ZGŁOSZENIE BUDOWY SZAMBA – PRZYKŁAD

with 47 komentarzy
Od 28.06.2015 r. będziemy mogli budować zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe (szamba) o pojemności do 10 m³ na zgłoszenie. Nie będzie już wymagane, tak jak dotychczas, pozwolenie na budowę.
 
Poniżej podajemy przykład takiego zgłoszenia.
 
Do zgłoszenia będzie Ci potrzebny:
1) wniosek, w którym powinieneś określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia – przykład poniżej, a wzór znajdziesz tutaj;
2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – więcej na ten temat już pisaliśmy;

3) szkice lub rysunki – przykładowe znajdziecie poniżej; szkic usytuowania można sporządzić na kopii mapy ewidencyjnej lub zasadniczej; należy pamiętać, aby podpisać się pod każdym z rysunków;

4) w niektórych urzędach może być konieczne dołączenie zaświadczenia zarządcy sieci wodno – kanalizacyjnej o braku możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej.
 
O odległościach szamba od granicy działki i innych elementów pisaliśmy tutaj.
 
Wniosek zgłoszenia budowy szamba
Rysunek usytuowania szamba na działce

Rysunek szamba do zgłoszenia budowy

 
 
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

47 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  w domu w ,którym mieszkam nie ma podłączenia do szamba są podłączone na zewnątrz odpowietrzniki ale to nie rozwiązało problemu smród rozchodzi się po całym mieszkaniu jak temu zaradzić do adm nie umie albo nie chce

  • MGM
   |

   Witam.
   Przede wszystkim to nie rozumiem pytania. Niemniej jednak nie ma to znaczenia, gdyż zajmujemy się PRAWEM budowlanym – ustawą, a nie kwestiami wykonawczymi.
   Pozdrawiam.

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,
  mam kilka pytań. Chcemy na działce firmy ustawić kilka kontenerów – na biuro/pomieszczenia dla pracowników oraz wbudować na działce szambo. Rozumiem, że należy to również zgłosić do starostwa (kontenery to tymczasowe obiekty budowlane)? Czy jest jakiś konkretny okres czasu przez jaki kontenery mogą stać w danym miejscu?

  Co należy zrobić po wykonaniu takich robót? Czy należy dokonać inwentaryzacji geodezyjnej? Co dalej? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  Początkujący inżynier :)

  • MGM
   |

   Witam.
   Jeżeli chce Pani wybudować kontenery na zgłoszenie to tylko na maksymalnie 120 dni. W przeciwnym wypadku konieczne będzie pozwolenie na budowę. Więcej na ten temat w tekście:
   http://pozwolenienabudowe.blogspot.com/2015/12/budowa-tymczasowego-obiektu-budowlanego.html
   Proszę tylko zwrócić uwagę, że w przypadku zatrudnienia w takim obiekcie pracowników trzeba spełnić wymagania stawiane m.in. przez sanepid i Państwową Inspekcję Pracy, a także przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie to ma zastosowanie nie tylko do budynków, ale także do budowli spełniających funkcje użytkowe budynków oraz do związanych z nimi urządzeń budowlanych.
   Budowa szamba wymaga uprzedniego zgłoszenia. Przykład takiego zgłoszenia zamieściliśmy tutaj:
   http://pozwolenienabudowe.blogspot.com/2015/05/zgoszenie-budowy-szamba-przykad.html
   Pozdrawiam.

 3. Dzień Dobry

  Czy do zgłoszenia budowy szamba wymagany jest projekt od uprawnionego projektanta wraz z bioz, natura, itp?

  • MGM
   |

   Witam,
   nie – tak jak wskazano w tekście powyżej, nie trzeba projektu budowlanego, a zgłoszenie można przygotować samemu. Nie wiem co ma Pan na myśli pod pojęciem "natura"?
   Pozdrawiam.

  • Łukasz Kasprzak
   |

   W urzędzie powiedziano mi że wszystkie szkice muszą być opieczętowane przez uprawnionego projektanta. Architekt wycenił taki projekt zraz z bioz i natura, podejrzewam że chodzi o natura 2000.
   Nie wiem teraz czy to wymysł konkretnego urzędu czy też standardowa procedura.

