OŚWIADCZENIE O POSIADANYM PRAWIE DO DYSPONOWANIA NIERUCHOMOŚCIĄ NA CELE BUDOWLANE – JAK WYPEŁNIĆ

with 16 komentarzy
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane musisz złożyć wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub przy zgłoszeniu robót nie wymagających pozwolenia na budowę.
Jeśli z wnioskiem o pozwolenie na budowę bądź zgłoszeniem występuje kilka osób, oświadczenie takie musi złożyć każda z nich.
Wzór oświadczenia określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wzniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz. U. z 2003r. Nr 120, poz. 1127, z późn. zm.).
Poniżej przedstawiamy przykłady jak wypełnić takie oświadczenie w najczęściej spotykanych przypadkach.

Miejsca, które powinieneś wypełnić zaznaczyliśmy na czerwono.
Nazwę obrębu i jednostki ewidencyjnej znajdziesz m.in. na mapie sytuacyjno-wysokościowej, powinny też być wpisane przez projektanta na stronie tytułowej projektu budowlanego.
Może się również okazać, że wystarczy wskazać (zaznaczyć) właściwy tytuł własności i nie trzeba wykreślać tych pozostałych.
1. Osoba składająca wniosek jest właścicielem działki objętej wnioskiem.
2. Osoba składająca wniosek jest współwłaścicielem działki objętej wnioskiem.
3. Osoba składająca wnioskiem nie ma żadnego tytułu własności do działki objętej wnioskiem.
Powyższa sytuacja może mieć miejsce, np. gdy składamy wniosek o pozwolenie na budowę zjazdu z drogi gminnej – zjazd będzie zlokalizowany częściowo na działce gminnej, którą również musimy objąć wnioskiem o pozwolenia na budowę.

Aktualizacja
Wzór oświadczenia przedstawiony powyżej jest nieaktualny. Dowiedz się więcej.

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych e-booków, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

16 Odpowiedzi

 1. hesus
  | Odpowiedz

  Czy czerwone przekreślenie mamy również przekreślić? Mógłbyś sprecyzować "Miejsca, które należy wypełnić zaznaczyliśmy na czerwono." ? Pozdrawiam.

  • MGM
   |

   Witam, tak – te punkty, które w danym przypadku nie mają zastosowania najlepiej przekreślić.
   Pozdrawiam.

 2. MGM
  | Odpowiedz

  UWAGA:
  Aktualny wzór oświadczenia znajdziecie tutaj:
  http://pozwolenienabudowe.blogspot.com/2015/08/oswiadczenie-o-posiadanym-prawie-do.html

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,
  jestem właścicielem domu w 12/16 reszta 4/16 należy do kogoś.
  Rzecz w tym że nie wiemy Kto to jest, a mieszkam w tym domu od urodzenia, wcześniej mieszkał ojciec, dziadek.Poprzez zasiedzenie nie mogę narazie przejąć tej części domu, bo niedawno była sprawa o dział spadku i musi minąć kolejne 20 lat.
  Skoro nie jestem właścicielem całości, czy jest jakiś sposób, by móc coś wybudować na zgłoszenie budowlane lub zezwolenie, czy muszę czekać 20 lat na zasiedzenie??
  Robert.

  • MGM
   |

   Witam.
   Problem polega na tym, że zarówno do zgłoszenia jak i pozwolenia musi Pan złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, a w nim wskazać odpowiedni tytuł i oświadczyć, że posiada zgodę współwłaścicieli. Tyle z prawa budowlanego. Nie wiem czy da się coś zrobić w tej sprawie, myślę że najlepiej poradzić się prawnika.
   Pozdrawiam.

 4. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam
  Czy aktualne oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest dostępne w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU z dnia 24 lipca 2015r.? Druk z przykładem wypełnienia zamieszczony powyżej jest aktualny, czy należy korzystać z tego z Rozp. z 2015r.?

 5. indianin
  | Odpowiedz

  Witam
  Jestem właścicielem działki rolnej, na której chciałbym wywiercić niewielką studnię. Będę załatwiał to poprzez zgłoszenie.
  Jeśli jest to działka rolna, a nie budowlana, to czy też składa się oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane?

 6. Radzio
  | Odpowiedz

  Dzień dobry. Gratuluję rewelacyjnego bloga i z góry dziękuję. Chciałbym wybudować budynek na zgłoszenie na działce dzierżawionej. Właściciel nie ma nic przeciwko. Jak to zrobić jeśli chodzi o oświadczenie o jakim Pan pisze? Pomijam zgodność z mpzp etc bo to oddzielna kwestia. Pozdrawiam

 7. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.
  Jak to jest z tymi głoszeniami a brakiem w ogóle zgłoszenia. Chcę wybudować z mat. drewnianego budynek gospodarczy do 35m. Czy muszę t w ogóle zgłaszać? czy w ewentualnym zgłoszeniu muszę podać przeznaczenie?

 8. Anonimowy
  | Odpowiedz

  czy w budynku do 35m na zawiadomienie można trzymać zwierzęta?

  • MGM
   |

   Budynek przeznaczony do hodowli zwierząt to budynek inwentarski, gospodarczy ma zupełnie inne przeznaczenie.

 9. Marcin
  | Odpowiedz

  Witam mam mieszkanie komunalne w kamienicy w której mieszkają dwie rodziny czyli moja i sąsiedzi którzy mają wykupione mieszkanie na własność, chciałbym przeprowadzić budowe garażu o konstrukcji drewnianej tylko będzie wylana posadzka pod konstrukcją drewnianą garaż będzie miał powierzchnię 25m2 i moje pytanie jest takie jakie procedury muszą być wykonane żeby taki garaż wybudować ?

Zostaw Komentarz

E-book przedstawiający nowe prawo budowlane w pytaniach i odpowiedziach jest już dostępny.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.