Odległość budynku od lasu – kilka przydatnych informacji

with 52 komentarze

Często zadajecie nam pytania: w jakiej odległości od lasu mogę wybudować budynek. Wasze pytania dotyczą głównie obiektów budowanych na zgłoszenie (niewielkie garaże, budynki gospodarcze, domki letniskowe) i takimi obiektami zajmujemy się w dzisiejszym tekście.

Kwestie odległości budynków od lasu reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Rozporządzenie wskazuje różne odległości w zależności od rodzaju ścian i przekrycia dachu budynku, rozróżniając je jako rozprzestrzeniające ogień i nierozprzestrzeniające ognia. Co to znaczy?

Najprościej mówiąc ściany nierozprzestrzeniające ognia to ściany murowane, natomiast ściany drewniane to ściany rozprzestrzeniające ogień. Jednak może się zdarzyć, że po odpowiednim zabezpieczeniu ściany drewniane również będą mogły być tymi nierozprzestrzeniającymi ognia.


Definicja lasu
Mogłoby się wydawać: przecież widać czy na danym terenie jest las czy go nie ma – niestety to nie takie proste. Organ wydający pozwolenie (przyjmujący zgłoszenie) nie ma podstaw do sprawdzania stanu faktycznego w terenie, musi opierać się na dokumentacji. I tutaj pojawia się problem – w różnych urzędach spotkać się można z różną interpretacją tego pojęcia, gdyż brak jest jego legalnej definicji. Lasem może być obszar wskazany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako las, może nim być również teren określony jako użytek leśny w ewidencji gruntów.


Przykłady:
1. Gdy działka jest oznaczona w planie miejscowym jako las oraz posiada użytek leśny to wątpliwości nie ma  teren ten jest traktowany jako las, mimo że może w rzeczywistości lasem nie być.
2. Gdy działka ma użytek leśny, ale w planie nie pojawia się jako las, tylko na przykład teren zieleni nieurządzonej bądź jakiś inny  pojawiają się już wątpliwości, czy traktować ją jako las.

Poniżej zestawienie konkretnych odległości. Są to minimalne odległości jakie musimy zachować od granicy lasu sytuując na działce domy jednorodzinne oraz inne niewielkie budynku budowane na zgłoszenie.
1. ściany i przekrycie dachu nierozprzestrzeniające ognia – 12 m
2. ściany lub przekrycie dachu rozprzestrzeniające ogień – 16 m


Aktualizacja

Część informacji zawartych wyżej jest nieaktualna. Od 1.01.2018 r. niektóre budynki możemy budować bliżej lasu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o zmianach odległości budynku od lasu wprowadzonych 1.01.2018 r.


 

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych poradników i szkoleń, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

52 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry, a co w przypadku gdy w planie miejscowym działka leży w terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, na mapie użytków gruntów teren jest LS? Urząd nakazał odsunąć się 12 m od granicy lasu… ale jak? skoro cała działka ewidencyjna leży w terenie LS a plan miejscowy MN…

  • MGM
   |

   Witam.
   Trzeba będzie wyłączyć te grunty z produkcji leśnej (uzyskać odpowiednią decyzję). Zajmuje się tym wydział geodezji starostwa powiatowego. Przepisy na ten temat to ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
   Pozdrawiam.

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Nie w tym problem, przypadek jest kuriozalny. Grunty zostały wyłączone, ale tylko pod terenem utwardzonym. Żeby wyłączyć grunty jeszcze w promieniu 12 m od budynku to nie starcza działki, a przecież nie będziemy wyłączać gruntów na działce sąsiada. To jest klasyczny przykład domu w lesie, jak zachować odległość od "lasu"..
  Btw, fantastyczny blog:)

  • MGM
   |

   Witam ponownie.
   Dziękuję za miłe słowo :)
   Tu jest jeszcze jedna kwestia: czy ten las fizycznie tam jest czy go nie ma? Bo jeśli go nie ma, to można zwrócić się do starosty o zmianę użytków.
   Innym rozwiązaniem jest uzyskanie zgody na odstępstwo od warunków technicznych:
   http://www.oprawiebudowlanym.pl/2015/08/odstepstwo-od-przepisow-techniczno.htm
   W uzyskaniu zgody na to odstępstwo mogłaby pomóc opinia rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
   Pozdrawiam.

