SZAMBO / PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie

with 8 komentarzy
budowa szamba i przydomowej oczyszczalni ściekówBudowa zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe (szamba) wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast budowa indywidualnej przydomowej oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę możliwa jest po dokonaniu zgłoszenia właściwemu organowi (starosta bądź prezydent miasta). Co warto wiedzieć o tych formalnościach?

Indywidualna przydomowa oczyszczalnia ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę – zgłoszenie

 • W zgłoszeniu powinieneś określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.
 • Do zgłoszenia musisz dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
 • Zgłoszenia powinieneś dokonać co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac. Do wykonywania prac możesz przystąpić po 30 dniach (jeżeli urząd nie wniósł w tym terminie sprzeciwu bądź nie wezwał Cię do uzupełnienia zgłoszenia) i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia prac.
Przepisy nie określają wzoru zgłoszenia. Możesz wykorzystać wzór przygotowany przez nas. Wzór i przykład oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane również zamieściliśmy na blogu.
Organ może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
– zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
– pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
– pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
– wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe – pozwolenie na budowę

Jeśli chcesz wybudować szambo, musisz wcześniej uzyskać pozwolenia na budowę, a więc nie obejdzie się bez wizyty u projektanta i załatwienia wszystkich formalności.
Potrzebny Ci będzie projekt budowlany w 4 egz., do wykonania którego niezbędna będzie m.in. mapa sytuacyjno – wysokościowa do celów projektowych. Może być również potrzebne oświadczenie zarządcy sieci wodno-kanalizacyjnej o braku możliwości przyłączenia budynku do kanalizacji. Konieczne mogą być również inne dokumenty – wszystko zależy m.in. od wielkości (pojemności) zbiornika oraz jego lokalizacji. W przypadku szamb o pojemności do 10 m3 (takie zwykle wystarczają w budownictwie jednorodzinnym) zlokalizowanych na działce budowlanej w odpowiedniej odległości od drogi i granic działki, nie trzeba uzyskiwać żadnych dodatkowych zezwoleń.

Aktualizacja:

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

8 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  ;)

 2. MGM
  | Odpowiedz

  PRZYKŁAD ZGŁOSZENIA BUDOWY SZAMBA znajdziecie tutaj:
  http://pozwolenienabudowe.blogspot.com/2015/05/zgoszenie-budowy-szamba-przykad.html

 3. JanekB
  | Odpowiedz

  Witam.

  czy przy budowie szamba na zgłoszenie potrzebne są warunki zabudowy?

  Pozdrawiam.

 4. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,
  Chialbym wybudowac na swojej dzialce ( szerokosc 24 m) dom drewniany o konstrukcji szkieletowej. W jakiej minimalnej odleglosci od granicy moge wybudowac dom ? Czy przepisy pozarowe to okreslaja? Dodam ze sasiad posiada dom murowany w odleglosci okolo 5-ciu metrow od granicy.
  Poz

  • MGM
   |

   Witam. Odpowiedź na Pańskie pytanie znajduje się na blogu. Proszę spojrzeć do spisu treści (zakładki u góry strony) do kategorii "warunki techniczne" – są tam linki do tekstów o odległościach od granicy działki i innych budynków.

 5. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam , otrzymałem warunki zabudowy na których wytyczona jest nieprzekraczalna linia zabudowy 12 m od granicy działki Lasów Państwowych . Pytanie moje jest takie czy mogę naruszyć tą linię i wybudować szambo do 10 m?

  • Magda /MGM/
   |

   Czy ma Pan warunki zabudowy na szambo czy na budynek czy na wszystko? Bo jeśli będzie Pan budował szambo na zgłoszenie, to być może warunki zabudowy nie będą potrzebne. Jeśli ma Pan warunki zabudowy również na szambo to proszę sprawdzić, czy w decyzji jest zdefiniowana ta linia. W przepisach nie ma definicji nieprzekraczalnej linii zabudowy, więc najlepiej zadzwonić do starostwa i zapytać, jak oni interpretują to pojęcie. Zazwyczaj linia ta odnosi się do budynków.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów. Tylko do piątku 22.01.2021 w niższej cenie i z dodatkowymi bezpłatnymi materiałami!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.