LOKALIZACJA BUDYNKU NA DZIAŁCE – 4 pytania i odpowiedzi

with 5 komentarzy

lokalizacja budynku na działcePoniżej zestawienie pytań dotyczących lokalizacji budynków na działce, które najczęściej zadajecie.
Informacje podane poniżej mają zastosowanie dla większości budynków budowanych na podstawie zgłoszenia, tj. budynków gospodarczych, garaży, letniskowych, a także dla mieszkalnych jednorodzinnych.

1) Czy mogę wybudować budynek w granicy działki, jeśli mam zgodę sąsiada?

Rozróżniamy tutaj dwie sytuacje:
budowa bezpośrednio przy granicy działki – zewnętrzna krawędź ściany styka się z granicą, biegnie wzdłuż tej granicy, ale ściana nie przekracza tej granicy, wtedy nie potrzebujesz zgody sąsiada;
– budowa w granicy – granica biegnie przez środek ściany, co jest równoznaczne z budową na dwóch działkach (gdyż granica to nieskończenie cienka linia), zgoda sąsiada jest Ci wówczas niezbędna.
Teraz zajmiemy się tym pierwszym przypadkiem, natomiast o drugim w przeczytasz w punkcie nr 2.


Budowa bezpośrednio przy granicy działki może być możliwa w następujących sytuacjach:
– sąsiednia działka nie jest działką budowlaną, drogą ani lasem – jest to na przykład działka rolna;
– jeśli sąsiednia działka jest działką budowlaną – w kilku szczególnych sytuacjach, które wymieniliśmy w tekście „Odległość budynku od granicy działki”.

2) Czy mogę wybudować budynek na działce swojej i sąsiada? Czy wtedy on będzie musiał złożyć wniosek razem ze mną?

Można zlokalizować obiekt (budynek) na dwóch sąsiednich działkach. Wtedy działki te stanowią jeden wspólny teren objęty inwestycją. Należy wówczas zachować odpowiednie odległości od działek sąsiednich przyjmując, że te obie działki stanowią jedną działkę inwestycyjną. Wniosek może złożyć jeden z właścicieli, pod warunkiem, że ma zgodę sąsiada na wykorzystanie jego działki do celów budowlanych. Inwestor wypełnia wtedy odpowiednio oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zgody sąsiada nie trzeba dołączać do wniosku.

3) Czy mogę wybudować narożnik ściany przy granicy działki budowlanej i stopniowo oddalać się od granicy działki?Czy mogę wybudować budynek w odległości mniejszej niż 1,5 m od granicy działki budowlanej?

Przepisy – w szczególnych sytuacjach, o których była mowa powyżej, dopuszczają tylko lokalizację bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od tej granicy.

4) Jeśli ściana nie jest równoległa do granicy działki budowlanej, to czy wystarczy, że zachowam odległość 4 m od okna do granicy, a pozostałą częścią ściany zbliżę się do tej granicy?

Wszystkie lokalizacje od granicy działki budowlanej mniejsze niż 4 m dotyczą ściany bez otworów okiennych lub drzwiowych. Wymaganie mówiące o tym, że budynek musi być zlokalizowany minimum 4 m od granicy działki budowlanej dotyczy budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy – nie jest to odległość od okien czy drzwi, tylko od ściany.
Natomiast jeśli chodzi o okno połaciowe – to odległość 4 m powinna być zachowana od otworu okiennego zwróconego w stronę tej granicy.

Aktualizacja

Uwaga: informacje zawarte wyżej dotyczące budowy przy granicy są nieaktualne. Aktualne informacje znajdziesz w artykule „Budowa przy granicy działki – warunki techniczne 2018” oraz w poradniku „Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce”.

Jak usytuować budynek na działce

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

5 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.
  Zastanawiam się nad rozbudową domu jednorodzinnego, który na dzień dzisiejszy przylega swoim obrysem do budynku mieszkalnego sąsiada.
  Z przepisów nie do końca rozumiem, czy będę mógł sytuować ścianę rozbudowy w granicy działki z sąsiadem, co zwiększy przyleganie do jego działki o ok. 3m. W planie zagospodarowania jest mowa tylko o sytuowaniu max. 1,5m od granic, a przepis z warunków technicznych nie jest dla mnie jasny. Zwłaszcza par.12.3.3) Pozdrawiam

 2. GARAZE
  | Odpowiedz

  Witam, mam pytanie odnośnie granic w przypadku zabudowy działki w zabudowie szeregowej garażami. Czy stosując się do 3m odstępu od granic w przypadku takiej zabudowy obowiązują mnie jeszcze inne ograniczenia. Chodzi mi o to czy ilość garazy w szeregu ma wpływ na odstęp od granicy? Czy nie ma to znaczenia ile garazy wybuduje w szeregu?

  • MGM
   |

   Nie ma wpływu na odległość od granicy. Trzeba zwrócić uwagę m.in. na przepisy przeciwpożarowe, odległość od budynków na sąsiednich działkach, od drogi, lasu, a także na zapisy planu miejscowego.

 3. wojciecha
  | Odpowiedz

  OKNA W BUDYNKU NA GRANICY DZIAŁEK. Czy w ogóle kiedykolwiek (poprzednie prawo do lat 70tych myślę)można było w ustawionym na granicy działek budynku (gospodarczy/warsztat) zrobić okna na działkę sąsiednią? Wtedy było to pole(grunty orne) obecnie działka zabudowana domem. Czy w świetle obecnego prawa, które nie działa wstecz jak rozumiem można dociekać, aby okna usunąć ? Czy w ogóle sąsiad mógł mieć na to przyzwolenie prawne ?

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.