Czy budynek parterowy może mieć poddasze?

with 39 komentarzy
budynek parterowy a poddasze

Na zgłoszenie możemy wybudować m.in. wolno stojące i parterowe niewielkie budynki gospodarcze i domy letniskowe o powierzchni zabudowy do 35 m². Co oznacza pojęcie „wolno stojący” wyjaśniliśmy jakiś czas temu w tekście: „Wolno stojący – co oznacza to pojęcie”Dziś wytłumaczymy jaki budynek nazywamy parterowym.

 

Zajrzyjmy do definicji zawartej w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podaje ono definicję kondygnacji:
należy przez to rozumieć poziomą nadziemną lub podziemną część budynku, zawartą pomiędzy powierzchnią posadzki na stropie lub najwyżej położonej warstwy podłogowej na gruncie a powierzchnią posadzki na stropie bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu, znajdującego się nad tą częścią budynku, przy czym za kondygnację uważa się także poddasze z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2 m; za kondygnację nie uznaje się nadbudówek ponad dachem, takich jak maszynownia dźwigu, centrala wentylacyjna, klimatyzacyjna lub kotłownia.

 

Co powyższa definicja oznacza w praktyce?
Na zgłoszenie możemy wybudować jedynie parterowe budynki (m.in. gospodarcze czy letniskowe). Budynki parterowe to budynki posiadające jedną kondygnację. Aby budynek mógł być uznany za parterowy, nie może posiadać poddasza z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi (budynek z poddaszem użytkowym nie będzie budynkiem parterowym). Natomiast jeżeli poddasze będzie poddaszem nieużytkowym (tzw. strychem), to nie będzie uznawane za kondygnację, a co za tym idzie: budynek taki będzie budynkiem parterowym.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

39 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Czy są jakiekolwiek ograniczenia dot wysokości strychu?

  • Anonim
   |

   Też mam takie pytanie.

 2. MGM
  | Odpowiedz

  Witam.
  Plan miejscowy albo decyzja o warunkach zabudowy zwykle wprowadzają ograniczenia dotyczące wysokości budynku, czy kąta nachylenia połaci dachowej.
  Pozdrawiam.

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  1. gdzie mogę się dowiedzieć szczegółów planu miejscowego?
  2. czy można wybudować budynek rekreacji indywidualnej z dachem o przedłużonym boku, wychodzącym poza obręb budynku o ok. 3 metry, opartym o dwa słupy nie powiązane z fundamentem budynku? Sam budynek miałby 35m2 powierzchni w podstawie.

  • MGM
   |

   Witam.
   1 – w urzędzie gminy lub miasta albo na ich stronie internetowej;
   2 – tak, chyba że plan miejscowy wprowadza w tej kwestii jakieś ograniczenia.
   Pozdrawiam.

 4. Anonimowy
  | Odpowiedz

  dzień dobry
  czy na zgłoszenie można pobudować domek letniskowy o pow. do 35m z antresolą, zgodnie z wydanymi warunkami zabudowy można postawić budynek o wys. do 6 m, ile wtedy może max. wynosić odległość liczona od antresoli do dachu?

  • MGM
   |

   Witam.
   Myślę, że nie powinno być problemu z budową takiego budynku. Wysokość kondygnacji określa par. 72 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Pokoje w budynkach mieszkalnych – min. 2,5 m. Pomieszczenia do pracy, nauki i innych celów, usytuowane na antresoli – min. 2,2 m.
   Pozdrawiam.

 5. Witam
  Czy budynek gospodarczy do 35 m2(konstrukcja lekka drewniana na zgłoszenie),może mieć dach ,ktory wychodzi daleko poza krawędż sciany budynku? (zyskuję wtedy duzo na wielkości strychu)

  Moje pytanie;czy jest to dozwolone i czy mozna dach podepszeć na drewnianych palach?

