ZGŁOSZENIE BUDOWY BUDYNKU GOSPODARCZEGO – PRZYKŁAD

with 112 komentarzy

O zgłoszeniu budowy budynku gospodarczego pisaliśmy w tekstach „Budowa budynku gospodarczego – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie” oraz „Odległość budynku od granicy działki”.

Poniżej przedstawiamy konkretne zgłoszenie – przykładowe rysunki i opis, na których możesz się wzorować przygotowując własne zgłoszenie.

Do zgłoszenia potrzebujesz również wniosek (wzór znajdziesz w poście „Zgłoszenie – wzór”) oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, którego przykład wypełnienia również umieściliśmy.

Pamiętaj o tym, aby podpisać wszystkie rysunki i wniosek.

 

Wniosek zgłoszenia budowy budynku gospodarczego
 

 

Projekt zagospodarowania terenu zgłoszenia budowy budynku gospodarczego

 

 

Zgłoszenie budowy budynku gospodarczego - przykładowy rysunek

 
 
Rysunki elewacji budynku gospodarczego - do zgłoszenia budowy
 

 

Zgłoszenie budowy budynku gospodarczego - przykładowe rysunki

 
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

112 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  witam… czy rysunki ze stron 3,4,5 mogą byc odręczne i orientacyjne czy musza byc wykonane w jakims progranie komputerowym???

  • MGM
   |

   Witam.
   Rysunki mogą być zrobione ręcznie, skala nie musi być zachowana – ważne żeby były wszystkie niezbędne wymiary. Jeśli żądania urzędu w tej kwestii są inne – to są one pozbawione podstawy prawnej.
   Pozdrawiam.

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.
  W moim przypadku urzędnik stwierdził, że rysunki nie są w skali i wysłał pismo o uzupełnienie wniosku. Co zrobić?
  Pozdrawiam.

  • MGM
   |

   Witam.
   Na jaką podstawę prawną powołał się urząd w postanowieniu?
   Jak rozumiem – zgłoszenie dotyczy budowy budynku gospodarczego?
   Ma Pan/Pani 2 możliwości:
   1) zastosować się do postanowienia i sporządzić rysunki w skali;
   2) odpowiedzieć na postanowienie pismem, w którym wyjaśni Pan/Pani, że żądanie jest bezpodstawne, bo ….
   Przepisy nie precyzują czy rysunki przedstawiane do zgłoszenia muszą być w skali. Fragment przepisu (art. 30 ust. 2) mówi tak: "Do zgłoszenia należy dołączyć (…) oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki (…)"
   W przypadku wybrania opcji nr 2 – jest duże prawdopodobieństwo, że otrzyma Pan/Pani decyzję sprzeciwu, od której oczywiście można się odwołać.
   Pozdrawiam.

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam
  Wynajmuje działkę z budynkiem w którym prowadzę działalność gospodarczą ale potrzebuje trochę większego magazynu , mam zgodę od właściciela na cele budowlane ale chciałbym to zrobić jak najprościej i najtaniej , zastanawiałem się nad postawieniem kontenera któy by przylegał do istniejącego budynku i przez tylne wyjcie odrazu wchodziłoby się do tego kontenera , czy taki kontener mogę postawić bez zgłoszenia i pozwolenia? powiedzmy że bedzie miał jakieś 25m?

 4. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam jestem w trakcie budowy budynku gospodarczego z ze zgłoszeniem na budowe ale nikt mi nie powiedział co po zakończeniu budowy trzeba coś jeszcze zgłaszać bo sam już nie wiem prawo o zakonczeniu mowi o budynkach z pozwoleniem z gory dziekuje za pomoc

 5. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam, jedno ważne pytanie czy budynek gospodarczy do 35 m2 podlega opodatkowaniu?

  • MGM
   |

   Witam.
   Proszę pytać w gminie – nie wszystkie pobierają podatek od nieruchomości.
   Pozdrawiam.

 6. Xeo
  | Odpowiedz

  Chciałbym wybudować budynek gospodarczy na granicy działki. Z tego co wstępnie się dowiedziałem w urzędzie to na taki projekt potrzebuję przedstawić pełny plan wraz z aktualizacją całej działki. Koszty jednakże są nie współmierne ponieważ wstępna wycena biura architektonicznego wyniosła 5000-7000zł co z moich wstępnych kosztorysów wynosi wartość wszystkich pomieszczeń.
  Sam budynek gospodarczy ma się składać z:
  – podstawa wylewka betonowa
  – konstrukcja drewniana
  – ściany i dach blaszany
  Obok budynku chcę postawić altanę z grillo-wędzarnią.

  W przepisach prawa budowlanego znalazłem taki zapis:
  "Rozdział 1. Usytuowanie budynku
  § 12.
  2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej,"

  Ściana sąsiedniego budynku ma ~6,32m, natomiast ja zaprojektowałem budynek którego ściana przyległa ma ~5,20m (w załączeniu szkic).

  Według mojej interpretacji jest to "furtka" dzięki której nie musiałbym sporządzać planów i całość mógłbym pobudować na podstawie jedynie zgłoszenia budowy. Jako że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie chciałbym się upewnić u eksperta jak mogę interpretować ten zapis?
  Czy istnieje może jakaś inna możliwość wg której mógłbym pominąć przygotowanie planów budowy, które są niewspółmierne do kosztów samej budowy?

