CZY TYLKO WŁAŚCICIEL MOŻE ZABUDOWAĆ DZIAŁKĘ?

Często spotykamy się z pytaniem: czy trzeba być właścicielem działki, aby móc na niej coś wybudować?
Odpowiedź brzmi: nie. Nie musisz być właścicielem nieruchomości, żeby móc ją wykorzystać na cele budowlane. Musisz natomiast posiadać zgodę właściciela i wykazać prawo dysponowania tą nieruchomością. 
W jaki sposób wykazać prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane?

Czy trzeba dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia zgodę właściciela działki?

Zarówno do wniosku o pozwolenie na budowę, jak również do zgłoszenia zamiaru wykonania robót musisz dołączyć oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jest to jedyny dokument potwierdzający prawo dysponowania nieruchomością. Oświadczenie to składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Aby móc wykorzystać działkę na cele budowlane, musisz posiadać zgodę właściciela, natomiast nie musisz tej zgody dołączać ani do wniosku o pozwolenie na budowę, ani do zgłoszenia.
Przykład:
Podczas budowy zjazdu zwykle konieczne jest wykonanie robót na działce drogowej. W takim przypadku – jeśli chodzi o działkę drogową, w oświadczeniu o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jako tytuł dysponowania wskazujesz pole nr 26 “stosunek zobowiązaniowy, przewidujący uprawnienie do wykonywania robót i obiektów budowlanych”, a w rubryce nr 29 – dane właściciela. 
Musisz też posiadać zgodę właściciela na wykonanie określonych robót.

Komentarze

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Dzień dobry,
    jestem jedynym właścicielem dużej działki rekreacyjnej, na której mam domek letniskowy. Mój brat chciałby dla siebie wybudować na mojej działce domek na zgłoszenie. Jak formalnie uregulować sprawę, tak aby domek budowany przez brata był jego własnością – mimo, ze na moim gruncie?

    • MGM
      |

      Dzień dobry.
      Takich kwestii nie reguluje prawo budowlane, tylko kodeks cywilny. Z tego co się orientuję, to jeśli brat wystąpi z wnioskiem i wybuduje – to będzie właścicielem, aczkolwiek myślę, że warto to jeszcze sprawdzić.
      Pozdrawiam.

  2. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Superficies solo cedit

    To rzymska zasada prawna odnosząca się do związania własności budynku oraz innych rzeczy połączonych trwale z gruntem i wzniesionych na gruncie z własnością tego gruntu. Zasada ta obowiązuje dotychczas i w prawie polskim realizowana jest przez zapisy art. 48 i 191 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tą zasadą to, co jest z gruntem trwale związane (np. budynek), jest własnością właściciela gruntu. Nie może istnieć stan prawny (poza pewnymi wyjątkami, np. użytkowaniem wieczystym), w którym właściciel gruntu i właściciel budynku to dwie różne osoby. W sytuacji gdy ktoś wzniósł budynek na czyimś gruncie przyjmuje się zatem konstrukcję, że z mocy samego prawa właściciel gruntu staje się właścicielem budynku, choćby nawet nie przyczynił się do jego powstania, ten zaś, kto budynek zbudował, jest jedynie właścicielem nakładów poczynionych na tę budowę.

    • MGM
      |

      Rzeczywiście domyślnie właścicielem obiektu jest właściciel gruntu. Natomiast wiem, że da się do ksiąg wieczystych wpisać właściciela obiektu, jeśli nie jest nim właściciel działki. Nie wiem jak te przepisy mają się do wspomnianych w kodeksie cywilnym.
      Zresztą, chyba mało kto, jeśli w ogóle, buduje dom na działce sąsiada ;) Inwestorzy często nie wiedzą, że muszą składać oświadczenie do dysponowania nieruchomością na wszystkie działki objęte wnioskiem, nawet te, których nie są właścicielem. A zdarza się tak często właśnie przy zjazdach, przyłączach itp.

Prześlij komentarz