 6. Witam Czy można odpowiedzieć konkretnie w wyżej wymienionym przypadku? Z odnośnika jak dla mnie laika nic nie wynika.

  • MGM
   |

   Oczywiście, już wyjaśniam. Chodzi o sposób obliczania powierzchni zabudowy i o to, by – w przypadku zgłoszenia, nie przekroczyć 35 m2. Wystający okap dachu (daszek, występ dachowy) – jako element drugorzędny, nie jest wliczany do powierzchni zabudowy. Jeśli dach będzie wystawał daleko i będzie wsparty na słupach – może zostać przez organ wliczony do powierzchni zabudowy (pokazują to przytoczone w tekście wyroki sądowe, które dotyczyły co prawda tarasu, ale sytuacja jest podobna). Moim zdaniem taki dach (sięgający daleko i wsparty na słupach) nie powinien być wliczany do powierzchni zabudowy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku strychu "wystającego: poza obrys budynku, a także, jeśli pod tym dachem sięgającym daleko, też będzie też strych. Wtedy powierzchnię zabudowy stanowi rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu (czyli powierzchnia strychu jest powierzchnią zabudowy). Taki przypadek również jest opisany w podlinkowanym tekście.

 7. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Czy jeżeli w planie zagospodarowania przestrzennego zapisano: budowa budynku 1,5 kondygnacyjnego, można budować budynek tzw. parterowy (bez strychu czy też poddasza – typowy 1 kondygnacyjny)? Nie ma zapisu "do 1,5 kondygnacji". Stąd moje pytanie.

  • MGM
   |

   Bez znajomości dokładnych zapisów (i w całości) nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Zresztą, ze względu na zbyt dużo pytań o plany miejscowe i każdorazową konieczność zagłębienia się w temat – co zajmuje sporo czasu, nie interpretuję zapisów planów miejscowych.

 8. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam.
  Mam następujący problem. Postawiłem sobie mały, drewniany domek letniskowy na swojej działce, o powierzchni zabudowy 35 m2. Służył rzeczywiście tylko w lecie, by odpocząć od miejskiego zgiełku, itd… Planowałem budowę domu ta tej samej, lub na innej działce. Dodam, że domek drewniany ma poddasze, użytkowane jako strych, ale bardzo prosto można je zagospodarować w celu przebywania tam ludzi i zrobienia tam ładnego pokoju i łazienki. Domek był solidnie stawiany, użyłem dobrych materiałów i izolacji, zgodnie z nowymi technologiami i jest bardzo ciepły. Jedynym mankamentem jest właśnie mała powierzchnia parteru. Tak się złożyło, że rozeszliśmy się z żoną i plany wzięły "w łeb", a jedno mieszkanie poszło się "kąpać" w związku z rozwodem. Oczywiście domek był stawiany tylko na zgłoszenie. Ponieważ jednak bardzo się już "duszę" w blokowisku, postanowiłem się przeprowadzić do tego domku i zagospodarować owe poddasze, a jedno, pozostałe mieszkanie sprzedać. Niestety na budowę większego domu będę musiał w tej sytuacji poczekać. Do tego drewnianego domku mam jeszcze zamiar dołożyć trochę izolacji od środka, choć już jest dosyć dobrze. No i tu główne moje pytanie. Jak postąpić zgodnie z prawem przy owej przeprowadzce i modernizacji poddasza? Zmieni się faktyczna funkcja poddasza. Ponieważ mam małą działalność gospodarczą, pojawił się plan, że może przed budową drugiego domu rozbuduję trochę ten co jest, albo dostawię jakiś garaż, lub budynek gospodarczy na warsztat, bo miejsca na działce wystarczy. Tylko główne pytanie mnie męczy, w jaki najprostszy sposób to przeprowadzić, żeby nie narazić się na jakieś kary czy donosy?
  Dodam jeszcze, że wysokość parteru waha się od 2,35m do 2,45m, a przeciętna poddasza ma poniżej 2,2m.
  Bardzo proszę o odpowiedź. Będę wdzięczny za informacje i rady. Pozdrawiam.

  • krzysztof ares
   |

   Witam. Dołączam się do tematu. Podobna sytuacja, tylko wysokość poddasza 209 cm w szczycie.

  • Anonimowy
   |

   Czyżby za trudne pytanie dla "prawnika"?