 7. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam. Staram sie o uzyskanie pozwolenia na budowe budynku gospodarczego do 35m2, byłem dzis u starostwie złrzyć wnisek o zgłoszenie niby wszystko ok ale pan zarzyczył sobie planu zagospodarowania przestrzennego . dodam że działka na której planuje pobudować budynek nie jest zamieszkała . Czy taki plan jest wymagany czy to jest wymysł urzędnika zeby zbyć petenta

  • MGM
   |

   Witam.
   Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to uchwała rady gminy (miasta) i urzędnicy mają dostęp do planów z całego powiatu (zresztą zwykle są one udostępniane na stronach internetowych gmin). Raczej urzędnik nie żądał od Pana całego planu, być może chciał wypis albo wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli tak, to jest to żądanie pozbawione podstawy prawnej, nie musi Pan tego dołączać do zgłoszenia, zwłaszcza że wydanie takiego dokumentu kosztuje kilkadziesiąt złotych.
   Pozdrawiam.

 8. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,
  Chcilabym przedłużyć balkon aby stanowił wiatę na auto. Czy na coś takiego potrzebne jest pozwolenie na budowe?

 9. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.
  W starostwie złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Projektantka nie zawarła w nim altanki i wiaty. Chcielibysmy razem zbudowej domek jednorodzinny, budynek gospodarczy i wiate. Czy majac projekt w starostwie ktory czeka na wydanie decyzji o pozwolenie na budowę możemy złożyć zgoszenie budowy budynku gospodarczegoo i wiaty ? Jeżeli tak to jaka jest procedura? czy wogole trzebe robic zgloszenie ? wiata ma byc na boku budynku jako zadaszenie pod auto i na tarasie, a budynek gospodarczy na rogu jako przedluzenie i laczenie dwoch wiat.

 10. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.
  Chciałem wybudować budynek gospodarczy o wielkosci 35m z dachem jednospadowym a do niego dołączyć wiate np na samochod z dachem tez jednospadowym ale w drugą strone, a więc wielkosc calkowita będzie przekraczała 35m. Czy jest taka możliwość.
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • MGM
   |

   Witam.
   Powierzchnia zabudowy liczona jest po obrysie ścian zewnętrznych, nie wlicza się do niej drugorzędnych elementów jak wystający poza obrys budynku dach. Myślę, że tutaj nie powinno być problemu. Jeżeli wiata miałaby swoją niezależną konstrukcję i spełnione byłyby dodatkowe warunki to można budować bez formalności. Więcej na ten temat tutaj:
   http://www.oprawiebudowlanym.pl/2016/04/budowa-wiaty.html
   Pozdrawiam.

 11. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.Chcę wybudować budynek gospodarczy .Na działce stoi dom który wybudowaliśmy rok temu.
  Urzędniczka zażądała warunków zabudowy.Po wystawieniu warunków zabudowy okazało się że nagle teren jest pod ochroną konserwatora zabytków.Podczas budowy domu nie było o tym mowy.Dodam jeszcze że cały teren działki został podniesiony o 60 cm według wskazań w warunkach zabudowy.Czy urzędnicy postępują prawidłowo ?

  • MGM
   |

   Witam.
   Jeżeli chodzi o warunki zabudowy to są one wymagane, jeżeli dla danego terenu nie ma uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co prawda, jeśli chodzi o obiekty niewymagające pozwolenia, to przepisy w tej kwestii są dosyć niejednoznaczne i sprzeczne ze sobą, ale można uznać że to żądanie było zasadne. Jeżeli chodzi o drugą część pytania, to nie jestem w stanie na nie odpowiedzieć – nie wiem jaki jest stan faktyczny, czy działka znajduje się w obszarze ochrony konserwatorskiej. Być może działka znalazła się w tym obszarze w okresie już po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu. Jeżeli w decyzji o warunkach zabudowy jest zapis dotyczący ochrony konserwatorskiej, to zapewne tak jest (raczej mało prawdopodobna jest tutaj pomyłka gminy). O terenach znajdujących się pod ochroną konserwatora zabytków pisaliśmy tutaj:
   http://www.oprawiebudowlanym.pl/2016/06/obiekty-i-tereny-znajdujace-sie-pod.html
   Pozdrawiam.

  • Anonimowy
   |

   Warunki zabudowy nie są wymagane. Wszelkie tego typu żądania są bezprawne, opinia GUNB w tej sprawie:
   http://www.gunb.gov.pl/dziala/pliki/ws1160816.pdf

  • MGM
   |

   Nie znałam tej opinii – dziękuję za link. Dobrze, że GUNB się wypowiedział na na ten temat. Nie zmienia to jednak faktu, że opinia ta nie stanowi wykładni prawa. Niemniej jednak powinna być wskazówką dla organów i zawsze może być argumentem przy odwołaniu. Szkoda, że w opinii GUNB nie odniósł się do art. 59 ust. 2 ustawy, który jest zaprzeczeniem zdania drugiego w art. 59 ust. 1.
   Żeby nie było tak łatwo, poniżej dwa wyroki NSA, które mówią co innego niż opinia GUNB: II OSK 1826/06, II OSK 1069/06. Wyroków, z których wynikałoby to samo, co z opinii GUNB, nie znalazłam, ale może ktoś zna?

 12. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam
  chciałbym z istniejącego budynku gospodaraczego wykorzystać jedna ściane i w odległości 4 m postawić ogrodzenie betonowe z płyt na wysokość 2 metrów i całość przykryć blachą czy na taką konstrukcje potrzebuję plany, pozwolenia??
  z góry dziękuje za odp

 13. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam. Czy po wybudowaniu budynku gospodarczego "na zgłoszenie" należy zgłosić zakończenie budowy i czy w tym przypadku realizowany będzie odbiór budowy. Jeżeli tak, to jak ma to wyglądać?
  Pozdrawiam

 14. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam. Czy uzyskam zgodę na budowę pomieszczenia gospodarczego usytuowanego 3m od zbiornika na gaz 2700 l. Czy potrzebna jest dodatkowa dokumentacja niż ta podana powyżej w artykule. Pozdrawiam.