  • MGM
   |

   Witam.
   A jest Pan pewien, że przyjmą Panu zgłoszenie. W przypadku, gdy budowa ma być na terenie obszaru Natura 2000 może być konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę (i pewnie stąd ten projekt budowlany). Proszę spojrzeć na koniec artykułu:
   http://www.oprawiebudowlanym.pl/2015/05/zmiany-w-prawie-budowlanym-2015-obiekty.html
   Pozdrawiam.

 4. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Czy remont chodnika na terenie własnej działki z domem jednorodzinnym, polegający na zbiciu dotychczasowego (wylany beton) i zastąpieniu go kostką bitumiczną, podlega zgłoszeniu? Przy okazji byłby uzupełniony dodatkowymi, betonowymi płytami ażurowymi podjazd od bramy do garażu, wewnątrz działki. Płyty były ułożone tylko w dwóch rzędach, między chodnikiem i ogrodzeniem, bo tak usytuowany jest garaż, przy granicy działki, bezpośrednio na ziemi. Teraz cały podjazd i nowy chodnik byłyby położone na podłożu ze żwiru, piasku i gruzu. Przy okazji, chcieliśmy wyremontować schody wejściowe zewnętrzne, które się rozsypują. Czy to wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę? Są to tylko dwa stopnie.

 5. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam. Czy do zgłoszenia szamba oprócz wyżej wymienionych dokumentów będzie potrzebny opis techniczny szamba?

  • MGM
   |

   Witam. Kilka zdań na temat szamba (z czego jest wykonane itp.) powinno się znaleźć, a czy to będzie we wniosku czy zostanie dołączony osobny opis – nie ma znaczenia.
   Pozdrawiam.

 6. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam , czy do zgłoszenia na szambo potrzebne są ostateczne warunki zabudowy. Działka nie ma dojazdu w papierach ale fizycznie dojazd jest. Na działce stoi dom mieszkalny. Gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.

  • MGM
   |

   Witam.
   Przepisy w tej kwestii są niejednoznaczne i sprzeczne między sobą, dlatego najlepiej dowiedzieć się w starostwie (tam gdzie będzie składane zgłoszenie) czy do obiektów budowanych na podstawie zgłoszenia wymagają decyzji o warunkach zabudowy. Można też o to spytać w urzędzie gminy (miasta) – czyli organie wydającym takie decyzje.
   Pozdrawiam.

 7. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam, czy postawienie szalet miejskich ( większych niż toi-toi, montowanych na miejscu) na terenie parku wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę ?

 8. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam, na wykupionej niedawno przeze mnie działce , sąsiad wybudował już wcześniej szambo o wielkości 12 m3 , z tego co mi wiadome brak jest pozwolenia na budowę.
  Chcę załatwić sprawę polubownie, dlatego chce dowiedzieć się jakie z tego względu przysługują mu kary.
  Pozdrawiam.

 9. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,wracając do wątku szamba, po wejściu nowelizacji dot. m.in zgłoszenia szamba moja gmina miała z tym ogromny problem, udało mi się poprzez wojewodę szambo zgłosić natomiast jak to się ma do obowiązku protokołu próby szczelności szamba przez uprawnionego ( Instalacje sanitarne ) kierownika budowy. Atest szczelności wydany przez producenta nie jest ważny dla nadzoru bud. I tak musiałam zapłacić kilkaset złotych za podpis w/w uprawnionego, bez sensu taka nowelizacja skoro nie może odbioru szamba podpisać kierownik prowadzący budowę.

 10. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam zgłosiłem szambo zgodnie z procedurami wyżej w gmina zaakceptowali ale dowiedziałem się ze w 2018 ma być robiona kanalizacja i mam takie pytanie czy gdybym zrobił te szambo w 2017 gmina może mnie w 2018 r zmusić do podłączenia się do kanalizy ?