  • MGM
   |

   Nie – pytanie akurat jest bardzo łatwe, a odpowiedzi nie było, ponieważ:
   1) podobne tematy były już poruszane na blogu. Poza tym odpowiedź znajduje się w tekstach, które są opublikowane. Czyżby skorzystanie z pola wyszukiwania (pasek boczny po lewej stronie) albo zakładki "spis treści" (pasek górny w menu) było dla Pana/Pani za trudne?
   2) codziennie dostajemy po kilkanaście pytań i tak się składa, że nie mam na tyle wolnego czasu, żeby po kilka razy odpowiadać na podobne pytania. Poza tym nie mam obowiązku tego robić.
   Pozdrawiam – nie prawnik.

 9. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Cieszę się bardzo, że forum jednak działa. Tę odpowiedź otrzymałem tego samego dnia, choć poprzednio czekałem prawie 3 tyg. niestety bez skutku. Obiektywnie, to postęp. Tylko czy nie prościej byłoby podać link do odpowiedniej podstrony (jeśli taka istnieje) i przy okazji załatwić sprawę 1-szego pytania, niż pisać o wyszukiwaniu. Osobiście stwierdzam, że choć zacząłem od wyszukiwania, to jest ono za trudne, ponieważ nie dało efektu w postaci jasnej odpowiedzi na moje pytanie. Znalazłem za to inny post kol. krzysztof ares, który poruszał podobny do mojego temat, który też pozostał bez odpowiedzi (może jest więcej osób tym zainteresowanych…). Przypomnę, że chodzi o domek już postawiony i adaptację jego poddasza ze zmianą jego przeznaczenia (do stałego przebywania ludzi), pozostając w zgodzie z prawem (a nie o zgłoszenie, czy pozwolenie na budowę nowego). Oczywiście nie chodzi o formalny obowiązek udzielenia odpowiedzi, ale o użyteczność forum. Jeśli więc jest ono ogólnodostępne, to może znajdzie się jeszcze ktoś inny, kto ma czas i potrafi udzielić bardziej konkretnej odpowiedzi na podobno "bardzo łatwe" pytanie.

  • MGM
   |

   Od jakiegoś miesiąca nie odpowiadam na bieżąco na komentarze, ponieważ po prostu "nie wyrabiam", więc nie tylko Pan nie uzyskał odpowiedzi, inni też jej nie otrzymali, a nie zostawiają złośliwych komentarzy. Jeśli komuś, zależy to ponawia pytanie lub zwyczajnie ponownie prosi o odpowiedź i w końcu ją dostaje.
   Wracając do meritum: "Zmiana sposobu użytkowania" (kategoria "utrzymanie obiektów"), "rozbudowa". Pomocniczo: "budowa garaży i przydomowych ganków a rozbudowa budynku", " budynek gospodarczy" (tu uwaga: ma określoną funkcję i budowany na zgłoszenie nie może być wykorzystywany na działalność gospodarczą), ewentualnie "ocieplenie budynku", "przebudowa" – wszystkie w kategorii "obiekty i roboty".

 10. Anonimowy
  | Odpowiedz

  jak sie ma budowa garazu na zgloszenie do obowiazujacej linii zabudowy. w moim mpzp mam ponizszy zapis:
  "obowiązującej linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię, do której ściana budynku powinna przylegać na minimum 70% jej długości"

  czy sciana garazu musi rowniez do tej linii przylegac czy dotyczy to tylko domu na ktory musze uzyskac pozwolenie na budowe?

 11. Adam Bo
  | Odpowiedz

  Witam. Opis prawny chyba nie do końca wyczerpał możliwości lub ja nie do końca zrozumiałem więc zapytam wprost. Czy kondygnacja, która w świetle będzie miała poniżej 2 m, ale będzie dostosowana do potrzeb przebywania ludzi ( ocieplenie, okno ) będzie jeszcze strychem czy już poddaszem użytkowym ? Dziękuję za odpowiedź.