  • MGM
   |

   Jak rozumiem – jest to zbiornik z gazem płynnym zasilającym instalację w budynku mieszkalnym? żadna dodatkowa dokumentacja nie powinna być potrzebna. Myślę, że 3 m powinno wystarczyć, aczkolwiek nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie, ponieważ nie wiem co ma Pan/Pani na myśli pod pojęciem "pomieszczenie gospodarcze". Odpowiedź na pytanie znajdzie Pan/Pani w par. 179 Rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150001422
   Pozdrawiam.

 15. Ania
  | Odpowiedz

  Witam. Czy do 35m2 budynku gospodarczego – (tylko na zgłoszenie budowy) wlicza się też zadaszony taras? Dziękuję za odpowiedź.

 16. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam! Czy remont zjazdu indywidualnego z drogi powiatowej też podlega zgłoszeniu? jeśli tak, to mogę zgłosić w jednym wniosku i budowe budynku godpod i ten remont zjazdu?

  • MGM
   |

   Witam.
   Remont obiektów, których budowa nie wymaga pozwolenia, możliwy jest bez pozwolenia i bez zgłoszenia – czyli dotyczy to również zjazdów z dróg powiatowych, których budowa nie wymaga pozwolenia, a jedynie zgłoszenia. Ważne natomiast jest, by były to roboty mieszczące się w definicji remontu:
   http://www.oprawiebudowlanym.pl/2016/04/jakie-inwestycje-wymagaja-pozwolenia-na.html#more
   I druga sprawa – jeśli będą wykonywane na działce drogowej – wymagają zgody zarządcy.
   Pozdrawiam.

 17. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Mam na działce plan zagospodarowania terenu i informacje ze : zakaz zabudowy kubaturowej. Czy dotyczy to też domku letnikowego, lub gospodarczego?
  Nie ma nigdziew prawie budowlanym sformuowania co to jest zabudowa kubaturowa. Starostwo nie chce sie zgodzic na budowe bo twierdzi ze taki domek jest budowlą kubaturową.

  • MGM
   |

   Wszystkie budynki są obiektami kubaturowymi. Definicje kubatury znaleźć można w Polskiej Normie.
   Pozdrawiam.

 18. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry! zgłosiłam budowę budynku gospdarczego (blaszaka) a organ naczelny zwrócił się z pismem o uzupełnienie wniosku o : wskazanie grubości ścian, wskazanie na mapie zasadniczej granic działki budowlanej, wymiary budynku i odległość od granic działki. Czy urząd może sobie zażyczyć, by dorysować to na mapie, skoro aktualną mapę dostał z narysowanym budynkiem, bez zaznaczenia,tzn dopisanych cyfr (szkic narysowany został w wymaganej skali).

  • MGM
   |

   Dzień dobry.
   Myślę, że żądanie zaznaczenia granic, zwymiarowania budynku i odległości od granic jest jak najbardziej zasadne. Jeśli chodzi o grubość ścian w blaszaku – to trochę śmieszne, ale też da się uzupełnić. Nie widzę w tych żądaniach nic nadzwyczajnego. Urząd nie jest od tego, by sobie linijką sprawdzać, w którym miejscu budynek będzie usytuowany (zwłaszcza, że pewnie skala jest mała), tylko to inwestor powinien wskazać.
   Pozdrawiam.

 19. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam mam pytanie złożyłem wniosek o zamiarze budowy budynku gospodarczego, którego wymiary nie przekraczają 25 m2. Napisałem ze przeznaczenie to garaż na pojazd osobowy lecz przyszedł dokument o przedłożeniu takich dokumentów jak. 1 opis techniczny w , którym mam uwzględnić instalacje elektryczna jak i wentylacje i pytanie czy to jest potrzebne ??i kolejny warunek to uzgodnienie z wojewódzkim konserwatorem zabytków w związku z lokalizacją inwestycji??gdzie takie coś można załatwić ?? i jak to wygląda procedura. Z góry dziekuje za odpowiedz

 20. Radek Dakowski
  | Odpowiedz

  Witam,
  Mam takie pytanie, chcialbym postawic garaz dwustanowiskowy o wymiarach 5,5 na 5,5 i jak w przepisach nie wyzszy niz 3m w granicach dwóch dzialek, z tylu jednego sasiada i z prawej drugiego. O ile z tym pierwszym nie bedzie problemu, o tyle ten drugi jest konfliktowym czlowiekiem. Dodam ze nasza dzialka jest wycietym prostokatem z dzialki tego pierwszego dletego tez granice przebiegaja z tylu jak rowniez po lewej stronie dzialki. Dlugosc dzialki to troche ponad 40m, szerokosc w miejcu gdzie ma powstac garaz to 15,87 zas z przodu to 16,20. W garazu dwie bramy od przodu i drzwi plus okienko po lewej stronie. Czy moge taki garaz postawic na zezwolenie czy tez potrzebne beda mi projekty, geodeci i pozwolenie na budowe?
  Z gory dziekuje, pozdrawiam

 21. Unknown
  | Odpowiedz

  witajcie,
  moje zgłoszenie niestety nie przeszło bez sprzeciwu. Działka jest rolna i nie jest w planie, budynek gospodarczy jest podobny do tego powyżej czyli też 6m x 4m. Usytuowanie zrobiłem odpowiednio – nawet zachowałem więcej bo 4 m od granicy działki do ściany gdzie nie ma okna. Budyneczek zrobiłem jednokondygnacyjny. Jedno okno i drzwi. Cholera nie mam gdzie trzymać "szpejów" i narzędzi, a tu takie problemy – każą mi uzupełnić przedmiotowe zgłoszenie o decyzję o WZ! Jak myślicie mają do tego prawo ?
  Pozdrowienia

  • MGM
   |

   I tak i nie – niestety ustawa jest bardzo niejednoznaczna w tej kwestii i zawiera sprzeczne zapisy, dlatego po prostu ją zacytuję. (Uzyskanie WZ-ki trochę trwa, więc może się Pan na przykład odwołać od sprzeciwu, może wojewoda inaczej interpretuje poniższe zapisy niż starostwo).

   Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym:
   art. 59
   1. Zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Przepis art. 50 ust. 2
   stosuje się odpowiednio.
   2. Przepis ust. 1 stosuje się również do zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę, z wyjątkiem tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku.
   2a. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, budowa obiektów budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a i 2b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

   Art. 50 ust. 2 pkt 2:
   2. Nie wymagają wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego roboty budowlane:
   2) niewymagające pozwolenia na budowę.

  • Anonimowy
   |

   GUNB wypowiada się w tej sprawie jednoznacznie (nie są wymagane WZ):
   http://www.gunb.gov.pl/dziala/pliki/ws1160816.pdf

  • MGM
   |

   Nie znałam tej opinii – dziękuję za link. Dobrze, że GUNB się wypowiedział na na ten temat. Nie zmienia to jednak faktu, że opinia ta nie stanowi wykładni prawa. Niemniej jednak powinna być wskazówką dla organów i zawsze może być argumentem przy odwołaniu. Szkoda, że w opinii GUNB nie odniósł się do art. 59 ust. 2 ustawy, który jest zaprzeczeniem zdania drugiego w art. 59 ust. 1.
   Żeby nie było tak łatwo, poniżej dwa wyroki NSA, które mówią co innego niż opinia GUNB: II OSK 1826/06, II OSK 1069/06. Wyroków, z których wynikałoby to samo, co z opinii GUNB, nie znalazłam, ale może ktoś zna?

 22. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.
  Planuje postawić budynek na zgłoszenie do 35 m2. Jaka może być maksymalnie wysokość budynku od fundamentu do szczytu dachu dwuspadowego.
  Pozdrawiam

  • MGM
   |

   Witam. Prawo budowlane nie określa maksymalnej wysokości, budynek musi być jedynie parterowy. Maksymalna wysokość może być określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

 23. N_ O_
  | Odpowiedz

  Witam;
  Czy można, nie posiadając wykształcenia budowlanego oraz żadnych uprawnień projektowych, wykonać odpłatnie projekt wykonawczy budynku gospodarczego na zgłoszenie.

  • MGM
   |

   Wykonywać projekty mogą jedynie osoby posiadające uprawnienia budowlane. Art. 12 prawa budowlanego. Działalność związaną z
   koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
   1) projektowanie (…) mogą
   wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone decyzją, zwaną dalej "uprawnieniami budowlanymi", wydaną przez organ samorządu zawodowego.
   Rysunki do zgłoszenia można przygotować samodzielnie – nie potrzeba do tego uprawnień.

  • Anonimowy
   |

   witam planuje postawić garaż 6×5.8 na zgloszenie rozumiem że moge normalnie go postawic na fundamencie

  • MGM
   |

   tak

 24. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam
  Mam działkę budowlaną 11 arów na której stoi dom.Obok tej działki dostałam darowiznę 0,0304 ara. Zrobiłam scalenie tych 2 działek w jedną ale okazało się ze ta darowizna jest działką rolną III klasa. Na tej działce darowanej chce postawić budynek do 35m2 na zgłoszenie. Zgłosiłam do do starostwa i dostałam pismo o uzupełnienie dokumentów odrolnienia tej działki i uzgodnienie dotyczące ochrony zabytków archeologicznych lub pozwolenie konserwatora zabytków we Wrocławiu na przeprowadzenie w ramach inwestycji badan archeologicznych. Czy słusznie wymagają ode mnie tych dokumentów? Jak zdobyć takie pozwolenie od konserwatora zabytków. Jak budowałam dom do nie były wymagane ode mnie pozwolenia od konserwatora zabytków.

  • MGM
   |

   Z tego co Pani pisze to dom był na innej działce, niż ta, na której planowany jest budynek gospodarczy. Zresztą przepisy mogły się zmienić. Nie wiem, czy słusznie wymagają, bo nie znam tej konkretnej sytuacji. W postanowieniu o uzupełnienie braków powinna być podstawa prawna. Wygląda na to, że działka leży w jakimś obszarze będącym pod ochroną konserwatora zabytków. Sprawę załatwi Pani w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków.
   http://www.oprawiebudowlanym.pl/2016/06/obiekty-i-tereny-znajdujace-sie-pod.html
   Odrolnienie uzyska Pani w wydziale geodezji starostwa powiatowego.

 25. Witam. Mam pytanie odnośnie wybudowania budynku będącego warsztatem samochodowym:

  1. Czy jest możliwość wybudowania go na zgłoszenie? Jeśli tak to jaki metraż wchodzi w grę?

  2. Jak się ma do tego różnica pomiędzy działalnością gospodarczą jednoosobową, a prowadzoną na spółkę z kimś bądź zatrudnianiem pracownika?

