WYMIANA OKIEN I DRZWI – CZY POTRZEBNE POZWOLENIE LUB ZGŁOSZENIE

with 13 komentarzy
wymiana okien i drzwiCzy na wymianę okien lub drzwi potrzebne jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie?
Jeżeli wymiana nie wiąże się ze zmianą wielkości otworów to zgodnie z prawem budowlanym nie są to roboty budowlane, więc nie musisz nigdzie tego faktu zgłaszać, ani też uzyskiwać żadnych pozwoleń.
Natomiast jeśli przy wymianie okien lub drzwi ingerujesz w obiekt budowlany (np. powiększasz bądź zamurowujesz otwór), masz wtedy do czynienia z robotami budowlanymi (remontem lub przebudową), na które powinieneś uzyskać odpowiednio pozwolenie na budowę (przebudowa) bądź zgłosić zamiar ich wykonania (remont).

Poniżej przedstawiamy definicje poszczególnych pojęć (zgodnie z Prawem budowlanym):

 

roboty budowlane – należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;

 

przebudowa – wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;

 

remont – wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Niestety Prawo budowlane nie definiuje pojęcia „bieżąca konserwacja”, jednak można przyjąć, że są to drobne czynności przy obiekcie budowlanym, które mają na celu zmniejszenie jego zużycia i zapewnienie użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.
Aktualizacja
Więcej na temat kwalifikacji różnego rodzaju robót znajdziesz w tekście: Co to jest: remont, budowa, przebudowa i inne roboty budowlane – definicje i przykłady.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

13 Odpowiedzi

 1. Rafał Kijas
  | Odpowiedz

  Witam,
  Mam zamiar zmienić okno na drzwi wejściowe tzn. powiększyć otwór okienny po wysokości i zamiast okna wstawić drzwi wejściowe. Czy można wykonać taką zmianę na zgłoszenie?
  Pozdrawiam

 2. Unknown
  | Odpowiedz

  Czy jeśli chcę wymienić drzwi pełne metalowe od komórki lokatorskiej które są na zewnatrz budynku na drzwi balkonowe tych samych rozmiarów to wymagana jest zgoda wspólnoty i pozwolenie?

  • MGM
   |

   Zgoda współwłaścicieli nieruchomości jest potrzebna. Odpowiedź na drugą część pytania znajduje się w tekście powyżej :)

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Czy, jeśli chcę wymienić okna i drzwi w moim lokalu użytkowym, to potrzebna mi jest zgoda wspólnoty? Nie zmieniam wielkości otworów okiennych itp, tylko w miejsce starych, drewnianych okien wstawiam nowe, pcv. Jakie przepisy to regulują?

  • MGM
   |

   Takich kwestii nie reguluje prawo budowlane. Na pewno coś na ten temat mówi kodeks cywilny, a być może także inne przepisy.

 4. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam . Chciałbym do swojego pomieszczenia gospodarczego ( budynek szeregowy dla 4 rodzin) wstawić drzwi garażowe lub dostawić na swoim ogrodzonym kawałku wiatę drewniana na auto. Czy potrzebuje zgody lokatorów?

  • MGM
   |

   Odpowiedź jest na blogu w tekście "Czy tylko właściciel może zabudować działkę" – zakładka "spis treści" – kategoria "planowanie inwestycji"

 5. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam. Chciałbym w swoim domu zmniejszyć jeden otwór okienny, i w jednym z pokoi usunąć jedno okno. Czy będzie to na zgłoszenie czy muszę mieć projekt i będzie to pozwolenie na budowę.

  Poproszę jeśli to możliwe jakąś podstawę prawną.
  Z góry dziękuje

  • Magda /MGM/
   |

   Prawo budowlane, art. 3 pkt 7a, art. 28, 29, 30.

  • Anonimowy
   |

   A mogę prosić o wyjaśnienie tych artykułów bo czytam i nic z tego nie rozumiem. Czy musi być projekt i zgłoszenie czy wystarczy tylko zgłoszenie.

  • Magda /MGM/
   |

   Będzie to przebudowa. Jeśli jest to budynek jednorodzinny – pozwolenie na budowę lub zgłoszenie z projektem. Więcej informacji znajdzie Pan w tekście na temat przebudowy (link jest w spisie treści).

  • Anonimowy
   |

   Witam mam pytanie sąsiad wymienia okno z zwykłego 50/150 na tarasów balkonowe moje pytanie czy powinien spytać o zgodę lokatorów i zdobyć pozwolenie dom jest zabytkiem

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.