Formalności związane z realizacją inwestycji – przewodnik krok po kroku

with Brak komentarzy

Kiedy potrzebne jest pozwolenie, a kiedy zgłoszenie? Jakie dokumenty są wtedy wymagane? Jakich formalności dokonać po zakończeniu robót? 

 

Prawo budowlane przewiduje trzy tryby realizacji inwestycji:

  1. na podstawie pozwolenia na budowę,
  2. na podstawie zgłoszenia,
  3. bez pozwolenia i bez zgłoszenia.

Każda inwestycja wymaga zastosowania którejś z ww. procedur (z wyjątkiem przyłączy, w przypadku których możesz wybrać tryb ich realizacji).
Żeby wiedzieć, która procedura w danym przypadku będzie obowiązywać, musisz prawidłowo zakwalifikować roboty, które zamierzasz wykonać. Nie jest to łatwe, ponieważ liczą się tutaj definicje poszczególnych obiektów i robót budowlanych znajdujące się w prawie budowlanym i przepisach pokrewnych.

Jeśli dopiero zamierzasz kupić działkę – koniecznie zajrzyj do tekstu o tym, co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej.

Poniżej linki do tekstów, w których szczegółowo opisaliśmy formalności związane ze wszystkimi etapami realizacji inwestycji.

 

Pozwolenie na budowę

  1. Jakie inwestycje wymagają pozwolenia na budowę.
  2. Pozwolenie na budowę – formalności krok po kroku.
  3. Jak rozpocząć budowę.
  4. Jak zakończyć budowę.

 

Zgłoszenie

  1. Obiekty i roboty, których wykonywanie wymaga zgłoszenia
  2. Zgłoszenie – formalności krok po kroku.
  3. Formalności konieczne do dokonania po przyjęciu zgłoszenia.

 

Bez pozwolenia i bez zgłoszenia

Są takie inwestycje, które możesz realizować bez dopełniania żadnych formalności. Możesz rozpocząć budowę w dowolnym momencie, bez zawiadamiania żadnego organu, a do użytkowania obiektu również możesz przystąpić w każdej chwili. Wszystkie obiekty niewymagające pozwolenia i zgłoszenia wymieniliśmy w tekście: „Obiekty i roboty, na które nie jest wymagane pozwolenia i zgłoszenie”. Musisz jednak pamiętać, że nie oznacza to, że obiekty te możesz realizować w zupełnie dowolny sposób. Co prawda nie obowiązuje tu procedura ani pozwolenia ani zgłoszenia, jednak trzeba spełnić wymagania stawiane przez inne przepisy. Wśród tych przepisów znajdują się m.in. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, czy też Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2012 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na temat zmian wprowadzonych z początkiem 2017 r. Wymieniliśmy w nim obiekty i roboty, które do końca 2016 r. wymagały pozwolenia lub zgłoszenia, a od 1.01.2017 r. możesz je realizować na podstawie zgłoszenia lub bez żadnych formalności.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.