Odległość pomiędzy budynkami

with Brak komentarzy

odległość pomiędzy budynkamiJak zlokalizować budynek na działce, by zachować wymagane przepisami odległości od innych budynków? W jakiej odległości od siebie sytuować budynki znajdujące się na sąsiednich działkach, a w jakiej te zlokalizowane na jednej działce?

 

Odległość pomiędzy budynkami zlokalizowanymi na tej samej działce

Przepisy nie określają minimalnych odległości pomiędzy budynkami zlokalizowanymi na jednej działce budowlanej z zastrzeżeniem, że łączna powierzchnia wewnętrzna tych budynków nie może przekraczać najmniejszej dopuszczalnej strefy pożarowej wymaganej dla każdego ze znajdujących się na działce rodzajów budynków.
W budownictwie jednorodzinnym jest bardzo mało prawdopodobne, aby ten warunek nie był spełniony, więc nie będę opisywać, co dokładnie to oznacza, ani też wskazywać wielkości tych stref.

 

Odległość pomiędzy budynkami usytuowanymi na różnych działkach

Tutaj sytuacja jest bardziej skomplikowana, dlatego trochę ją uproszczę. Informacje, które znajdziesz poniżej dotyczą budownictwa jednorodzinnego i nie wyczerpują wszystkich zagadnień, a odnoszą się jedynie do najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych przypadków. Ze względu na złożoność tego tematu, nie jestem w stanie opisać go w jednym artykule. Więcej informacji znajdziesz w e-booku „Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce”.

E-book o sytuowaniu budynków na działce

 

Odległość pomiędzy zewnętrznymi ścianami budynków mieszkalnych, gospodarczych, garaży zlokalizowanych na sąsiednich działkach budowlanych nie powinna być mniejsza niż:

  • 8 m – gdy oba budynki mają ściany i dach nierozprzestrzeniające ognia;
  • 12 m – gdy jeden z budynków ma ścianę i dach nierozprzestrzeniające ognia, a drugi ma ścianę lub przekrycie dachu rozprzestrzeniające ogień;
  • 16 m – gdy oba budynki mają ściany lub przekrycia dachu rozprzestrzeniające ogień.

Powyższe odległości dotyczą ścian, które mają wymaganą klasę szczelności ogniowej na powierzchni większej niż 65%. Szczelność ogniowa jest właśnie jednym z tych zagadnień, które trudno opisać w jednym artykule i dlatego informacje na temat tego, co to jest, znajdziesz we wspomnianym e-booku.

 

W przypadku m.in. następujących budynków:
1) mieszkalnych: jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej – do trzech kondygnacji nadziemnych włącznie,
2) gospodarczych w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej – wolno stojących do dwóch kondygnacji nadziemnych włącznie,
3) wolno stojących garaży o liczbie stanowisk postojowych nie większej niż 2,

bez pomieszczeń zagrożonych wybuchem,
odległości podane wyżej możemy zmniejszyć o 25%, jeżeli budynki zwrócone są do siebie ścianami i dachami z przekryciami nierozprzestrzeniającymi ognia, niemającymi otworów.
 

Jeśli w którymś z budynków będzie ściana oddzielenia przeciwpożarowego – wyżej wymienionych odległości nie musimy zachowywać. Warto również zaznaczyć, że nie każdy drewniany budynek będzie miał ściany rozprzestrzeniające ogień – istnieje możliwość odpowiedniego ich zabezpieczenia, żeby takimi nie były.

 
Minimalna odległość pomiędzy budynkami

Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych poradników i szkoleń, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Jest już dostępne drugie – zaktualizowane i rozszerzone – wydanie e-booka Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.