Zmiany w projekcie na etapie budowy

with 17 komentarzy
zmiany w projekcie budowlanymCzęsto w trakcie budowy domu okazuje się, że są rzeczy, które chcielibyśmy wykonać inaczej niż jest to w projekcie. Czy możliwe są takie zmiany? Czy wymagają jakichś formalności?
Prawo budowlane daje możliwość dokonania zmian w projekcie na etapie budowy. Rozróżnia przy tym istotne i nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę. O tym czy odstąpienie jest istotne czy nieistotne decyduje projektant.

Z istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu mamy do czynienia gdy dotyczy ono:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
Wszystkie pozostałe zmiany są nieistotnym odstąpieniem.
Jeśli zmiana, którą chcesz wykonać jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, musisz uzyskać decyzję o zmianie pozwolenia na budowę. Przy zmianie pozwolenia na budowę procedura jest identyczna jak przy pozwoleniu na budowę, jednak dotyczy jedynie planowanej zmiany. W takim przypadku projektant musi sporządzić projekt budowlany zakresem obejmujący zmiany, których zamierzasz dokonać. Projekt taki musisz przedłożyć w urzędzie wraz z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę. Dopiero po uzyskaniu decyzji możesz wykonać planowane roboty.
Jeśli planowana zmiana jest nieistotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę, nie musisz przeprowadzać żadnych formalności w urzędzie. Jednak pewne procedury obowiązują. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie musisz dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego, z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis (rysunki i opis sporządza projektant). Ponadto oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego (jeżeli został ustanowiony).

Aktualizacja 01.2017 r.

Część informacji znajdujących się w tekście jest nieaktualna.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

17 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  czy zmiana wielkości okien lub "pojawienie" się nowego ona jest zmiana istotną czy nieistotną?

  • MGM
   |

   Witam.
   Są to zmiany nieistotne. Ważne natomiast jest, żeby to nowe okno nie pojawiło się w ścianie, która jest bliżej niż 4 m od granicy działki budowlanej. Dlatego też każdą zmianę należy wcześniej uzgodnić z kierownikiem budowy i projektantem.
   Pozdrawiam.

 2. Tomasz
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,
  czy wymagane jest pozwolenie na budowę na wycięcie i wstawienie drzwi przeszklonych – tzw. balkonowych w domku letniskowym (konstrukcja drewniana) nowego otworu drzwiowego? Dobudowuję mały drewniany taras a na tej częsci domku nie ma żadnych drzwi. Dodam, że domek ten miał pozwolenie na budowę. Tomasz

 3. Unknown
  | Odpowiedz

  W projekcie na podstawie którego uzyskałem pozwolenie na budowę posadzka w części domu jest na 0 a w części na -30. Po rozpoczęciu budowy chciałbym ujednolicić wysokości do poziomu -30. Tym samym wzrośnie kubatura, ale nie o jakiś duży procent. Czy jest to zmiana istotna czy nieistotna ?

  • MGM
   |

   Witam.
   Tak – ze względu na kubaturę będzie konieczna zmiana pozwolenia na budowę.
   Pozdrawiam.

 4. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.Dom został zaprojektowany z studnią głębinową oraz przydomową oczyszczalnią scieków dokumenty zostały złożone w starostwie.MWik zdeklarowały podciągnąć sieć wodnokanalizacyjna do granicy działki i chciałbym do tego domu podłączyć tą sieć czy projektant musi stworzyć projekt zamienny czy nie ? pozdrawiam.

 5. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dostałem pozwolenie na budowe na podstawie studni oraz przydomowej oczyszczalni chciałbym odstąpić od studni głębinowej czy musze zgłosić to w starostwie że dom będzie podłączony do wodociągu?pozdrawiam

  • MGM
   |

   Witam.
   Odpowiedź na pytanie znajduje się powyżej w komentarzu z dn. 27.06.2016 oraz w tekście.
   Pozdrawiam.

 6. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam
  Mam pytanie jak się mają zmiany istotne i nieistotne przy budowie na zgłoszenie budowy?

  • MGM
   |

   Witam.
   To zależy od obiektu. Istotne odstąpienie od projektu budowlanego złożonego wraz ze zgłoszeniem budowy domu jednorodzinnego, sieci, stacji transformatorowej lub przebudowy domu jednorodzinnego (art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b, 19a oraz art. 29 ust.2 pkt 1b) jest możliwe po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę.
   Jeśli chodzi o pozostałe obiekty budowane na zgłoszenie, to prawo budowlane nic nie mówi na ten temat. Najczęściej spotykany w urzędach jest pogląd, że nie można odstąpić od zgłoszenia. Inwestor, jeśli chce dokonać zmian w stosunku do tego, co było w zgłoszeniu, powinien złożyć nowe zgłoszenie. Myślę, że jest to właściwa interpretacja i przede wszystkim bezpieczna dla inwestora. Niemniej jednak orzecznictwo sądowe jest tutaj różne. Jedne sądy twierdzą jak wyżej, natomiast inne zupełnie co innego. Jest to dosyć ciekawe zagadnienie, dlatego za jakiś czas pojawi się na blogu artykuł na ten temat.
   Pozdrawiam.

 7. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry, chciałabym kupić mieszkanie w którym jest 29m2 salon z wyjściem na balkon. Na granicznej ścianie do ściany z wyjściem na balkon są 3 połączone ze sobą okna. Budynek ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie tego roku. Salon chciałabym podzielić na dwa mniejsze pokoje przy czym musiałabym wymienić te 3 okna na 2 a jedno środkowe zamurować. Czy mogę to zrobić na etapie stanu surowego mieszkania? Czy deweloper wyrazi na to zgodę? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  • MGM
   |

   A skąd ja mogę wiedzieć, czy deweloper wyrazi na to zgodę? ;) Proszę spojrzeć do tekstów: "Nowe przepisy już obowiązują – kolejne zmiany w prawie budowlanym", "Co to jest: remont, budowa, przebudowa i inne roboty budowlane – definicje i przykłady".

 8. Iwona
  | Odpowiedz

  Witam. Mam kilka pytań. Proszę o rozwijanie moich wątpliwości.
  Czy przesunięcie okna o 60cm i wstawienie małego okna o wymiarach 60×40cm to zmiany istotne?
  Czy wybicie drzwi z domu do garażu to zmiana istotna, czy nie?
  Czy można dowolnie zmieniać ilość i położenie okien w dachu, czy trzeba dokonywać zmian w projekcie ?

 9. Łukasz
  | Odpowiedz

  Witam, chciałem zapytać czy na etapie budowy budynku garażowego do 35m2
  (na zgłoszenie) moge zmienić dach z dwuspadowego na jednośladowych – powód brak środków – a zbliża się zima wiec nie zdążę z kolejnym zgłoszeniem, dodatkowo sprawy pandemii, wiec ciezko cokolwiek w urzędach załatwić, proszę o poradę, pozdrawiam serdecznie.

Zostaw Komentarz

E-book przedstawiający nowe prawo budowlane w pytaniach i odpowiedziach jest już dostępny.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.