PRZENIESIENIE DECYZJI O POZWOLENIU NA BUDOWĘ

with Brak komentarzy
przeniesienie pozwolenia na budowęCzęsto spotykamy się z wątpliwościami osób, które chcą kupić działkę z pozwoleniem na budowę, czy da się zmienić inwestora w pozwoleniu. Tak, jest taka możliwość, w prawie budowlanym określona jako przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Zgodnie z art. 40 ust. 1 Prawa budowlanego organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Z wnioskiem o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę występujesz do organu, który wydaje pozwolenia – starostwo powiatowe, bądź urząd miasta na prawach powiatu.
We wniosku musisz wskazać co najmniej numer decyzji, datę wydania, przez kogo wydana, na rzecz kogo wydana i na kogo ma być przeniesiona.
 
Do wniosku powinieneś dołączyć:
  • zgodę osoby (podmiotu) na rzecz, której decyzja została wydana na przeniesienie decyzji na rzecz wskazanej osoby (podmiotu),
  • oświadczenie osoby (podmiotu), na którą decyzja ma zostać przeniesiona o przyjęciu wszystkich warunków zawartych w decyzji,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • dowód potwierdzający, że budowa została rozpoczęta i nie została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata (w przypadku decyzji starszych niż 3 lata). Może to być np. dziennik budowy do wglądu, lecz warto o to zapytać w urzędzie, gdzie będziesz składać wniosek.
  • warto też dołączyć kserokopię decyzji, choć nie ma takiego obowiązku.

 

Przepisy nie określają wzoru wniosku o przeniesienie decyzji ani ww. oświadczeń (z wyjątkiem oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane). Urzędy mogą posiadać swoje wzory, lecz nie jesteś zobligowany do ich stosowania.
Przykładowy wzór wniosku i oświadczeń oraz sposób wypełnienia oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane zamieściliśmy w osobnych tekstach. Możesz z nich skorzystać.
Jeśli chodzi o inne obowiązki wynikające z przeniesienia decyzji to powinieneś pamiętać, żeby w dzienniku budowy dokonać wpisu o zmianie inwestora (nie musisz prowadzić nowego dziennika budowy).

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.