  • Maciej Wajde
   |

   Witam serdecznie. Jestem w bardzo podobnej sytuacji. Na mapie do celów projektowych część mojej działki widnieje jako LSVI i faktycznie na tej części rosną drzewa. Miejscowy plan zagospodarowania terenu jednak nie uwzględnia tego faktu – Las zaczyna się dopiero za granicą mojej działki. Na tym obrazku można zobaczyć tą różnicę: https://www.dropbox.com/s/2gf9ouw6716y0cw/Zrzut%20ekranu%202017-03-14%20o%2013.15.39.png?dl=0
   Jak w takiej sytuacji powinienem postąpić? Do jakiego organu zwrócić się o opinię. I w końcu – czy w obliczu nowych przepisów o (nie)Ochronie środowiska mogę wyciąć drzewa, na tej części działki oznaczonej jako LSVI. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  • MGM
   |

   Nie znam tych przepisów o wycince drzew, więc nie wiem, czy może je Pan wyciąć. Niemniej jednak nawet, jeśli Pan może i zrobi to – to nadal pozostanie użytek Ls.

  • Anonimowy
   |

   Odnośnie wycinki drzew z lasu jako LS – ćwiczyliśmy temat ostatnio i otrzymaliśmy jednoznaczną odpowiedź, iż ustawa o (nie)Ochronie Środowiska nie dotyczy terenów leśnych (LS). Te są regulowane ustawą o lasach z lat 90'…

 3. Anonim
  | Odpowiedz

  Witam, chce zbudować dom z zielonym dachem , czy mam ten dach traktować jako łatwopalny czy nie ? Czy sa jakieś konkretne przepisy mówiące jakie pokrycia sa łatwopalne ?

  • MGM
   |

   Witam.
   Na pierwszą część pytania nie odpowiem, ponieważ nie znam się na tym.
   Tak – są odpowiednie przepisy: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – par. 208a oraz załącznik 3, a także normy wymienione w załączniku 1 rozporządzenia.

 4. TOMASZ MAJEWSKI
  | Odpowiedz

  Witam, jak długo czeka się na odpowiedz/zgodę w sprawie uzyskania odsępstwa?

  • MGM
   |

   Zgodnie z kpa organy są zobowiązane załatwiać sprawy "bez zbędnej zwłoki". W praktyce bardzo różnie to wygląda.

  • Anonimowy
   |

   Ja czekam już od września więc 4 miesiące i jeszcze cisza…

  • TOMASZ MAJEWSKI
   |

   co to znaczy ze roznie to wyglda ?Ktos pisze ze czeka juz 4 miesiace, to ile to moze potrwac?

 5. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam serdecznie
  Moja działka z jednej strony graniczy z Warszawskim Obszarem Chronionego Krajobrazu z drugiej z "zwykłym lasem" z tym że jest to dziwnie podzielone w jakąś szachownicę. żeby to dokładniej wyjaśnić zapewne musiałbym przesłać stosowne zdjęcie. Pytanie jest następującej treści w Planie zagospodarowania od strony WOChK mam odległość 25m a od lasu 12m. czy mogę jakoś sprawić by od strony WOChK też było 12m???
  Proszę o pomoc…

  • MGM
   |

   Jeżeli takie zapisy wprowadza miejscowy plan zagospodarowania, można starać się o jego zmianę, ale to nie będzie łatwe. Te zapisy planu mogą też wynikać np. z jakiegoś rozporządzenia wojewody w sprawie tego konkretnego obszaru, więc wtedy nie wiem, czy coś się uda zrobić. Najlepiej spytać w gminie.

 6. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.Zainteresowanym tematem ,,granica lasu,, polecam odszukanie w necie odpowiedzi Ministerstwa na interpelację poselską nr 5363.O ile temat granicy lasu i odległości budynków od tej granicy jest w miarę jasny to chętnie poznałbym zdanie redakcji jak mierzyć tę odległość?Do najbliższej ściany czy okapu?Czy może od słupka wspierającego daszek nad drzwiami wejściowymi?

  • MGM
   |

   Dobre pytanie. Myślę, że chodzi o ścianę, ale… w wolnej chwili poszukam jakiegoś orzecznictwa na ten temat.

