ZGŁOSZENIE BUDOWY OGRODZENIA – PRZYKŁAD

with 5 komentarzy
Na temat budowy ogrodzeń pisaliśmy już tutaj. Wszystkie informacje zawarte w poprzednim artykule są aktualne z  jednym wyjątkiem: od 28.06.2015 r. zgłoszenia będzie wymagać jedynie budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m. Ogrodzenia o wysokości do 2,20 m (również te od strony dróg i innych miejsc publicznych) będą mogły być budowane bez zgłoszenia i bez pozwolenia na budowę.
 
Poniżej przedstawiamy przykład zgłoszenia.
 

Jak wypełnić oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane pisaliśmy tutaj.
Druk zgłoszenia znajdziecie tutaj.
 
Wniosek zgłoszenia budowy ogrodzenia
Zgłoszenie ogrodzenia - projekt zagospodarowania terenu
 

 

 
 Rysunek ogrodzenia do zgłoszenia budowy
 
 

Przykład tego zgłoszenia znajdziesz w poradniku „Jak budować i remontować bez pozwolenia”. Poradnik zawiera przykłady różnych zgłoszeń, wzory pism oraz kompletne informacje o robotach wykonywanych bez pozwolenia na budowę:

 • jakie roboty nie wymagają pozwolenia,
 • jak dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniem,
 • jakie formalności przeprowadzić po dokonaniu zgłoszenia.
Jak budować bez pozwolenia - zgłoszenie
Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać ludziom gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

 1. Kuba B.
  | Odpowiedz

  Witam
  Na prawdę ne jest już wymagane zgłoszenie budowy ogrodzenia (w tym bramy) również od strony drogi publicznej (mowa oczywiście o wysokości poniżej 2,2m)?

  • MGM
   |

   Witam.
   Tak – naprawdę. Jednak należy pamiętać, że zwolnienie jakiejś inwestycji z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, czy dokonania zgłoszenia nie oznacza, że została ona zwolniona z konieczności spełniania wymagań określonych w pozostałych przepisach. W tym przypadku m.in.: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, ustawa o drogach publicznych. Prawdopodobnie konieczne będzie uzgodnienie lokalizacji ogrodzenia z zarządcą drogi.
   Pozdrawiam.

 2. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam.
  Czy w 2017 roku muszę zgłaszać budowę ogrodzenia działki rolnej graniczącej z działkami rolnymi i jedną budowlaną?

  • MGM
   |

   W kwestii budowy ogrodzeń nic się nie zmieniło – powyższy tekst jest aktualny.

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,
  Czy w takim razie można zbudować ogrodzenie od strony drogi powiatowej, bez wcześniejszego zgłoszenia. Dodam że ogrodzenie te będzie znajdować się w tym samym miejscu co stare poprzednie ogrodzenie.

Prześlij komentarz

Przygotowujesz się do egzaminu na uprawnienia budowlane? Sprawdź e-book, który pomoże Ci uporządkować wiedzę z zakresu prawa budowlanego. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