OŚWIADCZENIE O POSIADANYM PRAWIE DO DYSPONOWANIA NIERUCHOMOŚCIĄ NA CELE BUDOWLANE – WZÓR

with 12 komentarzy
Poniżej wzór nowego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (PB-3) wprowadzonego Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24.07.2015 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz zgłoszenia budowy i przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1146).

 

Aktualizacja:
Poniższy wzór jest nieaktualny. Aktualny wzór wniosku znajdziesz tutaj.

 

 

Aktualizacja:
Powyższy wzór wniosku jest nieaktualny. Zapraszamy tutaj.

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych poradników i szkoleń, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

12 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Podczas wypełniania oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane nasuwa się pytanie, w którym miejscu oświadczenia wpisać nr dokumentu z jakiego wynika prawo. Jest pozycja 28 o nazwie tytuł ale punkt ten powiązany jest tylko z punktem 27 "Inne". Patrząc na część D1 zaznaczając jedyne co należny wpisać to właścicieli działki w część D2. Czy rzeczywiście zniesiono obowiązek wskazania w oświadczeniu nr dokumentu tj. Księga wieczysta, akt notarialny itp.?

  • MGM
   |

   Witam.
   Nie podaje się już dokumentu, z którego wynika tytuł dysponowania nieruchomością.
   Pozdrawiam.

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Jak teraz wygląda prawidłowo wypełniony zestaw dla małżeństwa współwłaścicieli?
  Jedno oświadczenie i jedna zgoda współwłaściciela? Czy wszystko x2?
  A dodatkowo, dla utrudnienia, jeśli temat dotyczy działki należącej do nich oraz działki drogowej (dotyczy budowy przyłącza). Zgoda ZDM jest …
  Pozdrawiam

  • MGM
   |

   Witam.
   Oświadczenie wypełniają te osoby, które występują z wnioskiem. Jeśli dwie osoby składają wniosek, to każda z nich musi wypełnić oświadczenia. Najlepiej wypełnić po dwa oświadczenia:
   1) jedno – na działkę stanowiącą współwłasność,
   2) drugie – na działkę drogową, zaznaczając "stosunek zobowiązaniowy".
   Pozdrawiam.

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry mam pytanie czy jeśli na 1 stronie wpisujemy prezesa dane który zarządza spółką a na stronie nr 3 wypisujemy Wspólnotę Mieszkaniowa to czy jest potrzebne pełnomocnictwo dla Prezesa ??

  • MGM
   |

   Dzień dobry. Tak – trzeba dołączyć dokument potwierdzający, że prezes może występować w imieniu wspólnoty.
   Pozdrawiam.

 4. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry. Chciałem zapytać które pole wypełnić na stronie 2 w przypadku gdy otrzymałem zgodę pisemną właściciela działki celem budowy przyłącza.

  • MGM
   |

   Dzień dobry. Punkt 6, pole 26 – stosunek zobowiązaniowy.

 5. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,

  w jaki sposób należy wypełnić oświadczenie jeżeli właścicielem nieruchomości jest spółka z o.o.

  Czy oświadczenie składa osobno każdy z członków zarządu spółki wg wzoru?

  Czy w poz B2 wpisujemy dane członka zarządu czy spółki?

  Co zaznaczyć w pozycji D.1 , Spółka jest jedynym właścicielem i posiada reprezentację w postaci dwuosobowego zarządu?
  Czy załącznik w postaci wydruk KRS będzie wystarczającym do potwierdzenia uprawnień zarządu do reprezentacji spółki?
  Dziękuję za odpowiedź

  • MGM
   |

   Część B wypełnia osoba reprezentująca firmę – zgodnie z KRS. Jeśli zgodnie z KRS osób jest więcej, to każda z nich wypełnia oświadczenie. W części D! zaznacza się odpowiedni tytuł, jeśli spółka jest jedynym właścicielem działki, to "własność". Dodatkowo trzeba wypełnić część E i tam podać KRS. KRS będzie wystarczający do potwierdzenia. Jeszcze dodam, że od 17.12.2016 będzie obowiązywać inny wzór oświadczenia:
   http://www.oprawiebudowlanym.pl/2016/11/wzor-wniosku-o-pozwolenie-na-budowe.html

 6. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam,
  posiadam z żoną działkę budowlaną(wspólnota małżeńska). Chciałem zapytać czy wystarczy, że sam złożę oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, zaznaczając okienko nr 20?

  pozdrawiam
  Tomasz

  • MGM
   |

   To zależy, co widnieje w księgach wieczystych. Jeżeli jesteście Państwo współwłaścicielami, to trzeba zaznaczyć współwłasność. Oświadczenie składa Pan, jeśli tylko Pan występuje z wnioskiem. Jeśli oboje z żoną składacie wniosek, to każde z Was musi złożyć oświadczenie. Powyższy wzór od jutra będzie nieaktualny. Aktualne oświadczenie tutaj:
   http://www.oprawiebudowlanym.pl/2016/11/wzor-wniosku-o-pozwolenie-na-budowe.html

Zostaw Komentarz

Jest już dostępne nowe szkolenie Co zrobić, by szybko uzyskać pozwolenie na budowę

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.