ma zostać rozebrany lub przeniesiony w inne miejsce przed upływem 180 dni. Jeśli ma stać w jednym miejscu dłużej niż 180 dni, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Więcej na ten temat przeczytasz w tekście: Budowa tymczasowego obiektu budowlanego – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie. Znajdziesz tam też dokładną definicję tymczasowego obiektu budowlanego oraz wyjaśnienie, kiedy obiekt jest trwale związany z gruntem, a kiedy nie.

 

Blaszak jako garaż lub budynek gospodarczy – zgłoszenie lub pozwolenie na budowę

Na zgłoszenie możesz wybudować blaszak, który pełni funkcję garażu lub budynku gospodarczego i:

 • jest wolno stojący i parterowy (wymaganie to dotyczy budynków gospodarczych),
 • ma powierzchnię zabudowy nie większą niż 35 m²,
 • łączna liczba takich obiektów (wlicza się do nich jeszcze wymienione w tym samym przepisie wiaty oraz przydomowe ganki i oranżerie) nie przekracza dwóch na każde 500 m² powierzchni działki (na działce o powierzchni mniejszej niż 500 m² na zgłoszenie możesz wybudować 1 taki obiekt).

Jeśli wszystkie ww. warunki są spełnione, blaszak możesz wybudować na zgłoszenie. Jeśli nie spełnisz choćby jednego z powyższych wymogów, potrzebne Ci będzie pozwolenie na budowę.

Jak przygotować takie zgłoszenie? Szczegółowe instrukcje znajdziesz w tekście „Budowa garażu – zgłoszenie”, a przykładowe rysunki tutaj: przykład zgłoszenia garażu blaszaka, przykład zgłoszenia budynku gospodarczego.

 

Blaszak jako tymczasowy obiekt na potrzeby budowy lub budynek gospodarczy w zabudowie zagrodowej – bez formalności

Bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia możesz wybudować:

W tym drugim przypadku trzeba spełnić jeszcze kilka warunków. Budynek musi:

Brak formalności nie oznacza, że możesz taki budynek postawić w dowolnym miejscu i może on wyglądać, jak chcesz. Musisz spełnić wymagania innych przepisów (m.in. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Zajrzyj do podlinkowanego tekstu, a dowiesz się więcej.

 

Blaszak jako inny rodzaj budynku, np. warsztat samochodowy, myjnia

Jeśli blaszak ma pełnić inną funkcję, np. warsztatu samochodowego, myjni, magazynu – potrzebujesz pozwolenie na budowę.

 

Komentarze

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Odnośnie stawiania go jako "tymczasowy", to na ile maksymalnie można go postawić? Można postawić tymczasowy obiekt budowlany na 50 lat? Przy jakiej długości stania przestaje być tymczasowym?

  • Magda /MGM/
   |

   W tekście jest link do artykułu, w którym znajdzie Pan/Pani definicję tymczasowego obiektu budowlanego. Może stać i 50 lat, ale wtedy potrzebne jest pozwolenie na budowę.

 2. Sylwia Wasiolek
  | Odpowiedz

  Planuję postawić garaż pod myjnie parową. Czy będzie potrzebne mi pozwolenie na budowę jeśli na początku garaż postawiony byłby jako tymczasowy nie dłużej niż 180 dni i byłby nie związany na stałe z gruntem

Prześlij komentarz