Zmiana szamba na oczyszczalnię – nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu

with 11 komentarzy

odstąpienie od projektuCzęsto w trakcie budowy domu okazuje się, że inwestor pragnie zmienić szambo na przydomową oczyszczalnię ścieków. Czy taka zmiana jest istotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego wymagającym decyzji o zmianie pozwolenia na budowę, czy jednak jest to odstąpienie nieistotne? Odpowiedź poniżej.

Pan Tomasz i Pani Joanna otrzymali pozwolenie na budowę domu wraz ze szczelnym zbiornikiem na nieczystości ciekłe (jeszcze do niedawna budowa szamb wymagała uzyskania pozwolenia). W okolicy brak jest sieci kanalizacji sanitarnej. W trakcie trwania budowy inwestorzy dochodzą do wniosku, że chcą zrezygnować z szamba, a zamiast niego zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków. Co powinni w tej sytuacji zrobić?

Czy zmiana szamba na oczyszczalnię wymaga zmiany pozwolenia?

Zmiana szamba na oczyszczalnię będzie nieistotnym odstąpieniem od zatwierdzonego projektu budowlanego, dlatego inwestorzy nie muszą zmieniać pozwolenia na budowę. Nie oznacza to, że mogą zamontować oczyszczalnię bez żadnych formalności. Muszą zgłosić budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, ponieważ oczyszczalnie takie o wydajności do 7,5 m³ na dobę wymagają zgłoszenia. Prace związane z montażem oczyszczalni będą mogli rozpocząć dopiero po przyjęciu zgłoszenia przez organ. W opisywanej sytuacji nie ma znaczenia, czy oczyszczalnia będzie znajdować się w tym samym miejscu co szambo, czy w zupełnie innym.

Dlaczego zmiana szamba na oczyszczalnię jest zmianą nieistotną?

Pozwolenie na budowę dotyczy domu jednorodzinnego wraz ze szczelnym zbiornikiem na nieczystości ciekłe, który w tym przypadku jest jedynie urządzeniem. W tej sytuacji zmiana urządzenia służącego odprowadzeniu ścieków (szambo) na inny rodzaj urządzenia (przydomowa oczyszczalnia) nie wpisuje się w żadną z okoliczności określonych w art. 36a ust. 5 ustawy prawo budowlane i tym samym nie stanowi istotnego odstąpienia od warunków pozwolenia na budowę. W związku z powyższym inwestorzy nie muszą występować z wnioskiem o zmianę pozwolenia na budowę.

Orzecznictwo sądów administracyjnych potwierdzające powyższe stanowisko

Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 24 marca 2011 r., sygn. akt II SA/Go 72/11, wyrok NSA z dnia 3 października 2008 r. sygn. akt II OSK 1115/07, wyrok NSA z dnia 8 lipca 2011 r. sygn. akt II OSK 1152/10. Wyroki znajdują się na stronie www.orzeczenia.nsa.gov.pl

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

11 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam cieszę się z tego artykułu i podejmę ponowne działania w tej sprawie, Ze trzy miesiące rozmawiałem z Panią ze starostwa i można powiedzieć ze prawie wywaliła mnie z gabinetu, Tylko mam pytanie czy jak powołam się na powyższe paragrafy to będzie inaczej???

  • MGM
   |

   Witam.
   Nie wiem czy będzie inaczej, ale warto spróbować. Chociaż osobiście stoję na stanowisku, że nie ma sensu rozmawiać z Panią ze starostwa ;), trzeba po prostu złożyć zgłoszenie, a w razie sprzeciwu odwołać się od niego. W odwołaniu jak najbardziej warto przytoczyć wyroki. Ich treść można znaleźć na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl.
   Pozdrawiam.

 2. Unknown
  | Odpowiedz

  Przepisy swoje a urzędnicy swoje, dzisiaj dostałem informację, że obowiązkowo mam zrobić projekt zamienny, mimio że nie bylo sprzeciwu jak zgłaszałem zamianę szamba na oczyszczalnię. Dla starostwa nie jest to problem, dla nadzoru budowlanego jak widać jest to poważne naruszenie projektu…

  • MGM
   |

   Witam.
   A czy do zawiadomienia o zakończeniu budowy dołączył Pan dokumenty wymagane w przypadku zmian nieistotnych? Jeżeli tak, to najlepiej odwołać się od decyzji.
   Pozdrawiam.

