ZGŁOSZENIE BUDOWY OGRODZENIA – PRZYKŁAD

with 5 komentarzy
Na temat budowy ogrodzeń pisaliśmy już tutaj. Wszystkie informacje zawarte w poprzednim artykule są aktualne z  jednym wyjątkiem: od 28.06.2015 r. zgłoszenia będzie wymagać jedynie budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m. Ogrodzenia o wysokości do 2,20 m (również te od strony dróg i innych miejsc publicznych) będą mogły być budowane bez zgłoszenia i bez pozwolenia na budowę.
 
Poniżej przedstawiamy przykład zgłoszenia.
 

Jak wypełnić oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane pisaliśmy tutaj.
Druk zgłoszenia znajdziecie tutaj.
 
Wniosek zgłoszenia budowy ogrodzenia
Zgłoszenie ogrodzenia - projekt zagospodarowania terenu
 

 

 
 Rysunek ogrodzenia do zgłoszenia budowy
 
 

Przykład tego zgłoszenia znajdziesz w e-booku „Jak budować i remontować bez pozwolenia”. Ten e-book to kompendium wiedzy o budowaniu bez pozwolenia i na zgłoszenie. Pełne procedury, sposoby unikania ryzyka związanego z lukami w przepisach, wzory dokumentów i przykłady rysunków. Dowiesz się z niego m.in.:

 • Jak się zabezpieczyć na wypadek, gdy teoretycznie żadna zgoda nie jest potrzebna, ale niejednolite orzecznictwo wróży potencjalne kłopoty.
 • Co do zgłoszenia możesz przygotować sam, a co nie obędzie się bez urzędu lub specjalisty.
 • Kiedy dokonać zgłoszenia, żeby nie popełnić samowoli budowlanej, i kiedy rozpocząć roboty, żeby mieć pewność, że urząd nie zrobi Ci już żadnej przykrej niespodzianki w postaci sprzeciwu.
Jak budować bez pozwolenia - zgłoszenie
Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

5 Odpowiedzi

 1. Kuba B.
  | Odpowiedz

  Witam
  Na prawdę ne jest już wymagane zgłoszenie budowy ogrodzenia (w tym bramy) również od strony drogi publicznej (mowa oczywiście o wysokości poniżej 2,2m)?

  • MGM
   |

   Witam.
   Tak – naprawdę. Jednak należy pamiętać, że zwolnienie jakiejś inwestycji z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, czy dokonania zgłoszenia nie oznacza, że została ona zwolniona z konieczności spełniania wymagań określonych w pozostałych przepisach. W tym przypadku m.in.: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ustawa o drogach publicznych. Prawdopodobnie konieczne będzie uzgodnienie lokalizacji ogrodzenia z zarządcą drogi.
   Pozdrawiam.

 2. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam.
  Czy w 2017 roku muszę zgłaszać budowę ogrodzenia działki rolnej graniczącej z działkami rolnymi i jedną budowlaną?

  • MGM
   |

   W kwestii budowy ogrodzeń nic się nie zmieniło – powyższy tekst jest aktualny.

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,
  Czy w takim razie można zbudować ogrodzenie od strony drogi powiatowej, bez wcześniejszego zgłoszenia. Dodam że ogrodzenie te będzie znajdować się w tym samym miejscu co stare poprzednie ogrodzenie.

Zostaw Komentarz

Przygotuj się do dużej nowelizacji prawa budowlanego już dziś. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.