  3: Czy łatwiej będzie zgłosić budowę / zwrócić się o pozwolenie na budowę (jeśli będzie w tym przypadku konieczne) nowego budynku, czy zgłosić zmianę przeznaczenia budynku (stoi stara ceglana chatka na podwórku, którą można by przebudować na warsztat).

  Pozdrawiam.

  • MGM
   |

   1. Nie – tylko pozwolenie na budowę.
   2. Nie rozumiem pytania, ale ono chyba nie dotyczy prawa budowlanego? ;)
   3. To zależy od wielu czynników, m.in. od tego, w jakim stanie jest ta chatka, co trzeba tam zrobić, jak daleko jest od granicy, itp. Z formalnego punktu widzenia, czy będzie to pozwolenie na budowę czy też na rozbudowę/przebudowę ze zmianą sposobu użytkowania – różnicy nie ma (o ile w chatce trzeba wykonać roboty wymagające pozwolenia na budowę):
   http://www.oprawiebudowlanym.pl/2014/07/zmiana-sposobu-uzytkowania-obiektu.html
   Pozdrawiam.

 26. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam. Na każde 500m2 można postawić 2 pomieszczenia do 35m2 na zgłoszenie. Mam pytanie w jakiej odległości muszą stać od siebie? I czy można je w przyszłości połączyć ze sobą np wiatą którą można zbudować też na zgłoszenie? Dziękuję i pozdrawiam.

 27. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam. Chciałbym wybudować garaż na złożenie do 35mk. jak największy. I teraz mam pytanie jak jest maksymalna wysokość kondygnacji(parteru)?? albo czy jest określona wysokość tego budynku?? i jeszcze jedno czy brama wjazdowa ma maksymalne wymagania wymiarów?? bo wiem ze są minimalne .Dzieki i pozdrawiam.

  • MGM
   |

   Maksymalna wysokość może być określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – trzeba spytać w urzędzie gminy. Nie ma maksymalnych wymagań dla bramy wjazdowej. Pozdrawiam.

 28. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,
  mam wybudowany garaż na zgłoszenie 25m2, chciałbym dobudować wiatę 25m2 i przykrć pod wspólnym dachem (blachą). Czy będzie potrzebne na to pozwolenie na budowę?

 29. HUBERT ANTCZAK
  | Odpowiedz

  Witam
  Mam działkę 8000m2. Chciałbym wybudować 3 garaże murowane na zgłoszenie (nie większe niż 35m2 każdy) Problem polega na tym że chcę je wybudować obok siebie.Jaka jest minimalna konieczna odległość miedzy nimi?
  Drugie pytanie dotyczy płyty (wylewki) Czy każdy garaż musi mieć osobną wylewkę czy mogą być postawione na jednej wspólnej?
  pozdrawiam
  Hubert

  • MGM
   |

   Na blogu jest artykuł, w którym znajdzie Pan odpowiedź na pytania: "Wolno stojący – co oznacza to pojęcie". Link m.in. w "spisie treści" w kategorii "warunki techniczne".
   Pozdrawiam.

 30. Anonimowy
  | Odpowiedz

  witam, posiadam malutką działke 120m2, na której stoi pomieszczenie gospodarcze 30m2 z przyczyn oczywistych boki budynku stoja przy granicy działki, tył natomiast przylega do budynku gospodarczego na sąsiedniej działce, dach na budynku jest plaski, chcialbym zadaszyc dachem skośnym tak aby na poddaszu uzyskac dodatkową powierzchnie magazynową, czy musze to zgłaszać/uzyskac zgode sąsiadów? jaka moze być maksymalna wysokosc pomieszczenia gospodarczego?, z góry dziekuje za odpowiedz

  • MGM
   |

   Odpowiedzi na te pytania znajdują się w wielu tekstach na blogu. Proszę zajrzeć do najnowszego artykułu – dowie się Pan z niego m.in., że planowane roboty to nadbudowa, czyli procedura będzie taka, jak dla budowy. Proponuję też zajrzeć do "formalności związanych z realizacją inwestycji – przewodnik krok po kroku" oraz "czy możliwa jest budowa na zgłoszenie budynku usytuowanego bezpośrednio przy granicy", a także do tekstu "budowa budynków gospodarczych" i "czy budynek parterowy może mieć poddasze".

 31. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam, mam działkę z planem zagospodarowania jako mieszkania jednorodzinne. Na działce stoją fundamenty na których chciałabym postawić domek letniskowy do 35 m2. Czy mogę go postawić jako pomieszczenie gospodarcze? Czy można stawiać pomieszczenia gospodarcze jak nie ma jeszcze docelowego domu jednorodzinnego i nie planuję go zbudować ;-)
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Anonimowy
   |

   bardzo proszę o odpowiedź

  • MGM
   |

   budynek letniskowy a gospodarczy to dwa inne rodzaje budynków. można wybudować taki budynek, jaki dopuszcza plan miejscowy. prawo budowlane nie uzależnia możliwości budowy gospodarczego od istnienia mieszkalnego

  • Anonimowy
   |

   Witam,

   czytam i czytam i dalej nie bardzo rozumiem. Posiadam domek szeregowy skrajny. Działka ma szerokość mniej niż 16 m. Wejście na działkę znajduje się z boku budynku (bez otworów okiennych) i ma szerokość 3m. I właśnie na tym skrawku chcę postawić małą wiatę na rowery, 3,5 m długości (wzdłuż ściany budynku) na 2 m szerokości (zostaje metr na przejście przy płocie). Zaawansowana technologia z płyt OSB 22 mm, żeby nie zajmować jakże cennej przestrzeni. Czy mogę to zrobić? Sąsiednia działka to niezagospodarowane narazie dzikie chaszcze.Pozdrawiam serdecznie

  • Justyna Duszyńska
   |

   Witam ponownie, w dalszym ciągu liczę na podpowiedź :)

  • MGM
   |

   Proszę zajrzeć do tekstu "budowa wiaty" – tam znajdzie Pani odpowiedź na pytanie.