 7. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Posiadam działkę 6arów (~24x25m) zaznaczoną na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i rekreacyjnej indywidualnej. Od wschodu i zachodu działka graniczy z działkami o takiej samej kwalifikacji, na których są już postawione domki letniskowe. Od północy i południa działka graniczy z działkami oznaczonymi na planie miejscowym, jak i na mapach z klasyfikacją gruntów jako las (Ls). Lasu tam nie ma. Na działce graniczącej od południa (własność gminy) są pojedyncze drzewa, od północy (wł. prywatna) nie ma żadnych drzew. Plan miejscowy mówi, ze należy odsunąć się od lasu z zabudową 20m. Co muszę zrobić, aby legalnie wybudować tam domek letniskowy 5x8m?

  • MGM
   |

   Zmiana planu miejscowego (trzeba spytać w gminie jakie są na to szanse).

 8. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam! Jestem w podobnej sytuacji. Mam działkę o szer. 18m. graniczącą z lasem, który nie istnieje. Nie ma tam ani jednego drzewa. Żeby projekt przeszedł muszę wykazać możliwość realizacji inwestycji w odniesieniu do &271 ust.8. Plan domu, który zrobił architekt zakłada odległość od granicy z tym niby lasem 4,5m (pani architekt nie zauważyła, że na MPZP jest las :( ale nawet gdyby zauważyła to 18 – 12m = 6m z czego odległość od sąsiada 4m daje 2 m na zabudowę. W MPZP jest, że nie mogę wybudować tam małego domu, ani, żadnego budynku tymczasowego. Musi stać tam duży, co najmniej 160m dom. Jak się ma MPZP mojej działki do tego lasu obok. Ten "las" nie ma ani jednego drzewa, są trawy i trochę ostrężyn. Właściciel działki też nie chce tam lasu i chce to przekształcić w działkę budowlaną. To jednak potrwa. Czy składając do Starosty prośbę o odstępstwo będzie miało znaczenie to, że nie ma tam drzew, czy potraktuje to jednak jako las. Czy może lepiej od razu uderzyć do rzeczoznawcy PPOŻ. Nie wiem co robić, a czas goni z jeszcze innych względów :(

  • MGM
   |

   Myślę, że opinia rzeczoznawcy ppoż może być przydatna do wniosku o odstępstwo.

 9. Witam.
  Prosze o porade. Chce wybudowac dom na dzialce siedliskowej,tzn. w obrysie istniejacych fundamentow pozostalych po dawnej zabudowie zagrodowej. Te znajduja sie w odleglosci 13m od lasu a dom ma byc z bala.
  Wedlug decyzji o warunkach zabudowy, jest zgoda na jego budowe ale jest tez dopisek ; " …pod warunkiem zachowania zasad dotyczacych ochrony lasu okreslonej w przepisach odrebnych, w tym w szczegolnosci zwiazanych z ochrona przeciwpozarowa. "
  Stad pytanie – moge wybudowac czy nie moge ?
  Dziekuje za wszelkie podpowiedzi

  • MGM
   |

   Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale gdzieś mi umknęło to pytanie. Na podstawie decyzji o warunkach zabudowy nie może Pan nic wybudować. Musi Pan uzyskać pozwolenie na budowę, a dostanie je Pan, jeśli będą spełnione wymagania stawiane przez przepisy, m.in. te o których piszemy w tekście powyżej. Będzie Pan musiał udowodnić m.in. że ściany, mimo że są drewniane, są nierozprzestrzeniające ognia (trzeba będzie w jakiś sposób je zabezpieczyć żeby to uzyskać). To projektant powinien o to zadbać, ale różnie z tym bywa. Przydatna może być np. opinia rzeczoznawcy ppoż (na wypadek, gdyby urząd kwestionował twierdzenia projektanta o tym, że ściany są nierozprzestrzeniające ognia).

 10. Artur Kokerell
  | Odpowiedz

  Dołączam do pytania, czy mierzymy od ściany domu do granicy lasu czy np od brzegu dachu czy tarasu lub balkonu… Sposób obliczenia tej odległości jest dla mnie bardzo ważny, bo granicę Ls mam w połowie działki, od tej granicy lasu do granicy działki mam 25m, do tego muszę zachowac odległość 6m od drogi, zostaje mi więc 7m na dom. Chciałbym trochę "wypuścić" dach, zrobić jakiś tarasik czy balkon a przy tych 7m byłoby to niemożliwe dlatego bardzo proszę o doprecyzowanie :) Dziękuję i pozdrawiam serdecznie

  • MGM
   |

   Przepisy nie podają sposobu obliczania, więc nie ma tu czego doprecyzowywać, a interpretacji nie podejmuję się ;)
   Przepis mówi tylko o "odległości budynku od granicy lasu". Dokładnie brzmi on tak:
   "8. Najmniejszą odległość budynków ZL, PM, IN od granicy lasu należy przyjmować, jak odległość ścian tych budynków od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień."

