BUDOWA ZJAZDU – pozwolenie czy zgłoszenie. Zmiany w prawie budowlanym w 2015 r.

with 8 komentarzy
budowa zjazduCzy na budowę zjazdu potrzebne jest pozwolenie? A może zgłoszenie?
Na dzień dzisiejszy na budowę zjazdów (niezależnie od kategorii drogi) wymagane jest uzyskanie pozwolenia. Zjazdy są bowiem obiektami budowlanymi i nie zostały wymienione w art. 29 prawa budowlanego. Artykuł ten stanowi zamknięty katalog obiektów i robót, na które nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

W związku z powyższym obowiązuje ogólna zasada zawarta w art. 28, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Jednak 15.01.2015 r. sejm uchwalił zmianę ustawy prawo budowlane. Jeśli ustawa zacznie obowiązywać to budowa zjazdów z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych będzie możliwa na podstawie zgłoszenia. Zjazdy z dróg krajowych nadal będą wymagały uzyskania pozwolenia na budowę.
Aktualizacja:
Jak budować bez pozwolenia - zgłoszenie

Buduj bez ryzyka kar finansowych i rozbiórki. E-book „Jak budować i remontować bez pozwolenia” to kompendium wiedzy o budowaniu bez pozwolenia i na zgłoszenie. Pełne procedury, sposoby unikania ryzyka związanego z lukami w przepisach, wzory dokumentów i przykłady rysunków. Dowiesz się z niego m.in.:

 • Jak się zabezpieczyć na wypadek, gdy teoretycznie żadna zgoda nie jest potrzebna, ale niejednolite orzecznictwo wróży potencjalne kłopoty.
 • Za jakie mity budowlane słono się płaci.
 • Kiedy dokonać zgłoszenia, żeby nie popełnić samowoli budowlanej, i kiedy rozpocząć roboty, żeby mieć pewność, że urząd nie zrobi Ci już żadnej przykrej niespodzianki w postaci sprzeciwu.

Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać ludziom gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,
  chcę wybudować zjazd na działkę, posiadam już stosowne dokumenty od zarządcy drogi, w starostwie usłyszałam, że wystarczy zawiadomienie na druku, który otrzymałam, oświadczenie o prawie dysponowania gruntem i stosowną mapkę. Nie wiem jak mam wypełnić owe zawiadomienie, aby zostało przyjęte oraz jak wrysować wjazd – Pani w urzędzie powiedziała, że możemy to zrobić sami. Może uzyskam podpowiedź jak dobrze przygotować powyższe dokumenty. Pozdrawiam

  • MGM
   |

   Witam.
   Nie wiem jak wygląda druk, który Pani otrzymała (nie ma go określonego w przepisach i urzędy posługują się własnymi), dlatego też nie jestem w stanie pomóc. Jeśli chodzi o rysunek to najważniejsze, aby spełniła Pani wymagania stawiane przez zarządcę drogi. Postaramy się przygotować przykład zgłoszenia zjazdu. A póki co mogę Pani jedynie polecić wpisanie w wyszukiwarkę "projekt zjazdu" i przejrzenie grafik – może to w jakiś sposób podpowie Pani jak przygotować rysunki.
   Pozdrawiam.

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  W przypadku zgłoszenia nalezy zwrócić aie do zarządu o zajęcie pasa drogowego? W wydanym uzgodnieniu z Zarzadu Dróg Powiatowych nic na ten temat nie ma.

  • MGM
   |

   Przed rozpoczęciem robót budowlanych w obrębie pasa drogowego – trzeba uzyskać zgodę na zajęcie pasa drogowego.

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Wymyśl ustawy o drogach publicznych
  Art. 40. 1. Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej.
  natomiast zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu i*Gospodarki Morskiej
  w*sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie przez zjazd
  rozumie się część drogi na połączeniu z drogą niebędącą drogą publiczną lub na połączeniu drogi
  z dojazdem do nieruchomości przy drodze; zjazd nie jest skrzyżowaniem;
  Można zaliczyć to jako element drogi, a budowa zjazdu nie jest zwiazana z ww rzeczami w sprawie drogi?

  • MGM
   |

   Nie rozumiem pytania. Co zaliczyć jako element drogi? Z czym nie jest związana budowa zjazdu?

 4. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Chodzi mi o to ze zjazd jest elementem drogi i jego budowa jest zwiazana z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg. W zwiazku z powyzszym wmysl art. 40 nie powinna byc pobierana oplata.

  • MGM
   |

   Definicja zjazdu znajduje się też w ustawie:
   "zjazd – połączenie drogi publicznej z nieruchomością położoną przy drodze, stanowiące bezpośrednie miejsce dostępu do drogi publicznej w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym".
   Z niej nie wynika, że zjazd jest częścią drogi. Budowa zjazdu nie zawsze jest przecież związana z budową, przebudową drogi.

Prześlij komentarz