 12. Łukasz
  | Odpowiedz

  Mam podobny dylemat – jestem przed budową takiego domku ,,letniskowego,, którego docelowo chcę przystosować jako całoroczny i mam zamiar wykorzystać tzw. strych do celów mieszkalnych a wys do szczytu jest 2,2m. Wszyscy którzy takowe domki posiadają i jeżeli posiadają tzw strych jest on zawsze jako użytek dla ludzi… – bardzo mi zależ na mieszkalnej górze… bo na normalny dom po prostu mnie nie stać – bardzo proszę odpowiedź i z góry dziękuję!

 13. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam – mam podobny dylemat, chcę wybudować taki domek do 35mkw ale z góry zakładam zamiar zagospodarowania góry jako mieszkalną wys 2,2m z ogrzewaniem sanitariami- jak w normalnym domu – czy bardzo naginam, a co gorsze łamie prawo?? – i czy po zgłoszeniu jako strych zamieszkam na tzw. strychu grożą mi jakieś konsekwencje prawne?? Bo jeżeli nie mam żadnej możliwości – to się po prostu wstrzymam, a baaardzo mi zależy na tym domku – z góry dziękuję za odpowiedź!

  • Magda /MGM/
   |

   Powinien Pan wcześniej dokonać zmiany sposobu użytkowania – jest na blogu artykuł na ten temat. Zmiana sposobu użytkowania strychu bez wymaganych formalności jest nielegalna i może się w przyszłości wiązać z koniecznością zapłaty opłaty legalizacyjnej.

 14. Jacyna Jalut
  | Odpowiedz

  Mam pytanie- Skoro budynek parterowy z piwnicą nie jest już budynkiem parterowym bo ma 2 kondygnacje,to jakim jest? Piętrowym? A jeśli jednak jest parterowy pomimo 2 kondygnacji, to czemu budynek parterowy ze strychem nie może nadal być budynkiem parterowym? A może on także jest piętrowym? Idąc dalej tym tokiem myślenia budynek z piwnicą, parterem i strychem będzie pewnie miał już 3 piętra. A projektanci proponują takie budynki jako parterowe… Szkoda że cymbały piszą ustawy.

 15. pluto 30
  | Odpowiedz

  Witam mam problem w zwiazku z postawieniem domku letniskowego sprawa wyglada nastepujaco:
  Mam zgode( na zgłoszenie) od starostwa na postawienie domku parterowego ( zakaz stawiania domkòw z poddaszem uzytkowym ) do 35m2 konkretny domek. Firma stawiajaca domek zaproponowała mi zrobienie antresoli nad dwoma pokojami poprzez zwiekszenie kata dachu dach dwu spadowy. Wejscie po drabince na antresole. Czy mogę dokonac zmian bez zglaszania do starostwa o zamiarze budowy antresoli I czy antresola traktowana jest jako poddasze użytkowe.

  • admin
   |

   Antresola nie jest kondygnacją. Natomiast w związku z tym, że zmienia Pan/Pani kąt nachylenia dachu (zmienia się kubatura), powinien Pan/Pani przed rozpoczęciem robót dokonać nowego zgłoszenia.

  • pluto 30
   |

   A nie można potraktować tej zmiany jako nie podchodzace pod ponowne zgłoszenie:
   – kąta nachylenia dachu, wysokości kalenicy oraz układu połaci dachowych (uwaga: zmiana kąta nachylenia dachu i wysokości kalenicy będzie nieistotna, jeżeli będzie zgodna z wymaganiami planu zagospodarowania przestrzennego lub też decyzji o warunkach zabudowy. Jeśli zatem w planie nachylenie dachu może zawierać się w granicach 30-50 stopni, to zmiana z 40 na 45 stopni jest nieistotna; jeśli jednak budujący przekracza wskazania planu, to wtedy zmiana będzie istotna i wówczas wymagane jest kolejne pozwolenie na budowę).

  • admin
   |

   Jest u nas na blogu artykuł o istotnych i nieistotnych odstępstwach – proszę sobie poczytać. Z tym, że nieistotne odstępstwo jest możliwe od pozwolenia na budowę. Przy zgłoszeniu prawo budowlane nie przewiduje takiej procedury. Co prawda stanowiska w tej kwestii są różne, ale to jest temat na artykuł, a nie komentarz.

