Rejestr pozwoleń na budowę i rejestr zgłoszeń powszechnie dostępne

with 1 komentarz

Zapewne spotkałeś się z sytuacją, gdy na sąsiedniej działce rozpoczęte zostały jakieś roboty budowlane. Jeśli inwestycja prowadzona jest na podstawie pozwolenia na budowę, a ty byłeś stroną postępowania, to nie jesteś zaskoczony. Wiedziałeś bowiem, że budowa kiedyś nastąpi. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku inwestycji realizowanych na podstawie zgłoszenia (wtedy nie ma stron postępowania) albo gdy nie zostałeś uznany za stronę postępowania. Wtedy pewnie zastanawiasz się, czy budowa realizowana jest zgodnie z przepisami, czy było wydane pozwolenie albo przyjęte zgłoszenie.

 

Do tej pory rejestry wniosków o pozwolenie na budowę oraz zgłoszeń prowadzone były przez organy zajmujące się tymi sprawami (głównie starostów) i nie były powszechnie dostępne. Jeśli ktoś chciał uzyskać informację na temat jakiejś inwestycji, to musiał wystąpić z odpowiednim wnioskiem.

 

Po 1 stycznia 2016 r. dane dotyczące niektórych inwestycji są jawne i powszechnie dostępne. Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępna jest wyszukiwarka Rejestru wniosków, decyzji i zgłoszeń (RWDZ) w sprawach budowlanych.

 

Znajdziesz tam dane dotyczące wniosków o pozwolenie na budowę, decyzji o pozwolenie na budowę oraz zgłoszeń budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się na działce inwestycyjnej, budynków stacji transformatorowych oraz sieci. W rejestrze dostępne są jedynie decyzje wydane w I instancji. Ponadto nie zawiera on informacji na temat inwestycji realizowanych na terenach zamkniętych.

 

Skąd wziąć nr działki i inne dane potrzebne do wyszukiwarki?
W internecie jest powszechnie dostępny serwis geoportal.gov.pl, dzięki któremu łatwo sprawdzisz numer działki. Wystarczy wyszukać miejscowość i konkretną lokalizację, a wyświetlą się m.in. dane o numerach działek ewidencyjnych. Wszystko to widoczne jest na zdjęciu zrobionym z lotu ptaka, więc znalezienie konkretnego obszaru nie jest zbyt trudne.

Zobacz e-booki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Jedna odpowiedz

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    tzw. rejestr konfidencki :)

Zostaw Komentarz

Największa od kilku lat nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie. Poznaj wprowadzone zmiany i dowiedz się, kiedy stosować nowe, a kiedy stare przepisy.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.