 32. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,mam działkę z domkiem jednorodzinnym (16ar_20x80m). Teren zabudowy 30aRO/MN – ogrodniczy i jednorodzinny. Dziś chciałem złożyć zgłoszenie budowy bud. gosp.(20m/kw). Odległość od granicy 3m. Konstrukcja ścian i dachu-drewniana. I niestety zostałem poinformowany, że budynek o konstrukcji z drewna nie może byc w odległości 3m od granicy-przepisy p/poż. Zaproponował zmianę w projekcie czyli, że jednym z wyjść może być zamiana ściany od strony granicy z 'drewnianej' na 'murowaną'. I tutaj wszystkie moje plany padły. Jak sie maja owe przepisy p/poż w mojej sytuacji?
  Drugie pytanie – W zaświadczeniu z UM pod punktem "Zasady kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu" widnieje podpunkt: Kształt dachu- dwu lub czterospadowy o spadkach 30-45 stopni. Czy ten punkt dotyczy też budynku gospodarczego?
  Z góry dziękuje za odpowiedż i życzę wszystkiego najlepszego z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

  • MGM
   |

   Czy sąsiednia działka jest budowlana i niezabudowana? Jeśli tak, to odległość budynku ze ścianami lub z dachem rozprzestrzeniającym ognia od granicy tej działki powinna wynosić co najmniej 6 m. Nie można z góry zakładać, że budynek o konstrukcji drewnianej będzie miał ściany i dach rozprzestrzeniające ogień – być może uda się je tak zabezpieczyć, by były nierozprzestrzeniające ognia, ale na ten temat musiałby się wypowiedzieć rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Gdyby miał Pan opinię takiego rzeczoznawcy, że ściany i dach są NRO (nierozprzestrzeniające ognia) to teoretycznie nie powinno być problemu, a jeśli mimo to będą – wtedy odwołałabym się od decyzji sprzeciwu.
   Na drugie pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo nie znam tego planu miejscowego.

 33. Unknown
  | Odpowiedz

  Dzień dobry. Posiadam działkę około 1300m2 staram się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Przed uzyskaniem pozwolenia chciał bym postawić budynek gospodarczy z płyt betonowych, kryty blacho dachówką. Chce się ubiegać o zgodę na "Zgłoszenie robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę". Budynek ma mieć około 34m2 (PB Art 29. 1. punkt 2).
  Oczywiście ustosunkuje się do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu. Moje pytanie: budynek będzie miał 34m2 lecz chciał bym dach "rozciągnąć" na około 3 m co ma służyć za wiatę pod samochód. Teraz czy urząd będzie liczył całą powierzchnię razem z wiatą, czy sam budynek gdzie będą ściany? Pozdrawiam

  • Magda /MGM/
   |

   Odpowiedź znajdzie Pan w tekście "Jak obliczyć powierzchnię zabudowy".

 34. Witam,
  planujemy postawić na niewielkiej działce budynek gospodarczy, nie więcej niż 25mkw. Dwa lata temu zostało to zgłoszone do urzędu, jednak z przyczyn zdrowotnych prace nie zostały rozpoczęte a zgłoszenie najprawdopodobniej zostało przedawnione. Czy trzeba urząd poinformować raz jeszcze? Kolejnym problemem jest fakt, iż chcielibyśmy postawić budynek przy ścianie sąsiada (granica działki). Jest to wysoki mur od szopek, bez okien. Czy tylna ściana budynku gospodarczego może stać w mniejszej odległości niż 1,5m od ściany sąsiada? Proszę o pomoc.

  • Magda /MGM/
   |

   Odpowiedzi na swoje pytania znajdzie Pani w tekstach:
   – Zgłoszenie zamiaru budowy bądź wykonania robót budowlanych – wszystko co powinieneś wiedzieć;
   – Odległość budynku od granicy działki;
   – Czy możliwa jest budowa na zgłoszenie budynku usytuowanego bezpośrednio przy granicy działki budowlanej albo w odległości 1,5 m od tej granicy

 35. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam. Wiem że przy budynkach na zgłoszenie jest jakaś różnica w maksymalnej wysokości w zależności czy dach jest płaski, dwuspadowy lub czterospadowy. Nie mogę znaleźć konkretnej informacji jakie są to wartości. Pomożecie?

  • Magda /MGM/
   |

   Informacje na ten temat mogą się znajdować w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W prawie budowlanym i warunkach technicznych nie ma takich wymagań.

 36. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.
  Zapytam o coś co pewnie wiele osób interesuje, ale boją się wychylać. Większość blaszaków nie jest w ogóle zgłaszana. Jakie mogą być konsekwencje postawienia blaszaka bez zgłoszenia? Jakie mogą być konsekwencje postawienia blaszaka większego niż zgłoszonego? Czy można się spodziewać jakiejś kontroli, czy to tylko zależy od "życzliwości" sąsiadów?
  Pozdrawiam

  • Magda /MGM/
   |

   Jeśli chodzi o konsekwencje, to proszę zajrzeć do tekstów na temat samowoli budowlanej.

 37. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam, chciałbym zbudować garaż drewniany. Byłem w starostwie, tam powiedziano mi, że wystarczy zgłoszenie i szkic tego garażu. Dobrze rozumiem, że nie potrzebny jest projekt tego garażu?.