  • Artur Kokerell
   |

   dzięki :)

 11. 12m lub 16m od lasu. Czy maja w tym przypadku znaczenie okna? Architekt twierdzi, że jeżeli umieszczę okna na ścianie budynku na las, muszę odsunąć budynek od lasu 16m. Czy to prawda? nigdzie nie widzę takiego zapisu. Pozdrawiam

  • Magda /MGM/
   |

   Ja też nie widzę :)

  • Unknown
   |

   Najmniejszą odległość budynków ZL, PM, IN od granicy lasu należy przyjmować, jak odległość ścian tych budynków od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień.,
   czyli jaśniej, zależy to od dachu a nie od ścian z oknami

 12. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam, posiadam dzialke budowlana ze starym domem przy lesie (dom stoi zaraz obok lasu), czy chcac wybudowac nowy dom na miejsce starego musze go odsunac o 12m od lasu??

  • Magda /MGM/
   |

   Jeśli Pan/Pani zburzy stary dom i wybuduje nowy – to tak, chyba że uzyska Pan/Pani odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych (jest na blogu tekst na ten temat). Jeśli che Pan/Pani nadbudować / rozbudować / przebudować istniejący budynek to, proszę zajrzeć do tekstu "Kiedy mają zastosowanie przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie"

 13. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam serdecznie planuje zakup działki budowlanej z mp zagosp.przestrzennnego pod budownictwo jednorodzinne-wkoło nowe domy- na działce widnieje obszar około 200 metrów kw. lasu tj 4 sosny co wówczas z budową domu?

  • Magda /MGM/
   |

   Trzeba spytać w starostwie, czy taki teren (w mpzp budowlany a użytki leśne) traktują jako las.

 14. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry, mam pytanie do autora bloga: czy w przypadku, jeśli dla graniczącej z lasem (Ls) działki zostały wydane warunki zabudowy, i nie ma w nich mowy o konieczności zachowania odstępu od linii lasu, natomiast jako "nieprzekraczalna granica zabudowy" określono granice działki, to w przypadku postawienia budynku w odległości np. 4 m od siatki można spodziewać się późniejszych problemów, czy też ujęta w ten sposób decyzja o warunkach zabudowy stawia inwestora "w prawie"?

  • Magda /MGM/
   |

   Decyzja o warunkach zabudowy nie zwalnia z konieczności spełnienia wymagań stawianych przez inne przepisy, w tym przypadku warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zwolnienie z obowiązku stosowania tych przepisów można uzyskać od starosty, który musi z kolei mieć upoważnienie ministra. Jest to tzw. odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych – jest na blogu artykuł na ten temat.

 15. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Jak poprzednicy, mam działkę, która z lewej strony ( stojąc przodem do działki)ma drogę, zaznaczona na mapie przez geodetę " droga j.z." szerokości 6,5 m, a dalej jest las. Na mapie w geoportalu Starostwa nie widać tej drogi, tylko las przylegający bezpośrednio do granicy mojej działki. Pani wydająca pozwolenia na budowę powiedziała, że uzna tę drogę widniejącą na mapie, jeśli nadleśnictwo-właściciel lasu potwierdzi, gdzie faktycznie jest ściana lasu. Czy ta pieczęć nadleśnictwa jest konieczna? Czy mapa wykonana przez geodetę stwierdzającego stan faktyczny nie jest wiarygodna? Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję

  • Magda /MGM/
   |

   Niby mapa powinna wystarczyć, ale – przepisy nie precyzują dokładnie, czym jest las. Pytanie – jaki użytek ma ta działka i jakie przeznaczenie w planie miejscowym.

 16. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,

  Graniczę z działką o oznaczeniu LS i powierzchnie nie przekraczającej 0,1 ha czyli nie spełniającej podstawowej przesłanki ustawowej. Działka bezpośrednia to wąski pasek gruntu, ma ca 4 metry szerokości. Kolejna działka ma również oznaczenie LS i powierzchnie przekraczającą 0,1 ha, przy czym część tej działki została wyłączona z użytku leśnego i zrealizowano na niej dom mieszkalny (odległość od działki bezpośredniej to 3 metry).

