Wymiana pokrycia dachu z montażem okien dachowych

with 10 komentarzy

wymiana pokrycia dachuChcesz wymienić pokrycie dachu? Zamontować okno dachowe? Sprawdź, czy powinieneś przeprowadzić jakieś formalności w urzędzie.

 

Zanim odpowiemy na pytanie zawarte we wstępie, wyjaśnijmy, w jaki sposób zakwalifikować omawiane roboty. Ma to duże znaczenie, ponieważ od tego zależy rodzaj formalności, które trzeba przeprowadzić.

 

Prawo budowlane wprowadza definicje m.in. remontu i przebudowy:

 • przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;
 • remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

 

Jak te definicje mają się do wymiany pokrycia dachu i montażu okien połaciowych?

Wymiana pokrycia dachu to remont, natomiast montaż okien połaciowych to przebudowa budynku.


Bardziej szczegółowe informacje na temat kwalifikacji różnego rodzaju robót znajdziesz w tekście: „Co to jest: remont, budowa, przebudowa i inne roboty budowlane – definicje i przykłady”.Jakich formalności wymaga wymiana pokrycia dachu i montaż okien dachowych

Jeśli chcesz wymienić pokrycie dachu i zamontować okna połaciowe, powinieneś zastosować procedurę odpowiednią dla przebudowy. Procedura ta zależy od rodzaju budynku, w którym planujesz wykonać te roboty.


Zgłoszenia będzie Ci potrzebne m.in. w przypadku przebudowy:

 • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków – a tak jest w tym przypadku (montaż okna dachowego nie powoduje zwiększenia obszaru oddziaływania);
 • budynków gospodarczych, garaży, altan, budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2 (wszystkie budowane na podstawie zgłoszenia).

 

Żadnych formalności nie musisz dokonywać, jeśli planujesz przebudowę na przykład:
altan działkowych i obiektów gospodarczych w rodzinnych ogrodach działkowych.

 

Z kolei pozwolenie na budowę będzie Ci potrzebne, jeśli zamierzasz przebudować np. budynek mieszkalny wielorodzinny, usługowy, produkcyjny, magazynowy, a także garaż, budynek gospodarczy lub letniskowy o powierzchni zabudowy powyżej 35 m².

 

Ważna informacja

Musisz pamiętać, że zawsze pozwolenia na budowę wymagają:

 • przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, oraz przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000;
 • roboty budowlane wykonywane przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków.

Z kolei roboty budowlane wykonywane przy obiekcie niewymagającym pozwolenia na budowę, ale na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – wymagają dokonania zgłoszenia.


Aktualizacja

Część informacji zawartych powyżej dotyczących formalności jest nieaktualna. 1.01.2017 r. zmieniło się prawo budowlane. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule na temat zmian w prawie budowlanym.

Szczegółowe informacje na ten temat przebudowy wraz z listą wszystkich obiektów budowlanych znajdziesz w tekście „Przebudowa obiektu budowlanego – jakie formalności musisz przeprowadzić, zanim rozpoczniesz roboty”.

 Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

10 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  W kwietniu 2015 r. wykonaliśmy remont dachu na własnym domu jednorodzinnym. Remont polegał na położeniu na dotychczasowym dachu listew drewnianych (łat?), do których przymocowano nową blachę, różniącą się kolorem od poprzedniej. Zmniejszono też liczbę pionowych rynien. Sam kształt i obrys dachu nie zostały naruszone. Remont wykonywała renomowana w naszej okolicy firma. Pomimo naszych kilkukrotnych zapytań szef firmy zapewniał nas, że w tym wypadku niczego nie musimy zgłaszać do urzędu. Ponieważ firma robi dużo takich inwestycji, uznaliśmy tę informację za wystarczającą i (niestety) nie sprawdziliśmy przepisów tym bardziej, że jednym z wykonawców był inżynier budowlany. Ponadto, już przy samym odbiorze okazało się, że dotychczasowy wyłaz na dach, wykonany z drewna i obity blachą, został samowolnie przez tę firmę zastąpiony oknem, które spełnia rolę wyłazu. Nie byliśmy o tym wcześniej poinformowani, ale przyjęliśmy to rozwiązanie, bo było bardzo porządnie wykonane. Wielkość wyłazu nie została zmieniona. Dopiero w kilka miesięcy potem, przypadkiem przeczytaliśmy, że taki remont dachu wymaga zgłoszenia, a może nawet pozwolenia na budowę, bo nadal mamy w tym względzie wątpliwości. Czy zgłoszenie tego remontu do legalizacji może pociągać za sobą konieczność powrotu do stanu pierwotnego (remont był drogi, a poprzedni dach przeciekał pomimo doraźnych napraw)? Ile może kosztować opłata legalizacyjna?

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry! Proszę o informację jakich formalności muszę dokonać abym mógł wstawić okno połaciowe (dachowe) w istniejącym budynku. Nadmienię ,że w promieniu wzroku z/od budynku wszystko należy do mnie. Z góry dziękuję za podpowiedź i serdecznie pozdrawiam. ps. jeżeli gdzieś była już udzielana taka informacja to najmocniej przepraszam i proszę o podanie link-u

  • MGM
   |

   Odpowiedź znajdzie Pan na blogu w tekście "Nowe przepisy już obowiązują – kolejne zmiany w prawie budowlanym".

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Poszłam do urzędu zgłosić chęć montażu okna dachowego bez naruszania krokwi. Dowiedziałam sie ze musze miec projekt i zgłosić budowę. I badz tu mądry. 2017r

  • admin
   |

   W jakim to jest budynku? Jeśli w domu jednorodzinnym, to żądanie projektu jest zasadne. Proszę zajrzeć do artykułu, do którego link znajduje się na końcu tekstu.

 4. Gość
  | Odpowiedz

  Również chcę zamontować okno dachowe w domu jednorodzinnym, wolno stojącym bez naruszenia konstrukcji dachu. Mój dom stoi tuż przy granicy z działką sąsiadów i jesteśmy oddzieleni wyłącznie siatką. Tuż przy tej granicy jest okno w ścianie. Okno dachowe miałoby się znajdować na poddaszu w tej samej lokalizacji, co okno w ścianie. Czy również muszę dokonać zgłoszenia lub uzyskać pozwolenie, lub jakąś inną zgodę? Proszę o odpowiedź, bardzo mi zależy.

 5. Ali
  | Odpowiedz

  Witam również chce zamontować okna dachowe w domu jednorodzinnym wolno stojącym musze mieć do tego projekt czy wystarczy pozwolenie na budowę?Architekt który był niezbyt dokładnie mi to wyjaśnił.Według niego nie muszę mieć projektu czy to prawda?

 6. Renata
  | Odpowiedz

  Witam…. Mam taki problem, zamierzam wymienić blachę na dachu bez naruszania konstrukcji. Budynek jest w ewidencji gminnej zabytków i na obszarze wpisanym w rejestr zabytków ale sam nie jest zabytkiem rejestrowanym. Złożyłam zgłoszenie w urzędzie wraz z decyzją (zgodą) konserwatora na wykonanie w/w prac. Natomiast Starosta zgody mi nie wydał żądając dokumentacji na pozwolenie na budowę. Czytam u Was, że od 15 października 2015 r. weszło prawo które pozwala na przeprowadzanie prac remontowych na zgłoszenie jeśli nawet jest na terenie obszaru wpisanego w rejestr. Kto ma rację? Na jaką ustawę powinnam powołać się w odwołaniu? Bardzo proszę o odpowiedź… Pozdrawiam

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.