BUDOWA / INSTALOWANIE REKLAMY – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie

with 1 komentarz
budowa instalowanie reklamyPrawidłowa kwalifikacja reklam oraz konieczność uzyskania pozwolenia na budowę bądź dokonania zgłoszenia budzi wiele wątpliwości i była przedmiotem rozstrzygnięć wielu (niejednokrotnie sprzecznych ze sobą) wyroków sądów. Przedstawione poniżej informacje są zgodne z poglądem ukształtowanym w większości orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. sygn. akt. II OSK 514/10, II OSK 427/10, II OSK 249/09).

Prawo budowlane rozróżnia – nie wprost – dwa rodzaje urządzeń reklamowych:
  • wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, czyli budowle, na wykonanie których niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę,
  • tablice i urządzenia reklamowe, przed zainstalowaniem których wystarczy dokonać zgłoszenia (nie dotyczy tych usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków).
Pojęcia „instalacji” i „trwałego związania z gruntem” nie zostały zdefiniowane w prawie budowlanym, były jednak wielokrotnie wyjaśniane w przywołanym wcześniej orzecznictwie.
Instalowanie urządzenia reklamowego polega na wykonaniu szeregu czynności montażowych prowadzących do umieszczenia tego urządzenia w określonym miejscu (także poza budynkiem), jednak zachodzi różnica pomiędzy budową i instalacją dokonywanymi na gruncie. Pojęcie instalacji nie mieści się w zakresie pojęcia „budowa”. Wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, czyli budowli w postaci urządzenia reklamowego, będzie budową wymagającą pozwolenia na budowę.
Cecha „trwałego związania z gruntem” sprowadza się do posadowienia obiektu na tyle trwale, by zapewnić mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć lub spowodować przesunięcie czy przemieszczenie na inne miejsce. O tym, czy urządzenie reklamowe jest trwale związane z gruntem, nie decyduje metoda i sposób związania z gruntem (okoliczność posiadania przez obiekt fundamentów, czy też wielkość zagłębienia w gruncie). Istotne jest czy wielkość konkretnego urządzenia, jego konstrukcja, przeznaczenie i względy bezpieczeństwa wymagają takiego trwałego związania z gruntem.
Jak budować bez pozwolenia - zgłoszenie

Buduj bez ryzyka kar finansowych i rozbiórki. E-book „Jak budować i remontować bez pozwolenia” to kompendium wiedzy o budowaniu bez pozwolenia i na zgłoszenie. Pełne procedury, sposoby unikania ryzyka związanego z lukami w przepisach, wzory dokumentów i przykłady rysunków. Dowiesz się z niego m.in.:

  • Jak się zabezpieczyć na wypadek, gdy teoretycznie żadna zgoda nie jest potrzebna, ale niejednolite orzecznictwo wróży potencjalne kłopoty.
  • Za jakie mity budowlane słono się płaci.
  • Kiedy dokonać zgłoszenia, żeby nie popełnić samowoli budowlanej, i kiedy rozpocząć roboty, żeby mieć pewność, że urząd nie zrobi Ci już żadnej przykrej niespodzianki w postaci sprzeciwu.

Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Jedna odpowiedz

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    ;))

Zostaw Komentarz

Przygotuj się do dużej nowelizacji prawa budowlanego już dziś. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.