OCIEPLENIE BUDYNKU – POZWOLENIE NA BUDOWĘ CZY ZGŁOSZENIE

with Brak komentarzy
ocieplenie budynku pozwolenie czy zgłoszenieNa ocieplenie budynku może być wymagane pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót. Od czego to zależy?
Parametrem decydującym o tym jaką procedurę trzeba przeprowadzić jest wysokość budynku.
Zgodnie z art. 29 prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 12 m. Z kolei art. 30 stanowi, że wykonywanie ww. robót wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W związku z tym, że art. 29 stanowi zamknięty zbiór obiektów i robót niewymagających pozwolenia, wszystkie inne (niewymienione w art. 29) wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Reasumując – docieplenie budynków o wysokości:
  • do 12 m – wymaga zgłoszenia robót budowlanych,
  • powyżej 12 m – wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Zgłoszenie powinno zawierać rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia musisz dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
By uzyskać pozwolenie na budowę, trzeba zlecić projektantowi opracowanie projektu budowlanego.
Aktualizacja:
Informacje zawarte powyżej są nieaktualne – więcej na ten temat w nowym tekście na temat docieplenia budynków.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.