  • MGM
   |

   tak

  • Anonimowy
   |

   witam mam pytanie posiadam dzialke na ktorej obowiazuje mpzp wypis z planu zagospodarowania przestrzennego mowi
   Tereny parku lesnego o funkcjirekreacyjno-wypoczynkowej
   obowiazuja nastepujace zasady zagospodarowania terenu;
   obowiazuje zakaz zabudowy ,za wyjatkiem obiektow budowlanych sluzacych gospodarce lesnej,ujec wody pitnej i odwiertow wod mineralnych,obiektow budowlanych infrastruktury technicznej oraz obiektow i urzadzen malej architektury sluzacych rekreacji;
   dopuszcza sie lokalizacje
   -urzadzen sluzacych turystyce
   -terenowych urzadzen leczniczych
   -urzadzonych miejs do odpoczynku
   -pol do gier sportowych

   moje pytanie brzmi prowadze dzialalnosc gospodarcza zaklad uslug lesnych chcialbym wybudowac budynek sluzacy gospodarce lesnej uprawiac rosliny na wiosne prowadze zalesienia dla nadlesnictwa czy moge wybudowac taki obiekt

  • MGM
   |

   Nie zajmuję się interpretacją planów miejscowych. Udzielenie rzetelnej odpowiedzi bez znajomości całego planu jest niemożliwe. Proszę spytać w urzędzie gminy.

  • Anonimowy
   |

   Witam czy na wykonanie szamba i domku letniskowego na terenie powodziowym potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne.

 11. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam czy na budowe szamba i domku letniskowego na terenie powodziowym potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne.

 12. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.
  Mam pytanie odnośnie sposobu przyłączenia szamba. Czy "prostoliniowość" podłączenia ma wpływ na drogę formalno – administracyjną? Czy "zakręty" rury łączącej budynek i szambo powodują konieczność posiadania już mapy projektowej (co za tym idzie zatrudnienie projektanta i prawdopodobnie geodety do dokumentacji powykonawczej). Dom istniejący, posiadający podłączone szambo, planowany drugi zbiornik.

  • MGM
   |

   Nie, przebieg rury kanalizacyjnej nie ma wpływu na formalności.

  • anonim
   |

   Cóż…według mojego wydziału budowlanego ma. Dostałem obowiązek uzupełnienia zgłoszenia o: 1) mapę do celów projektowych (na niej sporządzić projekt zagospodarowania działki); 2) skorygowanie położenia zbiornika (wymagane odległości wydział policzył od ściany zbiornika).

 13. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.
  Czy robiąc szambo na zgłoszenie i po uzyskaniu tzw. cichej zgody, inwestor zobowiązany jest złożyć dodatkowo informację o rozpoczęciu i zakończeniu prac tak jak jest to przyjęte np. podczas budowy domu lub wodociągu? Czy może niczego nie zgłaszać tylko zainstalować i poczekać i zrobić to wraz z odbiorem budynku? U mnie projekt zakładał kanalizację natomiast termin wykonania jej został przez gminę przełożony co zmusiło mnie do budowy zbiornika na nieczystości płynne. Z tego co pamiętam po uzyskaniu zgody nie zgłosiłem kiedy zamierzam przystąpić do prac następnie tak samo o zakończeniu.

  • Magda /MGM/
   |

   Nie trzeba nigdzie zgłaszać. Więcej znajdzie Pan na blogu w tekście:
   Zgłoszenie przyjęte – i co dalej?

 14. Rena M.
  | Odpowiedz

  Witam,
  czy były jakieś zmiany w prawie i czy teraz wymagana jest wuzetka do zgłoszenia budowy szamba?
  W moim starostwie powiedziano mi że pojawiła się jakaś interpretacja tych przepisów i teraz trzeba mieć wydane WZ. Niestety urzędnicy nie byli w stanie sobie przypomnieć podstawy prawnej tj. czy to "wymysł" ministra, starosty czy jeszcze kogoś innego.
  Czy WZ są konieczne czy mogę zgłaszać bez tego?
  Pozdrawiam

  • Magda /MGM/
   |

   Jest opinia GUNB (Główny Urząd Nadzoru Budowlanego), według której do zgłoszenia takiej budowy nie potrzeba WZ-ki. Oto link do opinii:
   http://www.gunb.gov.pl/dziala/pliki/ws1160816_100517.pdf

