Miejsca postojowe dla samochodów osobowych – formalności i wymagania techniczne

with 6 komentarzy
budowa miejsc postojowych

Budowa miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Nie oznacza to jednak, że możesz taką inwestycję zrealizować w dowolny sposób. Jakie warunki musisz spełnić?

 

Każde zamierzenie budowlane (nawet to nie wymagające ani pozwolenia ani zgłoszenia) musi być zgodne z wymaganiami obowiązujących przepisów. Więcej na ten temat przeczytasz w podlinkowanym tekście. Teraz zajmijmy się przepisami, które obowiązują w przypadku budowy miejsc postojowych.

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Każda inwestycja musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót budowlanych powinieneś sprawdzić, jakie są zapisy planu i czy pozwala on na realizację tej inwestycji, którą planujesz.

W przypadku miejsc postojowych istotne będą zapisy mówiące o tym, ile powierzchni biologicznie czynnej trzeba zachować na działce. Powierzchnia biologicznie czynna to teren, który na działce musi pozostać zielony, tj. niezabudowany, nieutwardzony itp. (dokładne wyjaśnienie znajdziesz w planie miejscowym). Informacje na temat planu miejscowego otrzymasz w urzędzie gminy lub miasta.

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Poniżej wymagania, jakie miejscom postojowym stawiają przepisy wspomnianego rozporządzenia.

Odległość wydzielonych miejsc postojowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku mieszkalnym, budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem hotelu, budynku opieki zdrowotnej, oświaty i wychowania, a także od placu zabaw i boiska dla dzieci i młodzieży, powinna wynosić co najmniej:
7 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,
10 m – w przypadku 5 do 60 stanowisk włącznie.

Odległość wydzielonych miejsc postojowych od granicy działki budowlanej powinna wynosić co najmniej:
3 m – w przypadku do 4 stanowisk włącznie,
6 m – w przypadku 5-60 stanowisk włącznie.

Wyżej wymienionych odległości nie musisz zachowywać, jeśli lokalizujesz miejsca postojowe pomiędzy liniami rozgraniczającymi ulicę. Jednak w takim przypadku może się okazać, że lokalizację inwestycji będziesz musiał uzgodnić z zarządcą drogi.

Miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, powinny być lokalizowane w odległości co najmniej 5 m od okien budynku mieszkalnego wielorodzinnego i zamieszkania zbiorowego. Miejsca te mogą być zbliżone bez żadnych ograniczeń do innych budynków. Konieczne jest także odpowiednie ich oznakowanie.

 

Minimalne wymiary stanowisk postojowych:

1) dla samochodów osobowych:
szerokość – 2,3 m,
długość – 5 m;

2) dla samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne:
szerokość – 3,6 m,
długość – 5 m;

3) dla samochodów osobowych usytuowanych wzdłuż jezdni:
długość – 6m,
szerokość – 3,6 m, z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego.

 

Wymagania dotyczące nawierzchni

Stanowiska postojowe dla samochodów osobowych powinny mieć nawierzchnię utwardzoną lub co najmniej gruntową stabilizowaną, ze spadkiem zapewniającym spływ wody. Spadek należy tak ukształtować, aby woda nie spływała na sąsiednie działki. W przeciwnym wypadku konieczne jest uzyskanie zgody właściciela na takie odprowadzenie wód.

Stanowiska przeznaczone do mycia i niezawodowego przeglądu samochodów w zgrupowaniach miejsc postojowych powinny mieć doprowadzenie wody oraz twardą nawierzchnię ze spadkami zapewniającymi spływ wody do wpustów kanalizacyjnych z osadnikami błota i łapaczami oleju.

 

Aktualizacja:

Część informacji zawartych w powyższym artykule jest nieaktualna ze względu na zmiany w warunkach technicznych wprowadzone 1.01.2018 r.

Aktualne wymiary stanowisk postojowych.

Podziel się:
Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

 1. Michał
  | Odpowiedz

  Witam, a co potrzeba, w razie budowy miejsc postojowych na ponad 10 stanowisk? Pozwolenie czy zgłoszenie ? Pozdrawiam serdecznie

  • MGM
   |

   Pozwolenie na budowę.

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  A co w przypadku działek już zagospodarowanych, gdzie fizycznie nie ma możliwości spełnienia w/w warunków. Czy można podpierać się np. przepisami że w przypadku przebudowy, nadbudowy, zmiany sposobu użytkowania zastosować rozwiązania przyjęte przez rzeczoznawce budowlanego w porozumieniu ze Straża i Sanepidem? Faktem jest że będzie to budowa miejsc postojowych, ale całościowo w odniesieniu do budynku i zagospodarowania działki będzie to przebudowa.

 3. Parking o 14 stanowiskach postojowych a mieszkań 110 na współwłasności.Jak podzielić,co z opłatami

 4. Unknown
  | Odpowiedz

  Witam , mam pytanie dotyczące warunków technicznych parkingów, jestem na etapie pisania pracy inżynierskiej, nie moge znaleść przepisów dotyczących projektowania wielopoziomowego parkingu, a dokładniej mi chodzi o kąt nachylenia ramp, szerokości przejazdów itd
  Dziękuje z góry za pomoc

  • Magda /MGM/
   |

   Rozdział 10 (od par. 102) Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Prześlij komentarz

Nowy e-book „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”. Zapisz się na listę zainteresowanych i odbierz rabat na rozpoczęcie sprzedaży DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