  • Magda /MGM/
   |

   Tak – nie jest potrzebny projekt budowlany, rysunki można przygotować samodzielnie. O ile mówimy o garażu o powierzchni zabudowy do 35 m2.

 38. Piter Arnett
  | Odpowiedz

  Proponuje zalozyc na tym blogu dzial obiekty do 35m2 z pod grupami domki letniskowe , garaże ,wiaty ,altanki, werandy , plus opisac w punktach wszystkie aspekty
  bo jak widac po wpisach wiekszosc ludzi to ameby z niewielkim IQ zasmecaja jedynie bloga prostymi pytaniami na ktore znajda odp w google

 39. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam. chciałbym wybudować garaz/warsztat na warunkach budynku gospodarczego, składajacy się z lekkiej konstrukcji z profili i ''płyt warstwowych'' o powierzchni 8x8m i wysokosci 3,5m z dachem jednospadowym o podłożu z kostki brukowej, na działce o powierzchni 13ar na której aktualnie nie ma żadnego budynku. jeden z zaprzyjaźnionych znajomych z branży budowlanej powiedział żeby tego nigdzie nie zgłaszać bo jeżeli nie ma przeciwwskazań i jest to nie stale związane z gruntem to nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia. nie chce ryzykować karą i ewentualnym rozbiorem budynku. więć tu moje pytanie czy taki budynek wymaga zgłoszenia/pozwolenia ?

  • Magda /MGM/
   |

   Będzie Panu potrzebne pozwolenie na budowę lub zgłoszenie.

   Zgłoszenie – jeśli miałby to być tymczasowy obiekt budowlany i będą spełnione jeszcze inne warunki. Proszę zajrzeć do "spisu treści" (zakładka u góry strony). Znajdzie tam Pan, pod hasłem "tymczasowy obiekt budowlany", link do tekstu na ten temat.

   Jeśli to nie będzie tymczasowy obiekt albo ma zostać wybudowany na stałe – będzie potrzebne pozwolenie na budowę.

   Inwestycja musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

   Tak na marginesie dodam, że garaż, warsztat i budynek gospodarczy to 3 różne obiekty – mimo że mogą wyglądać tak samo ;)

 40. Jacek_Jarocki
  | Odpowiedz

  Witam,
  Mam wydane WZ dla działki, które mówią:
  1) Ustalenia dotyczące funkcji zabudowy i zagospodarowania terenu:
  – budynek rekreacji indywidualnej, parterowy z poddaszem użytkowym,
  – budynek gospodarczy, parterowy.

  Chciałbym na tej działce wybudować dwa małe budynki gospodarcze (30 i 20 m2). Czy w świetle WZ, które mówią o "budynku gospodarczym" mogę zgłosić budowę dwóch budynków gosp.? Jak zachowa się w takiej sytuacji organ – zgłosi sprzeciw do jednego z wniosków?

  Pozdrawiam

  • admin
   |

   To zależy, czy dany organ żąda do zgłoszenia WZ-ki. Przepisy w tej kwestii są bardzo niejednoznaczne. Jeśli żąda – to może zgłosić sprzeciw. Jeśli nie żąda – to WZ-ka nie jest Panu potrzebna.

   Niżej link do opinii GUNB na temat WZ-ki przy zgłoszeniu. Opinia ta nie stanowi wykładni prawa, więc organ nie musi stosować zaleceń w niej zawartych.
   http://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/ws1160816_100517_0.pdf?510

 41. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam. Mam pytanie do rysunków które należy dołączyć do zgłoszenia. O ile rysunki elewacji są jasne, mogą być zrobione odręcznie i bez zachowania skali To mam pytanie odnośnie rysunku przekrojami/rzutami Czy jeśli jest to konstrukcja szkieletowa to muszę na takim rysunku określić grubość ścian (jeszcze do końca nie wiem co będę chciał stosować jako wypełnienie ścian przez to ciężko na tym etapie podać mi ich grubość) ? Czy muszę dodać jakieś dodatkowe informacje w związku z technologią szkieletową, a może wystarczy sam wymiar sam obrys budynku z wymiarami zewnętrznymi ? Oraz z racji że jestem raczej laikiem chciałbym dopytać co oznaczają wymiary 150,140 w okolicy okna, oraz 110,230 w miejscu drzwi ?

  • admin
   |

   Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ przepisy w tej kwestii są bardzo ogólne i nie precyzują aż tak dokładnie, co ma wchodzić w skład rysunków. W mojej ocenie grubość ścian to jedna z bardziej podstawowych kwestii i powinna być podana, ale to tylko moje zdanie. Być może właściwy wydział architektury będzie miał inne – dlatego najlepiej spytać o to we właściwym urzędzie (albo złożyć zgłoszenie i później w razie potrzeby je uzupełniać).
   Jeśli chodzi o ostatnie pytanie: są to wymiary otworów szerokość/wysokość.

 42. kiper
  | Odpowiedz

  witam czy mogę ,na własną odpowiedzialność, postawić budynek gospodarczy do 35m kw, na linii wodociągowej? działka jest wąska i nie mam miejsca budować choć by o metr od linii

 43. Mateusz
  | Odpowiedz

  Posiadam ogrodzoną nieruchomość zawierjącą dwie działki obok siebie, czy mogę postawić budynek gospodarczy na zgłoszenie, tak aby pół budynku było na jednej działce, a drugie pół na drugiej?

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego można tak usytuować budynek. Wtedy przy zachowywaniu odpowiednich odległości od granic działek sąsiednich, te dwie działki traktuje Pan tak jak jedną. Jeśli istnieje plan miejscowy to obie muszą mieć odpowiednie przeznaczenie w planie.