  W projekcie warunków zabudowy do inwestycji na mojej działce, mocno podkreśla się konieczność spełnienia przepisów przeciwpożarowych, tj. odsunięcia się o 12 metrów od granicy z bezpośrednią działką.

  Pytanie – czy właściwe jest zsumowanie powierzchni działki bezpośredniej (niespełniającej definicji ustawowej lasu)i kolejnej, która już tą definicję spełnia do wyznaczenia warunków zabudowy (tj. jako "las" wpisana jest działka bezpośrednia)?

  Z góry dziękuję

 17. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam a ja mam problem graniczę z lasem gmina zmienila z 12na30 metrów dom zdążyłem wybudowac a garażu nie

 18. Anonimowy
  | Odpowiedz

  a w jakiej odległości może rosnąć las od płotu?bo ostatnio powaliło sosnę i uszkodziła płot i nie przyznał nam Las odszkodowania bo wichura jest zdarzeniem ekstremalnym……chciałabym się zabezpieczyć na przyszłość

  • admin
   |

   Nie znam przepisu, który regulowałby tę kwestię.

 19. Unknown
  | Odpowiedz

  chciałem dobudować do skrajnego domu szeregowego garaż. niestety działka graniczy z lasem i odległość domu – jego ściany szczytowej od granicy działki wynosi dokładnie tyle ile wymagają przepisy tj 12m. Nie ma miejscowego planu więc wystąpiłem o warunki zabudowy. W urzędzie jednak nie dano mi większych nadziei na pozytywne ustosunkowanie się Lasów Państwowych i zrobienie odstępstwa. Póki co nie mam jeszcze oficjalnej decyzji, ale myślę nad tym jakie są jeszcze drogi prawne by takie warunki uzyskać. Zakładałem garaż w technologi blaszanej, otynkowanej więc coś co na pewno nie stanowi zagrożenia pożarowego dla lasu(w obie strony), a co było główną przesłanką ustawodawcy przy określaniu tych 12m. W każdym bądź razie blaszany garaż – nawet jeśli jest otynkowany, na pewno nie jest większym zagrożeniem niż drewniana wiata, którą mimo wszystko chyba mogę postawić bez formalności i w zgodzie z prawem. Chyba że się mylę co do wiaty w pasie 12m?? Wiata nie ma określonej definicji z tego co już się na różnych forach dowiedziałem ale jak musi wyglądać by miała prawo stać w pasie 12 m od lasu?

 20. AP
  | Odpowiedz

  Dziękuję za odpwiedź. Czy ja mam rozumieć w świetle zapowiadanych zmian, że w moim wypadku i braku mpzp dla mojej działki, najistotniejszy dla mnie warunek to "….grunty leśne są objęte zgodą na zmianę przeznaczenia na cele nieleśne…". Tylko co to znaczy "nieleśne" i czy ja mam na to jakikolwiek wpływ albo możliwość zmiany tego faktu?? Druga wątpliwość jeżeli warunki powyżej nie zostaną spełnione to czy nie mogę liczyć na to że w przyszłości powstaną dla tego terenu mpzp, który by chyba zwolniły z warunku zgody na zmianę przeznaczenia na tereny nieleśne, gdyż warunek przeznaczenia na zabudowę nie związaną z produkcją leśną zakładam że będzie spełniony.

 21. Renata
  | Odpowiedz

  Witam serdecznie
  Ja mam inny problem.Moja działka sąsiaduję z terenem ZP/zieleń publiczna urządzona/ .W praktyce to parking i resztka sadu-pare drzew.Starając się o pozwolenie na budowę usłyszeliśmy ,że to LAS! Mamy to nawet na piśmie.Mamy w związku z tym musimy przesunac budynek.
  Oto odp naszego architekta na nasze „zdumienie”
  „Dla Naszej Pani inspektor teren zieleni urządzonej to nic innego tak zieleń niska i wysoka (mało istotne czy urządzona czy też nie, czy jest to las czy też zieleń urządzona) powołuje się na zapis Warunków technicznych gdzie zieleń jest traktowana jako teren rozprzestrzeniający ogień stąd dodatkowa odległość 50% do min 8metrów”
  „Został spełniony warunek miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego XXX rozdział 2 par 12 pkt 6 dotyczący odległości terenu MN29 na którym znajduje przedmiotowa działka objęta wnioskiem od terenu 2ZP oznaczonego jako tereny lasu/???/. Odległość projektowanej zabudowy od linii rozgraniczenia terenu 2ZP wynosi min 12,0m”
  Czy to prawda ,ze w warunkach technicznych jest taki zapis ,bo ja tego nie znalazłam ,ale tez nie jestem biegla w interpretacji takich dokumentów.Dzialka znajduje się w zabudowie miejskiej.
  Czy urzędnik ma rację?
  Renata

