Wolno stojący – co oznacza to pojęcie

with 5 komentarzy
co oznacza pojęcie wolno stojącyDzisiaj odpowiedź na pytanie, które często zadajecie:

Co oznacza pojęcie „wolno stojący”?

W prawie budowlanym pojęcie wolno stojący pojawia się m.in. w odniesieniu do budynków gospodarczych czy garaży budowanych na podstawie zgłoszenia. W przepisach brak jednak legalnej definicji ww. pojęcia, dlatego też wyjaśniając je można posiłkować się Słownikiem Języka Polskiego i wyrokami sądów.
Według Słownika Języka Polskiego (sjp.pwn.pl) budynek wolno stojący to budynek niestykający się z innymi budynkami.

Zgodnie z orzecznictwem (por. wyrok WSA w Kielcach z dn. 06.05.2013 sygn akt II SA/Ke 185/13, wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26.11.2010 sygn. akt II SA/Po 637/10):
Przez pojęcie „wolno stojący” rozumieć należy samodzielność i suwerenność konstrukcji obiektu, to jest jego fizyczne oddzielenie od innych obiektów budowlanych. Chodzi tu o taki budynek, który nie jest połączony z innym obiektem budowlanym i nie wykorzystuje w swojej konstrukcji jakichkolwiek elementów innego obiektu budowlanego i jako całość stanowi samodzielną konstrukcję, nieograniczoną fizycznie w przestrzeni innymi budowlami. Pojęcie „wolno stojący” odnosić zatem należy do cech fizycznych budynku i jego otoczenia weryfikowalnych za pomocą zmysłów, a nie sytuacji prawnej gruntu na jakim dany obiekt został zlokalizowany.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

5 Odpowiedzi

 1. krzysiek
  | Odpowiedz

  Zatem jeśli pomiędzy budynkami jest zachowana odległość np 2mm a zatem się nie stykają, to są to dwa osobne budynki.

 2. Krystian
  | Odpowiedz

  Krzysiek, wszystko byłoby pięknie, ale tak to nie działa :P Musisz zachować 1m odstępu pomiędzy budynkami gospodarczymi, a ilość ich nie może przekroczyć 2 na każde 500m2 działki.

  • Magda | oprawiebudowlanym.pl
   |

   Myślę, że 1 m nie jest potrzebny (z przepisów to nie wynika), ale 2 mm to lekka przesada ;)

 3. Mateusz
  | Odpowiedz

  No to jaka powinna być ta odległość….? Ja miałem ok 5 mm i nakazano mi rozbiórkę wiaty. Mam dobrego sąsiada i 3 razy nadzór przyjeżdżał w tej samej sprawie. Jak ich sąsiad zaskarżył do wojewódzkiego Nadzoru, to się wystraszyli i kazali rozebrać. a wystarczyło np piłą powiększyć szczelinę…..ech….Polska

 4. Damian
  | Odpowiedz

  No niestety, praktyka pokazuje, że nie wystarczy zostawić dylatacji między budynkami (np. 2-3cm) i oddzielić konstrukcyjnie budynki. Urzędy często nakazują odsunąć się na ok. 1-1,5m, argumentując to późniejszą możliwością konserwacji ściany (wstawienie rusztowania itp.)
  Uważam to za absurdalne, ponieważ idąc tym tokiem myślenia, nie moglibyśmy budować budynków w zabudowie bliźniaczej, bo nie byłoby możliwości konserwacji ścian na granicy.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępne nowe szkolenie Co zrobić, by szybko uzyskać pozwolenie na budowę

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.