 16. Gruner
  | Odpowiedz

  Jeżeli nie ma wz i planu zagospodarowania to w budynku na zgłoszenie jak wysokie poddasze nieużytkowe mogę wybudować ? Ustawodawca chyba nie określił jakie maksymalnie może być poddasze nieużytkowe ? Dodam że chce je następnie zgłosić na użytkowe po przekształceniu budynku na mieszkalny.
  Pozdrawiam

 17. Przemek
  | Odpowiedz

  Czy jeśli budynek gospodarczy zgłosiłem bez antresoli i chce ją wykonać to muszę to wyprostować i zgłosić, czy mogę ją wykonać bez zgłoszenia?

 18. Bartosz
  | Odpowiedz

  Witam. Czy jeżeli w planie zagospodarowania przestrzennego jest zapis dopuszczający budowę domów jednokondygnacyjnych z użytkowym poddaszem, to czy można na nim pobudować dom parterowy ale bez użytkowego poddasza ? Pozdrawiam

 19. Dorota
  | Odpowiedz

  Dzisiaj otrzymałam informację w Starostwie, ze na zgłoszenie mogę moge wybudować jedynie budynek jednopietrowy, bez poddasza nieuzytkowego/ strychu i bez antresoli, a co za tym idzie nie może byc schodów prowadzących na strych/antresole oraz okien na strychu. Czy Pani w Starostwie, przyjmująca wnioski faktycznie miała rację?

  • Lesia
   |

   Wydaje mi sie ze zalezy to od planu zagospodarowania dzialki. Gdzies czytalam ze budynek jednokondygnacyjny / jednopietrowy to tez domek z poddaszem ktorego wysokosc osiaga nie wiecej niz 1.9 metra. Moge sie jednak mylic. Sama zamierzam budowac domek 35 m 2 na zgloszenie i planuje na parterze dac nie wiecej jak 2.2 m i poddasze 1.9 metra wiec rowniez chetnie bym sie dowiedziala czy mam racje. Pozdrawiam

 20. Gynte
  | Odpowiedz

  Nigdzie nie można znaleźć informacji czy poddasze poniżej 190cm przystosowane do mieszkania jest czy nie jest poddaszem użytkowym. Może ktoś wie ?

 21. Zdzisław
  | Odpowiedz

  Otrzymałem ze Starostwa sprzeciw na zgłoszenia budowy domku letniskowego o pow.35 m
  w uzasadnieniu podano, że mam zamiar postawić dom piętrowy mimo, że na załączonym projekcie nie ma wrysowanego stropu na strych czy interpretacja urzędnika oparta na jego domysłach jest poprawna ?
  Całkowita wysokość budynku w projekcie wynosi 6 m po ewentualnym zrobieniu stropu wysokość strychu max wynosiła by 2 m. Ponadto sprzeciw otrzymałem 4 dni po terminie
  21 dni ( data decyzji to 21 dnień od złożenia zgłoszenia )
  Czy ma sens odwołanie od decyzji i ewentualnie jak ją uzasadnić ?

 22. Dariusz
  | Odpowiedz

  Witam. Mam pytanie dotyczące wysokosci budynku. Jak liczymy jego wysokość. Od poziomu sredniego-zero gruntu, czy od podstawy budynku np. na palach fundamentowych.
  2 pytanie co jeżeli w MPZP nie ma nic o domkach letniskowych. Mam wysokość innych budynków do 6m, a przeznaczenia dopuszczalne garaże i budynki gospodarcze. Oczywiście podstawowa to zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.. Czy mogę na takiej działce postawić domek rekreacji indywidualnej. Pytam bo planuje zakup działki z takim MPZP.

 23. Sylwia
  | Odpowiedz

  Witam,
  Wg definicji kondygnacją jest cyt.:” pozioma część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2 m”.
  Czy to oznacza, że poddasze nieużytkowe o wysokości większej niż 2 m zostanie uznane za drugą kondygnację, czyli już nie będzie to domek parterowy? Co za tym idzie wysokość poddasza nieużytkowego jest ograniczona do 2 metrów?

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.