Budowa instalacji wewnątrz budynku – ciąg dalszy interpretacji

with 2 komentarze

budowa instalacji wewnętrznychKilka miesięcy temu w tekście „Budowa wewnętrznych instalacji” poruszyliśmy temat znowelizowanych w czerwcu 2015 r. przepisów zwalniających z uzyskania pozwolenia na budowę i zgłoszenia instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku. Od tego czasu pojawiły się dwie interpretacje Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie budowy ww. instalacji, o których pisaliśmy w ww. tekście. Warto jednak wspomnieć, że zostały one już usunięte ze strony GUNB. Można mieć wrażenie, że ten organ jeszcze nie „ustalił” ostatecznej interpretacji tego przepisu, ale jak to mówią „do trzech razy sztuka”. Może następnym razem się uda.

 

W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wystąpił do Ministra Infrastruktury i Budownictwa o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy i zainicjowanie zmian w ustawie. W odpowiedzi na pismo Minister Infrastruktury i Budownictwa przedstawił swoje stanowisko. Oba pisma znajdziecie na stronie PIIB:
pismo Prezesa PIIB
pismo Ministra Infrastruktury i Budownictwa

 

Ministerstwo w swoim piśmie podaje kilka argumentów. My do takich racji odnosiliśmy się już w naszym poprzednim tekście i w komentarzach pod nim. Teraz ustosunkujemy się do naszym zdaniem najciekawszego fragmentu tego pisma:
„Należy bowiem wskazać, że art. 33 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane zawiera zasadę zgodnie z którą, pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. Z następnych regulacji powołanego przepisu wynika, że jedynie w przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego budowę więcej niż jednego obiektu, możliwe jest dzielenie (etapowanie) procesu budowlanego.”
Przyjmując taką wykładnię, należałoby równocześnie z pozwoleniem na budowę budynku występować też o pozwolenie na budowę np. przydomowej oczyszczalni czy szamba, a może nawet i przyłączy czy ogrodzenia, mimo że wymagają one jedynie zgłoszenia. Nie są to bowiem oddzielne obiekty budowlane, tylko urządzenia budowlane. A z taką wykładnią organów administracji architektoniczno – budowlanej, czy też orzecznictwem sądów to potwierdzającym, jeszcze się nie spotkaliśmy. 

 

Wydaje się, że już po raz kolejny ktoś próbuje doczytać się w ustawie treści, których w niej nie ma. Przepis jest jasny – instalacje nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia bez względu na to czy są wykonywane samodzielnie (w istniejącym budynku) czy też razem z budynkiem.

 

Wszyscy mają wątpliwości, ale nikt nie chce zmienić przepisu
Ministerstwo w swoim piśmie zauważa, że „zmieniony art. 29 ust. 1 pkt 27 ustawy – Prawo budowlane może budzić kontrowersje oraz wątpliwości interpretacyjne związane z jego stosowaniem”, jednakże nie wynika z tego pisma, że zamierza podjąć jakiekolwiek kroki zmierzające do zmiany tych przepisów. Miejmy jednak nadzieję, że nowelizacja tych regulacji nastąpi szybko. Dopóki przepis będzie istniał w takim brzmieniu, wątpliwości pozostaną, gdyż ani opinia GINB ani też Ministerstwa nie stanowią wykładni prawa. Dlatego też organy administracji architektoniczno – budowlanej mogą postępować zgodnie z własną interpretacją.

 

Aktualizacja 15.12.2016
Przepis został zmieniony. Więcej na ten temat w tekście:
Budowa instalacji wewnętrznych – znowu zmiany. Czy tym razem wszystko już będzie jasne?

 

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych poradników i szkoleń, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

2 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Mam pytanie jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej , w moim bloku będą likwidowane gazowe podgrzewacze wody przy okazji zarządca chce zlikwidować w mieszkaniach liczniki gazu i zamontować np jeden wspólny na blok a nas rozliczać ryczałtowo czy może coś takiego zrobić ja osobiście nie wyraziłem zgody na takie rozwiązanie ,zarządca straszy mnie że odda mnie do sądu
  Pozdrawiam AP

  • MGM
   |

   Witam.
   Kwestii tych nie reguluje prawo budowlane, dlatego też przykro mi, ale nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pańskie pytanie.
   Pozdrawiam.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.