ROZBIÓRKA – pozwolenie czy zgłoszenie

with 7 komentarzy
rozbiórka pozwolenie czy zgłoszenieKiedy rozbiórka budynku lub innego obiektu wymaga uzyskania pozwolenia, a kiedy wystarczy tylko zgłoszenie?
Rozbiórka obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeżeli nie podlegają ochronie jako zabytki, nie wymaga przeprowadzenia żadnych procedur administracyjnych. Na rozbiórkę takich obiektów i urządzeń nie musisz uzyskiwać żadnych zezwoleń. Lista tych obiektów wymieniona jest w art. 29 i 30 prawa budowlanego.
Zgłoszenia wymaga rozbiórka budynków i budowli niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską, o wysokości poniżej  8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości.
Rozbiórka wszystkich pozostałych obiektów budowlanych wymaga uzyskania pozwolenia na rozbiórkę.

 

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Właściwy organ może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę obiektów wymagających zgłoszenia, jeżeli rozbiórka tych obiektów może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.
Właściwy organ może także żądać, ze względu na bezpieczeństwo ludzi lub mienia, przedstawienia danych o obiekcie budowlanym lub dotyczących prowadzenia robót rozbiórkowych.
 
Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe możesz rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Rozpoczęcie takich robót nie zwalnia Cię jednak z obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego.
Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

  1. JanekB
    | Odpowiedz

    Witam.

    Mam pytanie do treści artykułu 31, pkt. 1, ust. 1 ustawy prawo budowlane.
    Mianowicie czy odległość budynku od granicy działki (minimum połowa wysokości obiektu bud.) liczy się w każdą stronę? Np. budynek z trzech stron spełnia warunek odległości natomiast czwarta strona leży w mniejszej odległości niż połowa wysokości budynku… czy może brane są pod uwagę tylko ściany szczytowe?

    Pozdrawiam

    • MGM
      |

      Witam.
      W przepisie jest mowa o odległości budynku, więc trzeba wziąć pod uwagę wszystkie kierunki i wszystkie ściany.
      Pozdrawiam.

  2. Anonim
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, dziękuję za interesujący tekst.
    A jak wygląda kwestia częściowej rozbiórki? Przykład: rozbieram schodki (betonowe) wchodzące z ogrodu na podwyższony taras, przylegający do domu.
    Czy to w ogóle jest rozbiórka, czy też może raczej przebudowa?
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

    Piotr

    • Magda | oprawiebudowlanym.pl
      |

      To będzie raczej przebudowa.

    • Piotr
      |

      Ale wszak zmienia się powierzchnia zabudowy, a to, zgodnie z definicją z pr.bud., wyklucza takie roboty z zakresu pojęcia „przebudowy”. Z drugiej strony trudno przecież to, co podałem w przykładzie, zakwalifikować jako budowę (rozbudowę, nadbudowę). Czy zatem mogą istnieć roboty budowlane niebędące ani budową (rozbudową, nadbudową) ani przebudową ani remontem ani rozbiórką?
      W międzyczasie udało mi się też stwierdzić, że istnieją orzeczenia NSA (a przynajmniej jedno), w których akceptuje się pojęcie „częściowej rozbiórki” (dokładniej: „rozbiórki części obiektu bud.”).
      Zatem z tego wynikałoby, że na to, co opisałem w przykładzie, obecnie nie trzeba nawet zgłoszenia… (?)

      Pozdrawiam
      Piotr

    • Magda | oprawiebudowlanym.pl
      |

      Z tą powierzchnią zabudowy to bym polemizowała (powierzchni elementów drugorzędnych jak schody nie wliczamy do powierzchni zabudowy – więcej tutaj). Może rzeczywiście będzie to częściowa rozbiórka. Nie wiem, jak to w rzeczywistości wygląda, więc się nie kłócę ;). Również pozdrawiam.

    • Piotr
      |

      Racja z tą powierzchnią zabudowy, też się zreflektowałem już po wysłaniu komentarza. Ale w opisanym przeze mnie przypadku ze względu na usytuowanie tych schodków i tak chyba zmieni się „parametr charakterystyczny” (szerokość obiektu bud.).

Prześlij komentarz

Nowy e-book dla wszystkich, którzy chcą znać prawo budowlane, już dostępny DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