Wiata a altana – różnice

with 8 komentarzy
różnice między wiatą a altanąOd dziś odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania czytelników będziemy publikować w formie artykułów.

Czym się różni wiata od altany?

Prawo budowlane ani rozporządzenia wydane na jego podstawie nie zawierają definicji tych obiektów (wiata, altana). Szukając definicji ww. pojęć można posiłkować się Słownikiem Języka Polskiego, wyrokami sądów oraz PKOB.
Według sjp.pwn.pl:
wiata to „lekka budowla w postaci dachu wspartego na słupach, wzniesiona np. nad przystankiem lub parkingiem”, natomiast altana – „niewielka budowla ogrodowa, zwykle drewniana o ażurowych ścianach”.
W wyrokach sądów można znaleźć m.in.:
II SA/Gd 175/13 – „Za podstawowe cechy wiaty należy uznać wsparcie danej budowli na słupach, stanowiących podstawowy element konstrukcyjny, wiążący budowlę trwale z gruntem”;
II SA/Gl 265/13 – „Uznanie, że wiata oznacza lekką, zadaszoną konstrukcję, częściowo lub zupełnie pozbawioną ścian, nie jest naruszeniem reguł znaczeniowych języka polskiego i brak jest podstaw do kwestionowania, że takie rozumienie wiaty odbiega od zamiarów ustawodawcy”;
II FSK 1350/12 – „Altana w języku powszechnym, a zwłaszcza w języku literackim to budowla lekkiej konstrukcji, często ażurowa, stawiana w ogrodzie, przeznaczona do wypoczynku oraz ochrony przed deszczem, słońcem”;
II SA/Kr 1245/09 – „Altana ze względu na podobieństwo konstrukcyjno-architektoniczne i funkcjonalne z wiatą (…)”.
W PKOB (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), wskazano: „Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione.”
W ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych wprowadzono niedawno definicję „altany działkowej” – należy przez to rozumieć wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2”.
Podziel się:
Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

 1. Xeo
  | Odpowiedz

  Czy na budowę altany zgodnie z zapisem "II FSK 1350/12 – "Altana w języku powszechnym, a zwłaszcza w języku literackim to budowla lekkiej konstrukcji, często ażurowa, stawiana w ogrodzie, przeznaczona do wypoczynku oraz ochrony przed deszczem, słońcem";" o powierzchni 14,06m2 przy granicy działki potrzebuję pozwolenia budowy? Czy wystarczy że uzyskam pisemną zgodę sąsiada?
  Dodatkowo chciałbym się zapytać czy potrzebuję pozwolenia/zgłoszenia grillo-wędzarni która docelowo ma stanąć przy granicy działki?

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Czy wolnostojąca budowla oparta na 6-ciu drewnianych słupach (kotwy wbite w ziemię), z jednospadowym dachem, mająca na dwóch i pół boku "półścianki" na wys. ok 90cm, zadaszająca część tarasu drewnianego to jeszcze wiata czy już altana?

  • MGM
   |

   Witam.
   To zależy – czy taras jest jakoś związany z budynkiem, a obiekt, o który Pan/Pani pyta z tarasem. Może to być część budynku albo zadaszenie tarasu albo ewentualnie altana – nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie nie znając stanu faktycznego.
   Pozdrawiam.

  • Anonimowy
   |

   Witam,
   ani taras nie jest z niczym połączony (samobieżna konstrukcja na legarach), ani opisywana konstrukcja nie jest połączona ani z budynkiem ani z tarasem

  • MGM
   |

   Przykro mi, ale nie widząc tego, nie jestem w stanie napisać nic więcej ponad to, co poprzednio.

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  No właśnie, też mam dylemat, czy wolno stojąca budowla oparta na czterech słupach, dach czterospadowy, pokryty płytami osb i gontem, trzy ścianki zabudowane do połowy wysokości panelami, od połowy po sufit ażurowe, posadowiona na płytach chodnikowych i nie związana trwale z gruntem, usytuowana pośrodku dużej działki, to wiata czy altana?

  • MGM
   |

   Może przydatne będą następujące wyroki (do znalezienia na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl): II OSK 1502/09, II OSK 1587/14, II SA/Lu 147/15, II OSK 293/12, II SA/Gd 388/10, II SA/Kr 1245/09

Prześlij komentarz

Nowy e-book „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”. Zapisz się na listę zainteresowanych i odbierz rabat na rozpoczęcie sprzedaży DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