 44. Rafał
  | Odpowiedz

  Dlaczego uniemozliwiliscie Państwo otwarcie dokumentow, rysunkow w wiekszym formacie??… Bez sensu ze to jest jak nawet z lupą nie mozna tego odczytac:/

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Rysunki i wniosek są w e-booku.

 45. kamil
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Czy jeśli mam zgodę sąsiada na piśmie ,że mogę postawić garaż w granicy,który według prawa nie powinien tam stać, to czy ta zgoda sąsiada obowiązuje również w sytuacji kiedy np w przyszłości zmieni się właściciel graniczącej działki i będzie miał obiekcje do garażu w granicy ?
  Pozdrawiam

  • Karrr
   |

   Witam.
   Jeśli chcę postawić blaszak bądź budynek gospodarczy do 35m2 na zgłoszenie czy mogę w takim razie postawic go o wymiarach 6mx5.8m -(34,8m2) czy podobnie jak rolnik nie może być rozpiętości większej niż 4.8m.?????? Nie moge znalezc konkretnej informacji odnośnie przeciętnego zwykłego człowieka nie będącego rolnikiem ale mieszkającego na wsi. ?????

 46. Tomek
  | Odpowiedz

  Witam,
  Proszę o informację czy do zgłoszenia budowy wiatrołapu(lekka drewniana konstrukcja ocieplona styropianem z takim samym tynkiem jak elewacja całego budynku i wymiarach 110×200 cm) na istniejących schodach wejściowych do budynku potrzebne będą szkice lub projekt? Czy wystarczy dokładny opis w „formularzu budowy oraz robót budowlanych”?
  Pozdrawiam

  • Luks
   |

   Witam
   Chciałbym zapytać jak w tym momencie ( koronawirus) mogę zgłosić chęć budowy budynku gospodarczego do 35 M2 na pozwolenie czy mogę wysłać listem poleconym.

 47. Anonim
  | Odpowiedz

  Witam, chcę postawić budynek gospodarczy (hala stalowa) o powierzchni 130 metrów na podłożu z kostki brukowej. Hala będzie przykręcony do podłoża za pomocą śrub. Powierzchnie z kostki brukowej pod budynek mam już wykonaną. Co muszę zrobić krok po kroku i jakich kosztów się spodziewać.
  Pozdrawiam

 48. Beata Ewa
  | Odpowiedz

  Jestem posiadaczką ziemi rolne 0,1550 m kwadratowych klasa IV chciała bym postawić na niej dom na zgłoszenie z poddaszem nieużytkowy , który mogła bym w późniejszym czasie przekształcić w mieszkalny .Dla działki nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego . Czy budowa takiego domu jest możliwa a jeśli tak to w jaki sposób się do
  tego zabrać żeby oszczędzić sobie błędów . Dodam że działka graniczy z budynkami
  mieszkalnymi i ma drogę dojazdową oraz podłączoną wodę . Pozdrawiam

 49. Luks
  | Odpowiedz

  Witam
  Chciałbym zapytać jak w tym momencie ( koronawirus) mogę zgłosić chęć budowy budynku gospodarczego do 35 M2 na pozwolenie czy mogę wysłać listem poleconym.

 50. Iza
  | Odpowiedz

  Witam. Chcę postawić domek 35m na zgłoszenie. Czy dodatkowo jest możliwe złożyć wniosek na elewacje żeby nie tracić na powierzchni domu?

  • Anna
   |

   Budynek gospodarczy parterowy o po.w 25 chce rozbudować o kolejne 10m tak aby uzyskać 35 m.Czy jest to możliwe na zgloszenie i czy równocześnie mogę zgłosić zmianę przeznaczenia na domek rekreacji indywidualnej.Anna

 51. MAJA
  | Odpowiedz

  WiTAM.
  CZY DO ZGŁOSZENIA BUDYNKU REKREACYJNEGO O POW. DO 35M2 TRZEBA DOŁĄCZYĆ BILANS TERENU CZY TYLKO ODLEGŁOŚCI OD GRANICY I BUDYNKÓW SĄSIEDNICH?

 52. Szymo
  | Odpowiedz

  Chcę wybudować 2 budynki na zgłoszenie do 35m2 (BRI z odrębnym tarasem + budynek gosp.) oraz szczelny zbiornik na nieczystości (na tej samej działce). Czy mogę takie 3 obiekty zgłosić razem na jednym zgłoszeniu, czy muszę wykonać 3 oddzielne zgłoszenia?

 53. Wiechna
  | Odpowiedz

  Chcę zgodnie z przepisami wybudować dwie wiaty (24 i 12 m2) na działce budowlanej o powierzchni 2500 m2. Kilka razy czytałem fragmenty ustawy (Prawo budowlane) dotyczące tego tematu i jestem w przysłowiowej kropce z powodu niezrozumienia treści Art. 29. 1 . pkt 14) z którego wynika, że taka inwestycja wymaga zgłoszenia. Natomiast w tym samym dokumencie, w Art. 29.2 pkt 2) czytamy, cyt.: „Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art.30, budowa: …2) wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe…”
  Bardzo proszę o wyjaśnienie.

 54. Anna
  | Odpowiedz

  Budynek gospodarczy parterowy o po.w 25 chce rozbudować o kolejne 10m tak aby uzyskać 35 m.Czy jest to możliwe na zgloszenie i czy równocześnie mogę zgłosić zmianę przeznaczenia na domek rekreacji indywidualnej.Anna

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.