Decyzja o warunkach zabudowy

with 6 komentarzy
decyzja o warunkach zabudowy

Kto może otrzymać decyzję o warunkach zabudowy? Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc zabudować działkę?


Decyzję o warunkach zabudowy wydaje się, jeśli dla danego terenu nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzja ta jest niezbędnym załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę właśnie w sytuacji, gdy nie uchwalono planu miejscowego.

Nie musisz być właścicielem działki, żeby móc uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Co więcej – w odniesieniu do tej samej działki (terenu) decyzję tę może otrzymać kilka osób.

Decyzja o warunkach zabudowy dotyczy konkretnej inwestycji i może być wykorzystana tylko i wyłącznie w odniesieniu do tej właśnie inwestycji.

Wniosek o wydanie warunków zabudowy składa się do wójta lub burmistrza, a odwołanie od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a później do sądu administracyjnego.

 

Kiedy otrzymasz decyzję o warunkach zabudowy?

Decyzja o warunkach zabudowy może być wydana tylko wtedy, gdy łącznie są spełnione następujące warunki:

 1. co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu (warunku tego nie trzeba spełnić m.in. w przypadku zabudowy zagrodowej, jeśli powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie);
 2. teren ma dostęp do drogi publicznej;
 3. istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego, z tym że warunek uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem;
 4. teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc;
 5. decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

6 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzień dobry. Sąsiad wybudował dom letniskowy. Jako bezposredni sąsiedzi nie chcielismy się na to zgodzić. Mieszkamy nad samym jeziorem i wiedzieliśmy że to będzie dla turystów. Niemniej jednak sąsiad złożył pismo ze będzie to tylko dla najbliższej rodziny. Oczywiście było to kłamstwo i wynajmuje turystom ktorzy są głośni.mieszkamy tutaj na stałe więc jest to naprawdę irytujące. Do tego ogłasza się w internecie że domek jest na wynajem. Czy można coś z tym zrobić?

  • MGM
   |

   Witam.
   Organem właściwym do sprawdzenia czy budynek jest użytkowany zgodnie z wydanym pozwoleniem jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, więc tam należy złożyć stosowne pismo.
   Pozdrawiam.

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Dzien dobry.
  Czy uległy zmianie lub stały sie bardziej czytelne wymogi odnosnie tego "dobrego sasiedzctwa"?
  Kilka lat temu mój wniosek został odrzucony przez złą interpretacje obszaru analizy odległości sąsiedniej działki. Z tego co pamiętam, kością niezgody było słowo "nie mniej", którą urzędnik przyjął za wartośc max. Liczoną powierzchnią był okrąg od najdłuższego boku działki-nie pamiętam średnicy.
  Czy coś sie przejaśniło w tej kwesti?
  Pozdrawiam Bartosz

  • MGM
   |

   Ma Pan na myśli rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu? – od 27.09.2003 r. nie zmieniło się. Informacje, które zawarliśmy w tekście powyżej są nadal aktualne.

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam! Czy do zgłoszenia budowy garażu blaszanego (24 m kw) konieczne są WZ? Mam zaświadczenie o braku MPZP dla tego terenu. Myślałam, że to wystarczy. W starostwie powiedzieli, że konieczne są wtedy WZ i mapka z geodezji. To są już koszty ok.170 zł plus 2-3 miesiące oczekiwania, a bardzo zależy mi na czasie. Dodam, że działka jest wynajmowana od Gminy, więc czy tą opłatę skarbową gmina wydając WZ może umorzyć, skoro robi to dla swojej nieruchomości czy znaczenie ma tu wnioskodawca i rodzaj inwestycji? Pozdrawiam

  • MGM
   |

   Przepisy (ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) są niejednoznaczne. W jednym punkcie podają, że w takim przypadku WZ-ka nie jest potrzebna, a w następnym, że jest potrzebna. GUNB wydał opinię w tej sprawie. Nie stanowi ona wykładni prawa i nie jest wiążąca dla urzędów, ale może starostwo jej nie zna i pod jej wpływem zmieni zdanie. Oto link do opinii:
   http://www.gunb.gov.pl/dziala/pliki/ws1160816.pdf

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.