Budowa i przebudowa zjazdu – pozwolenie na budowę – formalności w 6 krokach

with 1 komentarz
pozwolenie na budowę i przebudowę zjazdu

Przed rozpoczęciem budowy lub przebudowy zjazdu musisz dokonać zgłoszenia lub uzyskać pozwolenie na budowę. Procedura zależy od kategorii drogi publicznej, przy której znajduje się zjazd.

W dzisiejszym tekście zajmiemy się zjazdami z dróg krajowych, które wymagają pozwolenia na budowę. O zjazdach z dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich, które możemy budować na podstawie zgłoszenia, piszemy w podlinkowanym tekście.

 

Zjazdy z dróg krajowych – pozwolenie na budowę

Jeśli planujesz budowę lub przebudowę zjazdu z drogi krajowej, musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Poniżej przedstawiamy w kilku punktach formalności, jakie powinieneś przeprowadzić przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę.

1. Decyzja o warunkach zabudowy – w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzję uzyskasz w urzędzie gminy lub miasta.

2. Zezwolenie zarządcy drogi na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu. W decyzji tej określona zostanie lokalizacja zjazdu oraz jego parametry techniczne. Po dokument ten powinieneś udać się do zarządcy drogi, którym w przypadku dróg krajowych jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
Jeżeli nie wybudujesz zjazdu w ciągu 3 lat od wydania decyzji na jego lokalizację, decyzja ta wygasa.

3. Mapa sytuacyjno – wysokościowa do celów projektowych – wykonać ją może geodeta posiadający odpowiednie uprawnienia.

4. Wizyta w biurze projektowym lub u projektanta posiadającego uprawnienia do projektowania zjazdów (zwykle są to uprawnienia w specjalności drogowej), który sporządzi projekt budowlany zjazdu.

5. Uzgodnienie projektu budowlanego z zarządcą drogi. Jeżeli zjazd usytuowany jest nad sieciami uzbrojenia terenu, może być także konieczne uzgodnienie jego lokalizacji z zarządcą sieci.

6. Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę zjazdu. Do wniosku trzeba dołączyć:
– 4 egzemplarze projektu budowlanego,
oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
– decyzję o warunkach zabudowy – w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
– decyzję na lokalizację zjazdu, o której mowa powyżej w punkcie 2,
– ewentualnie inne pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane przepisami (np. uzgodnienie z zarządcą sieci, o którym mowa powyżej w punkcie 5).

Wniosek o pozwolenie na budowę zjazdu z drogi krajowej powinieneś złożyć do wojewody.


Aktualizacja:
Od 1.01.2017 r. budowa i przebudowa zjazdów z dróg krajowych jest możliwa na podstawie zgłoszenia.

Podziel się:
Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

Komentarz

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Witam, chciałabym dowiedzieć się czy po zmianie z 1.01.2017r Budowa zjazdu z drogi krajowej jest teraz możliwa? Czy wniosek o jej budowę może zostać rozpatrzony negatywnie? Już raz starałam się o pozwolenie kilka lat temu ale nie dostałam go. Dostałam odpowiedź że kolejny wjazd jest zagrożeniem gdyż na drodze tej jest duży ruch. Czy możliwe jest ze teraz mój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie czy nie mam szans? Z góry dziękuję za odpowiedź

Prześlij komentarz

Nowy e-book „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”. Zapisz się na listę zainteresowanych i odbierz rabat na rozpoczęcie sprzedaży DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