Rejestr pozwoleń na budowę i rejestr zgłoszeń powszechnie dostępne

with 1 komentarz

Zapewne spotkałeś się z sytuacją, gdy na sąsiedniej działce rozpoczęte zostały jakieś roboty budowlane. Jeśli inwestycja prowadzona jest na podstawie pozwolenia na budowę, a ty byłeś stroną postępowania, to nie jesteś zaskoczony. Wiedziałeś bowiem, że budowa kiedyś nastąpi. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku inwestycji realizowanych na podstawie zgłoszenia (wtedy nie ma stron postępowania) albo gdy nie zostałeś uznany za stronę postępowania. Wtedy pewnie zastanawiasz się, czy budowa realizowana jest zgodnie z przepisami, czy było wydane pozwolenie albo przyjęte zgłoszenie.

 

Do tej pory rejestry wniosków o pozwolenie na budowę oraz zgłoszeń prowadzone były przez organy zajmujące się tymi sprawami (głównie starostów) i nie były powszechnie dostępne. Jeśli ktoś chciał uzyskać informację na temat jakiejś inwestycji, to musiał wystąpić z odpowiednim wnioskiem.

 

Po 1 stycznia 2016 r. dane dotyczące niektórych inwestycji są jawne i powszechnie dostępne. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępna jest wyszukiwarka Rejestru wniosków, decyzji i zgłoszeń (RWDZ) w sprawach budowlanych.

 

Znajdziesz tam dane dotyczące wniosków o pozwolenie na budowę, decyzji o pozwolenie na budowę oraz zgłoszeń budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się na działce inwestycyjnej, budynków stacji transformatorowych oraz sieci. W rejestrze dostępne są jedynie decyzje wydane w I instancji. Ponadto nie zawiera on informacji na temat inwestycji realizowanych na terenach zamkniętych.

 

Skąd wziąć nr działki i inne dane potrzebne do wyszukiwarki?
W internecie jest powszechnie dostępny serwis geoportal.gov.pl, dzięki któremu łatwo sprawdzisz numer działki. Wystarczy wyszukać miejscowość i konkretną lokalizację, a wyświetlą się m.in. dane o numerach działek ewidencyjnych. Wszystko to widoczne jest na zdjęciu zrobionym z lotu ptaka, więc znalezienie konkretnego obszaru nie jest zbyt trudne.

Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

Komentarz

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    tzw. rejestr konfidencki :)

Prześlij komentarz

Nowy e-book dla wszystkich, którzy chcą znać prawo budowlane, już dostępny DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