
Budowa miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie, poza obszarem Natura 2000, nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Nie oznacza to jednak, że możesz taką inwestycję zrealizować w dowolny sposób. Jakie warunki musisz spełnić?
Każde zamierzenie budowlane (nawet to nie wymagające ani pozwolenia ani zgłoszenia) musi być zgodne z wymaganiami obowiązujących przepisów. Więcej na ten temat przeczytasz w podlinkowanym tekście. Teraz zajmijmy się przepisami, które obowiązują w przypadku budowy miejsc postojowych.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Każda inwestycja musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót budowlanych powinieneś sprawdzić, jakie są zapisy planu i czy pozwala on na realizację tej inwestycji, którą planujesz.
W przypadku miejsc postojowych istotne będą zapisy mówiące o tym, ile powierzchni biologicznie czynnej trzeba zachować na działce. Powierzchnia biologicznie czynna to teren, który na działce musi pozostać zielony, tj. niezabudowany, nieutwardzony itp. (dokładne wyjaśnienie znajdziesz w planie miejscowym). Informacje na temat planu miejscowego otrzymasz w urzędzie gminy lub miasta.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Poniżej wymagania, jakie miejscom postojowym stawiają przepisy wspomnianego rozporządzenia.
Odległość wydzielonych miejsc postojowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, powinna wynosić co najmniej:
7 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,
10 m – w przypadku 5 do 60 stanowisk włącznie.
Odległość wydzielonych miejsc postojowych od granicy działki budowlanej powinna wynosić co najmniej:
3 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,
6 m – w przypadku 5-60 stanowisk włącznie.
Wyżej wymienionych odległości nie musisz zachowywać, jeśli lokalizujesz miejsca postojowe pomiędzy liniami rozgraniczającymi ulicę. Jednak w takim przypadku może się okazać, że lokalizację inwestycji będziesz musiał uzgodnić z zarządcą drogi.
Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, powinny być lokalizowane w odległości co najmniej 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego. Miejsca te mogą być zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków. Konieczne jest także odpowiednie ich oznakowanie.
Minimalne wymiary stanowisk postojowych:
1) dla samochodów osobowych:
szerokość – 2,3 m,
długość – 5 m;
2) dla samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne:
szerokość – 3,6 m,
długość – 5 m;
3) dla samochodów osobowych usytuowanych wzdłuż jezdni:
długość – 6m,
szerokość – 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego.
Wymagania dotyczące nawierzchni
Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć nawierzchnię utwardzoną lub co najmniej gruntową stabilizowaną, ze spadkiem zapewniającym spływ wody. Spadek należy tak ukształtować, aby woda nie spływała na sąsiednie działki. W przeciwnym wypadku konieczne jest uzyskanie zgody właściciela na takie odprowadzenie wód.
Stanowiska przeznaczone do mycia i niezawodowego przeglądu samochodów w zgrupowaniach miejsc postojowych powinny mieć doprowadzenie wody oraz twardą nawierzchnię ze spadkami zapewniającymi spływ wody do wpustów kanalizacyjnych z osadnikami błota i łapaczami oleju.
Aktualizacja:
Część informacji zawartych w powyższym artykule jest nieaktualna ze względu na zmiany w warunkach technicznych wprowadzone 1.01.2018 r.
Aktualne wymiary stanowisk postojowych.
Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych e-booków, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:
-
Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów129 zł – 949 zł
-
Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane. Wydanie 2 + GRATIS – PDF89 zł
-
Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce, wyd. 2, rozszerzone + GRATIS – PDF97 zł
10 Odpowiedzi
Michał
Witam, a co potrzeba, w razie budowy miejsc postojowych na ponad 10 stanowisk? Pozwolenie czy zgłoszenie ? Pozdrawiam serdecznie
MGM
Pozwolenie na budowę.
Anonimowy
A co w przypadku działek już zagospodarowanych, gdzie fizycznie nie ma możliwości spełnienia w/w warunków. Czy można podpierać się np. przepisami że w przypadku przebudowy, nadbudowy, zmiany sposobu użytkowania zastosować rozwiązania przyjęte przez rzeczoznawce budowlanego w porozumieniu ze Straża i Sanepidem? Faktem jest że będzie to budowa miejsc postojowych, ale całościowo w odniesieniu do budynku i zagospodarowania działki będzie to przebudowa.
sprytny999@gmail.com
Parking o 14 stanowiskach postojowych a mieszkań 110 na współwłasności.Jak podzielić,co z opłatami
Unknown
Witam , mam pytanie dotyczące warunków technicznych parkingów, jestem na etapie pisania pracy inżynierskiej, nie moge znaleść przepisów dotyczących projektowania wielopoziomowego parkingu, a dokładniej mi chodzi o kąt nachylenia ramp, szerokości przejazdów itd
Dziękuje z góry za pomoc
Magda /MGM/
Rozdział 10 (od par. 102) Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
John.Doe
Od kiedy (podstawa prawna) parking do 10 miejsc włącznie nie potrzebuje zgłoszenia? Przed paroma laty takie zgłoszenie było wymagane. Z góry dziękuję za odpowiedź
Magda Myszura
Od 28 czerwca 2015 r. – Dz.U. z 2015 r. poz. 443.
John.Doe
Jeżeli parking do 10 miejsc został wybudowany w 2014 roku bez wymaganego w owym czasie zgłoszenia, to jak wygląda legalizacja takiego obiektu na dzień dzisiejszy? Jest naliczana w ogóle opłata legalizacyjna? Z góry dziękuję za odpowiedź
Lucyna
Czy mogę sporadycznie postawić samochód osobowy w dowolnym miejscu mojej prywatnej działki budowlanej bez zachowania odległości 3m od sąsiedniej działki budowlanej ? Czy obowiązuje nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (wejście w życie 1 stycznia 2018r. str.11).
Bardzo proszę o odpowiedź