Adaptacja projektów typowych

with Brak komentarzy

adaptacja projektów typowychWiele osób decyduje się na zakup projektu gotowego, zwłaszcza że na rynku dostępnych jest bardzo dużo tego rodzaju opracowań, w dodatku w stosunkowo niskich cenach. Jednak taki projekt, zanim zostanie złożony w urzędzie, musi zostać dostosowany do warunków miejscowych. Ile kosztuje adaptacja projektu typowego i na czym polega?

 

Projekt gotowy a projekt budowlany

Projektu typowego nie możesz od razu po zakupie złożyć wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, nie jest to bowiem projekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Aby mógł zostać wykorzystany jako projekt architektoniczno-budowlany, musi zostać zaadaptowany do warunków miejscowych przez projektantów wszystkich branż.

Ważne – nawet jeśli nic w danej branży nie zmieniasz, musi ona zostać podpisana przez projektanta posiadającego stosowne uprawnienia budowlane i aktualny wpis na listę członków samorządu zawodowego.

Nie dotyczy to projektów tych instalacji, na budowę których nie występujesz o pozwolenie. Jednak w takim przypadku instalacje powinny zostać wyłączone z tego projektu. Więcej informacji na temat formalności związanych z budową instalacji wewnętrznych znajdziesz w tekście: „Budowa wewnętrznych instalacji”.

 

Na czym polega adaptacja projektu typowego domu jednorodzinnego

Tzw. projekt gotowy posiada jedną zasadniczą wadę – budynek został zaprojektowany bez uwzględnienia lokalnych przepisów – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bądź decyzja o warunkach zabudowy, oraz warunków gruntowych konkretnego terenu.

 

Aby uwzględnić powyższe wymagania, konieczne jest dostosowanie takiego projektu do miejscowych realiów. Mogą to zrobić projektanci z odpowiednimi uprawnieniami. Architekt zajmie się wymaganiami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub decyzji o warunkach zabudowy), dostosowując bryłę budynku do wymogów tych przepisów. Jeśli inwestor zapragnie zmian w układzie przestrzennym lub funkcjonalnym, to architekt uwzględni te wymagania. Z kolei konstruktor dostosuje konstrukcję budynku do zmian, które wprowadził architekt, a także do odpowiedniej strefy obciążenia śniegiem i wiatrem (budynki typowe projektowane są przeważnie na najmniejsze z tych obciążeń), przystosuje fundamenty do warunków gruntowych panujących na działce. Projektanci pozostałych branż (instalacje sanitarne, centralnego ogrzewania, elektryczne) zmienią poszczególne części uwzględniając zmiany wprowadzone przez architekta.

 

To projektanci dostosowujący projekt do warunków miejscowych stają się projektantami danego budynku i odpowiadają za wszystkie rozwiązania w nim zawarte. 


Adaptacja nie będzie Ci potrzebna w sytuacji, gdy projekt gotowy zamierzasz złożyć wraz z wnioskiem zgłoszenia budowy obiektu, dla którego nie jest wymagany projekt budowlany, np. budowy garażu, wiaty garażowejbudynku gospodarczego.

 

Projekt zagospodarowania działki lub terenu

Oprócz adaptacji projektu typowego trzeba jeszcze wykonać projekt zagospodarowania działki. Projekt taki sporządza architekt, posiadający stosowne uprawnienia, na aktualnej mapie sytuacyjno-wysokościowej do celów projektowych. Projekt zagospodarowania terenu przedstawia usytuowanie budynku na działce, zawiera również inne obiekty budowlane objęte wnioskiem o pozwolenie na budowę.

 

Projekt budowlany składany wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę

Projekt typowy, który po adaptacji stał się projektem architektoniczno-budowlanym, razem z projektem zagospodarowania działki tworzą projekt budowlany, który składasz wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

 

Koszty: adaptacji, zakupu projektu typowego, zamówienia projektu indywidualnego

Typowy projekt domu jednorodzinnego możesz kupić już za ok. 2000 zł. Adaptacja takiego projektu (wszystkie branże) może kosztować kilka tysięcy złotych. Koszty te zależą od lokalnych cen takich usług, ale też od ilości zmian koniecznych do wprowadzenia. Projekt zagospodarowania terenu kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych – ceny zależą od stopnia skomplikowania projektu.

Natomiast projekt indywidualny, tj. projekt tworzony na zamówienie, według wytycznych inwestora, przez konkretne biuro projektowe, to koszt rzędu kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak widać ceny te są bardzo zróżnicowane i zależą nie tylko od lokalnych cen takich usług (na rynku z dużą konkurencją ceny będą niższe), ale też od ilości zmian koniecznych do wprowadzenia w projekcie typowym. Jeżeli projekt gotowy nie będzie wymagał wprowadzenia żadnych zmian, to na pewno będzie tańszy niż projekt indywidualny. Natomiast przy konieczności wprowadzenia zmian, ostateczna cena projektu gotowego może być porównywalna z projektem indywidualnym.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.