  • Rena M.
   |

   Bardzo dziękuję za odpowiedź.
   Czyli urzędnikom coś się o uszy obiło, ale nie do końca wiedzieli o co chodzi i zmarnowali nam czas i pieniądze…

  • Magda /MGM/
   |

   Jeśli chodzi o konieczność uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy do budowy realizowanej na zgłoszenie to przepisy są niejednoznaczne. Ustawa w jednym punkcie mówi, że przy budowie na zgłoszenie nie trzeba WZ-ki a w następnym, że zawsze trzeba. Dlatego urząd miał podstawę prawną, żeby żądać WZ-ki. Zwłaszcza, że opinia GUNB nie stanowi wykładni prawa i urzędy nie muszą jej stosować.

 15. AgA3232
  | Odpowiedz

  Witam mam rowniez pytanie odnoszace sie do szamba a mianowicie mieszkam w starym domu ktory ma mala powierzchnie dzialki do drogi 5m czy moge postawic sobie szambo. wyszla taka sytuacja ze szambo jakie mielismy bylo zrobione nielegalnia w czasach komunistycznych i wykonal PGR. teraz jest robiony chodnik i szambo nam zasypali.

 16. AgA3232
  | Odpowiedz

  Witam, posiadam dom jednorodzinny na malej dzialce ( dom ma ok 200Lat) do drogi mam 5m i chcialabym zrobic szambo. Czystalam ze wymogiem od okna jest 5m a tyle jest mojej ziemi co moge zrobic aby posiadac szambo?

 17. Paweł Wodżak
  | Odpowiedz

  Czy do zgłoszenia szamba należy dołączyć mapę do celów projektowych wraz z projektem przyłącza sporządzona przez projektanta z uprawnieniami?

 18. Unknown
  | Odpowiedz

  Dzień dobry.
  Kupiłem stary dom, który jest podłączony pod stare betonowe szambo. Czy muszę zgłaszać w urzędzie jego usunięcie i zastąpienie nowym zbiornikiem?
  Pozdrawiam.

 19. Magda M
  | Odpowiedz

  A z czym się nie zgadzasz? Chętnie podyskutuję :)

 20. emil
  | Odpowiedz

  czy moge ne wybudować 2 szamba po 6m3 każde na zgłoszenie

 21. Anonim
  | Odpowiedz

  Anonim,
  witam, interesuje mnie czy Starostwo (sprawa dot.zgloszenia budowy szamba) pyta o dotychczasowe skladowanie odpadow gdzie sie znajduje .

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Nie spotkałam się z przypadkiem, by organ przyjmujący zgłoszenie pytał o takie rzeczy.

 22. Katarzyna
  | Odpowiedz

  Witam
  Posiadam dom mieszkalny wczesniej nie było wogole podłaczonego szamba. Chca posiadac szambo musze udac sie do Urzedu Gminy? Czy w wniosku moje szambo bedzie musiało posiadac jakis atest czy wystraczy by był zakupiony zbiornik?

 23. Joanna
  | Odpowiedz

  Witam. Czy określenie wielkości szamba do 10m3 uwzględnia również szambo 10m czy tylko mniejsze?

 24. Paweł F
  | Odpowiedz

  Czy możliwe jest wybudowanie szamba 2m3, na działce oznaczonej jako rolna ŁIV ?

 25. Jan
  | Odpowiedz

  Witam,

  Czy zgłoszenie jest wymagane w przypadku
  a) rozbudowy szamba – posiadam szambo 3m3 u chciał bym je powiększyć (dodać kolejna komorę 10m3)
  b) wymiana szamba – wykopanie starego 3m3 i wstawienie 10m3

  Pozdrawiam

 26. Edmund
  | Odpowiedz

  Edmund
  Pytanie dot. postawienia wiaty 50 m2 na działce zagrodowej wielkości 1600m2, z dachem jednospadowym , połączoną (opartą) o budynek mieszkalny. Plan zagospodarowania przestrzennego gminy dopuszcza łączenie wiat z bud. mieszkalnym. Według mej interpretacji PB art.. 29 i 30 mogę to zrobić na zgłoszenie.
  Proszę o opinię czy faktycznie wystarczy zgłoszenie i co ewentualnie muszę dołączyć do zgłoszenia?

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.