 3. bob budowniczy
  | Odpowiedz

  Nie mogłem się odwołać bo dokumenty poprostu nie zostały przyjęte, nie wiem czy dalej brnąć i się upierać przy swoim czy nie szybciej zrobić ten projekt zamienny i mieć to za miesiąc z głowy…

  • MGM
   |

   Witam.
   Musi sobie Pan sam rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie bardzo rozumiem na jakim etapie jest Pańska sprawa – jeśli dokumenty o zakończeniu budowy nie zostały przyjęte, to jak rozumiem nadzór żąda żeby wystąpił Pan o zmianę pozwolenia na budowę. Proszę mieć na uwadze, że jest to postępowanie takie samo jak zwykłe pozwolenie i może trwać dłużej niż miesiąc. Projekt też będzie kosztował. Z drugiej strony ewentualne odwołanie od decyzji nadzoru również może trochę potrwać i nie wiadomo jak sprawa się skończy. Zupełnie nie rozumiem postępowania nadzoru – przecież starosta przyjął Panu zgłoszenie budowy oczyszczalni, jak rozumiem kierownik budowy i projektant budynku potwierdzili, że jest to nieistotne odstępstwo. Zresztą w tekście przytoczyliśmy wyroki, które to potwierdzają. Może warto jeszcze porozmawiać z osobą decyzyjną w nadzorze (umówić się na spotkanie z powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego?) i przedstawić im te orzeczenia. Znaleźć je można na stronie orzeczenia.nsa.gov.pl.
   Pozdrawiam.

  • bob budowniczy
   |

   Moja sprawa jest aktualnie na etapie takim, że robię projekt zamienny i decyzję o pozwoleniu na budowę. Podczas zaniesienia kompletu dokumentów do nadzoru, celem odbioru budynku z przyłączami, inspektor nadzoru odmówił ich przyjęcia twierdząc że muszę zmienić decyzję o pozwoleniu na budowę. Niestety osobnik był taki, ze niestety nie było jak dyskutować… Na nic twierdzenia, ze przecież było zrobione zgłoszenie, że starostwo nie wniosło sprzeciwu, że wszystko jest opisane w dzienniku budowy… Mało tego, dostałem na tą oczyszczalnię dotację z NFOŚiGW! Ehh ręce opadają. Na szczęście w architekturze chociaż trafiłem na normalnego człowieka, który szybko napisze decyzję, bez zbędnej zwłoki. Niestety żyjemy w kraju, gdzie urzędnik może zrobić z tobą zupełnie co chce, a człowiek nie chcąc sobie dłużej szargać nerwów czasem się niestety musi na to zgodzić…

 4. Unknown
  | Odpowiedz

  Czy zmiana dotycząca zamiany szamba na kanalizację jest zmianą istotną? chodzi o rezygnacje z szamba na PZT. Projekt przyłącza kanalizacji został złożony do urzędu.http://www.oprawiebudowlanym.pl/logout?d=https://www.blogger.com/logout-redirect.g?blogID%3D1342603604933289531%26postID%3D6555874784633513144

  • MGM
   |

   Przecież to jest przypadek analogiczny do tego, który opisujemy w tekście powyżej.

 5. tata
  | Odpowiedz

  Budując parking muszę powiadomić o tym właścicieli bezpośrednio przylegających posesjii?

 6. Daniel
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Moja sprawa jest trochę inna gmina wydała pozwolenie tylko na zabudowę zbiornikiem bezodpływowym choć sąsiedzi mają oczyszczalnie ekologiczną, w projekcie planowania przestrzennego jest napisane że w najbliższym czasie będzie doprowadzona kanalizacja, po dzisiejszej konsultacji w gminie usłyszałem że może to nastąpić za rok dwa lub 10. Czy jest jakiś przepis na który mogę się powołać iż chce wybudować oczyszczalnie a nie szambo.?
  Pozdrawiam

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.