Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia? Zmiany w prawie budowlanym w 2015 r.

with 2 komentarze
budowa bez pozwolenia zmiany w prawie budowlanymW czwartek 15.01.2015 r. sejm uchwalił zmianę ustawy prawo budowlane. Zanim wejdzie ona w życie upłynie jeszcze trochę czasu. 
Natomiast już dziś zajmiemy się dwoma zmianami, które budzą największe emocje.

Czy domy jednorodzinne będzie można budować bez pozwolenia na budowę?

Tak, ale nie wszystkie. Ponadto nadal trzeba będzie sporządzić projekt budowlany oraz przeprowadzić procedurę zgłoszenia.

Jakie domy będą mogły być wybudowane na podstawie zgłoszenia?

Wolno stojący dom jednorodzinny będzie mógł być realizowany na podstawie zgłoszenia, jeżeli obszar oddziaływania inwestycji nie wykroczy poza działkę (działki), na których ma powstać. Z kolei obszar oddziaływania obiektu będzie to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu.
W praktyce – bardzo niewiele inwestycji spełni ww. warunek. Na pewno na realizację budynków w minimalnej odległości od granicy (tj. 3 m) będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę.
Procedura zgłoszenia nie będzie obowiązywać w przypadku budowy na obszarze wpisanym do rejestru zabytków oraz (jak to ma miejsce już teraz) przy przedsięwzięciach wymagających przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000. Wtedy konieczne będzie pozwolenie na budowę.

Jakie jeszcze zmiany nas czekają?

 

Kolejną istotną zmianą jest zniesienie obowiązku dołączenia do projektu oświadczenia zarządcy drogi (z wyjątkiem wojewódzkiej i krajowej) o możliwości połączenia działki z drogą publiczną, a także oświadczeń dysponentów mediów o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia do sieci.
W praktyce może dojść do sytuacji, kiedy inwestor wybuduje dom i z różnych powodów nie będzie mógł podłączyć się do mediów albo będzie to zbyt kosztowne.
Czy ww. zmiany, jeśli wejdą w życie, przyspieszą proces budowlany, czy spowodują jeszcze więcej problemów, czas pokaże. Jednak jeśli chodzi o czas wydawania pozwoleń na budowę to już teraz są starostwa, w których można uzyskać decyzję w ciągu kilku tygodni, a i takie w których trwa to kilka miesięcy. Poza tym czas oczekiwania na pozwolenie w dużej mierze zależy od tego, czy projekt budowlany został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Nowelizacja wprowadza jeszcze inne zmiany (np. brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę szamb czy zjazdów), ale o tym napiszemy innym razem.

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych poradników i szkoleń, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

2 Odpowiedzi

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    fajnie

Zostaw Komentarz

Jest już dostępne nowe szkolenie Co zrobić, by szybko uzyskać pozwolenie na budowę

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.