BUDOWA PRZYŁĄCZY – zgłoszenie czy bez zgłoszenia

with 1 komentarz
budowa przyłączyKiedy budowa przyłączy wymaga zgłoszenia, a kiedy można je zrealizować bez formalności w urzędzie?
Zgodnie z prawem budowlanym inwestor może wybrać sposób budowy przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych. Ma do wyboru: zgłoszenie lub bez zgłoszenia. Może skorzystać z wyboru niezależnie od tego czy przyłącza związane będą z obiektem, czy też będą realizowane na niezabudowanej działce. Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne, choć można o nie wystąpić.

Budowa przyłączy bez zgłoszenia

Jeśli zdecydujesz się na budowę przyłączy bez zgłoszenia, będziesz musiał zlecić sporządzenie planu sytuacyjnego. Plan ten może wykonać projektant z odpowiednimi uprawnieniami. Sporządza go na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Do planu tego będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a do wykonywania przyłączy – w zależności od rodzaju przyłącza – Prawa energetycznego bądź ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Budowa przyłączy na podstawie zgłoszenia

Jeśli zdecydujesz się na budowę przyłącza na podstawie zgłoszenia, będziesz musiał przygotować kilka dokumentów.
W zgłoszeniu powinieneś określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia musisz dołączyć:
Zgłoszenia powinieneś dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych możesz przystąpić, jeżeli w terminie 30 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
Zachęcamy do zapoznania się z postami dot. zgłoszenia, gdzie szczegółowo omawiamy jak wykonać takie zgłoszenie, przedstawiamy też przykładowy wzór zgłoszenia.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Jedna odpowiedz

  1. Kamila
    | Odpowiedz

    Czy obecnie (styczeń 2020r) jest możliwe budowanie przyłącza bez zgłoszenia?

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.