Jakie inwestycje wymagają pozwolenia na budowę

with 3 komentarze
kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę

Często dostajemy od Was pytania:
czy na budowę blaszaka potrzebuję pozwolenie?
kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Na tak zadane pytania nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ procedura zależy od wielu czynników. Jakich?

 

Najważniejsze jest, byś prawidłowo zakwalifikował obiekt i roboty, które planujesz wykonać. Prawo budowlane wyróżnia m.in. obiekty budowlane (a wśród nich budynki, budowle i obiekty małej architektury) oraz tymczasowe obiekty budowlane. Z kolei wśród robót budowlanych mamy np.: budowę, przebudowę, remont. Musisz też wziąć pod uwagę definicje konkretnych budynków (np. budynek gospodarczy, garaż, czy domek letniskowy to zupełnie inne rodzaje budynków). W wielu przypadkach znaczenie ma także powierzchnia budynku, powierzchnia działki, czy ilość podobnych obiektów już istniejących na danej działce.

Gdy już wiesz, jakie roboty planujesz wykonać i przy jakim obiekcie, pora sprawdzić, jaka procedura Cię obowiązuje – pozwolenie na budowę, zgłoszenie, czy brak formalności.

 

Ogólna zasada jest taka, że roboty budowlane możesz rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków. Jakich? Znajdziesz je w art. 29 i 30 prawa budowlanego. Art. 29 to spis obiektów budowlanych i robót, które możesz wykonać bez pozwolenia na budowę. Z kolei art. 30 mówi, które z nich wymagają zgłoszenia. Jednak nie musisz szukać tych przepisów w ustawie – wszystkie te obiekty i roboty wymieniliśmy w tekstach:

 

Wszystkie pozostałe, niewymienione w art. 29 prawa budowlanego, czyli też w wyżej wskazanych tekstach, wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Żeby ułatwić odpowiednią kwalifikację obiektów i robót, przytoczymy poniżej kilka definicji zawartych w prawie budowlanym:

 • obiekt budowlany – to budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych;
 • budynek – to taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;
 • budowla – to każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;
 • budowa – to wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego;
 • roboty budowlane – to budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;
 • przebudowa – to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego;
 • remont – to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

3 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  A co z tarasami, podestami? Jeżeli zrobię konstrukcję drewnianą złożoną z kilku legarów ułożonych na gruncie i połączonych deskami to jak to zakwalifikuje urząd? Na wiatę do 50m2, czyli konstrukcję z dachem, która wykonana nieumiejętnie może kogoś zabić, jak się złoży, nie potrzeba nawet zgłoszenia, a na taras (bo nie jest wymieniony w PB) potrzebne jest pozwolenie na budowę?! Pozdrawiam

  • MGM
   |

   Witam.
   Nie wiem jak mógłby to urząd zakwalifikować. Może Pan spróbować spytać w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Może Pan też wpisać w wyszukiwarkę "taras wyroki" i sprawdzić co na ten temat mówi orzecznictwo. Postaramy się wkrótce szerzej poruszyć ten temat na blogu. Niestety wszystkie obiekty i roboty budowlane, które nie zostały wymienione w art. 29 prawa budowlanego wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Nie wiem dlaczego budowa przykładowo przydomowego ganku możliwa jest na zgłoszenie, a tarasu już nie. Niestety to nie jedyny absurd prawa budowlanego.
   Pozdrawiam.

 2. Sławek
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,
  Mam na swojej działce budynek gospodarczy o pow.40m2 z cegły na fundamencie o wysokości 4,6m. Budynek jest b.stary i grozi zawaleniem. Niestety jest to budynek gospodarczy bliźniak (druga połowa sąsiada na jego działce), czyli jadną ścianą łączy się z budynkiem sąsiada. Druga ściana znajduje się na granicy z innym sąsiadem a 2 ściany są od wewnątrz mojej działki. Chciałbym odbudować ten budynek czyli zburzyć go i wybudować od nowa z zachowaniem takich samych parametrów technicznych. Dowiedziałem się, ze potrzebne będzie pozwolenie na rozbiórkę i dalej wszystkie nowe formalności pozwolenia na budowę, projekt, kierownik budowy, itd. Obawiam się, że jeżeli dojdzie już do wyburzenia i wysprzątania tego miejsca to po złożeniu wniosku pozwolenia na budowę nie pozwoli się mi już postawić nowego budynku w tym samym miejscu, czyli do ściany sąsiada budynku gospodarczego i jedną ze ścian na granicy działki (bez okien). Czytając wiele artykułów tutaj zakładam, że będą to nowe warunki typu: 3m od granicy, 3 m od sąsiada… Czy jest jakieś inne rozwiązanie, aby np.wyburzenie było tylko 1 etapem odnowienia obecnego budynku, aby temat był ciągłym a nie kończył się rozbiórką i później nowe warunki zabudowy? Może jest jakiś inny sposób na taką sytuację?

Zostaw Komentarz

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.