  • Magda M
   |

   Chodzi o par. 271 ust. 8 warunków technicznych. Trudno mi oceniać, kto ma rację, ponieważ nie znam dokładnie sytuacji. Być może odrębne zdanie architekta i urzędnika wynika z tego, że obecnie nie ma definicji lasu, ale ma się to zmienić. 1.01.2018 r. wchodzą w życie nowe warunki techniczne i zmieni się m.in. par. 271 ust. 8 – pojawi się definicja lasu. Lasem będzie grunt leśny (Ls) określony na mapie ewidencyjnej lub teren przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako leśny. Wydaje się więc, że w Pani przypadku problem powinien zniknąć (zieleń urządzona to nie teren leśny, bo podejrzewam, że ten drugi jest inaczej oznaczony w planie, pewnie ZL albo coś w tym stylu). Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w tekście na temat zmian w warunkach technicznych

 22. Artur
  | Odpowiedz

  A jeśli murowany budynek będę chciał oszalować deską, grubą imitującą drewniane bale to będzie traktowany jako drewniany i będzie mnie obowiązywało to 16 m czy 12 jak przy murowanym?

 23. Elżbieta
  | Odpowiedz

  Mam działkę rolna o wymiarach 30×18 mb.Miejscowy plan przeznacza działki pod zabudowę letniskowa.Nie mogę postawić domku do 35 m2 bo w planie linia nieprzekraczalna jest 12 mb od granicy działki./Sąsiednie działki 8 mb/ .Na zabudowę pozostaje mi 3mb/18-12-3/.

 24. Arkadiusz
  | Odpowiedz

  Witam serdecznie. Dostałem w spadku od rodziców działkę o wielkości 7 arów . Działka jest objęta MPZP i oznaczona na mapach symbolem MN2. Chcąc zbudować na niej dom jednorodzinny udałem się do architekta w celu załatwienia wszelkiej dokumentacji. Moja działka graniczy z inną działką która jest lasem oznaczenie na mapach LS. Architekt poinformował mnie, iż wystąpił problem i nie mogę wybudować domu na działce. W urzędzie gminy powiedzieli, że MPZP przewiduje odległość budynku od granicy lasy w wysokości 30 metrów. Po wstępnym naniesieniu budynku na działkę odległość domu od lasu wynosi 15 metrów. Nie rozumiem dlaczego na działce budowlanej nie mogę nic wybudować i dlaczego odległość nie może być mniejsza jak 30 metrów. Gdzie szukać pomocy????

 25. Hania
  | Odpowiedz

  Chcę na działce budowlanej wybudować garaż przy domu mieszkalnym. Zgodnie z MPZP można wybudować budynek garażowo-gospodarczy jednokondygnacyjny, obowiązujące nieprzekraczalne linie zabudowy wyznaczone na rysunku planu (10 metrów od granicy lasu), dopuścić usytuowanie zabudowy garażowo-gospodarczej przy granicach sąsiednich działek na zasadach określonych w przepisach szczególnych.
  Czy w tej sytuacji mogę wybudować garaż 10 metrów od granicy z lasem?

 26. Krystyna
  | Odpowiedz

  Kupilam działkę o szerokości 17 m . Jest MPZP z możliwością zabudowy jednorodzinnej i zaczął się problem działka graniczy z lasem jaką odległość muszę zachować. Czy jak mam las w granicy działki to 4 m . Je żeli 12 m to dom nie moze stanąć od sasiada 4 m od lasu 12 m to na budynek zostaje 1 m. Las wycieli i po moim ogrodzeniu dzialki nowe zasadzenia odsunęli 4 m . jak to interpretowac ze sciana lasu jest 4 m od mojej granicy. czy będzie mozliwosc zabudowy .

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.