Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a decyzja o warunkach zabudowy – sprawdź, co to jest i jaki ma wpływ na Twoją inwestycję

with 5 komentarzy
miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i decyzja o warunkach zabudowy

Pozwolenie na budowę uzyskasz, jeśli inwestycja – bez względu na jej rodzaj – będzie zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego albo decyzją o warunkach zabudowy (tzw. WZ-ką). Dowiedz się, co to są za dokumenty, co się w nich znajduje i czego dotyczą.

 

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego określający sposób zagospodarowania danego terenu. Mówiąc prościej – plan ten wskazuje, co na danym terenie możesz wybudować i jak ma to wyglądać.

Gminy, w których obowiązuje plan miejscowy podzielone są na obszary o określonym przeznaczeniu. Wydzielone są przykładowo: tereny rolne, przemysłowe, usługowe, pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną, itp. Z planu miejscowego dowiesz się, w jakim obszarze leży Twoja działka i co możesz na niej wybudować.

Przed zakupem działki pod budowę domu czy jakiegokolwiek innego obiektu, koniecznie musisz sprawdzić zapisy planu miejscowego. Nie wystarczy Ci wiedza, czy działka jest budowlana, ponieważ może się okazać, że na danej działce (mimo że właśnie jest budowlana) nie wybudujesz np. domu jednorodzinnego czy sklepu. Więcej informacji, o tym co sprawdzić przed zakupem działki, znajdziesz w podlinkowanym tekście.

W planie miejscowym znajdują się nie tylko informacje o rodzaju zabudowy, którą możesz zrealizować na danym terenie. Bardzo często są w nim też zawarte szczegółowe zapisy dotyczące wyglądu konkretnych obiektów budowlanych. Mowa tu przede wszystkim o takich parametrach jak wysokość budynku, ilość kondygnacji, forma dachu, kąt nachylenia połaci, ale też niejednokrotnie kolorystyka elewacji i dachu, a czasem nawet i materiał, z którego mają być wykonane obiekty lub elementy budynku. Takie szczegółowe zapisy dotyczą nie tylko budynków, ale też innych obiektów, np. ogrodzeń.

Oprócz informacji dotyczących konkretnych obiektów, często w planach znajdują się wymogi dotyczące minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, którą należy zachować na działce. Nie na każdej działce będziesz mógł wybudować dowolnie duży budynek, albo – w przypadku działek już zabudowanych, może się okazać, że nie możesz wybudować kolejnego budynku, czy też utwardzić powierzchni działki.

Plan miejscowy sporządzany jest w formie uchwały rady gminy lub miasta, dlatego też wszelkie informacje na temat planu znajdziesz w urzędzie gminy lub miasta.

Każda inwestycja, zanim uzyska pozwolenie na budowę (bądź zostanie przyjęte zgłoszenie), sprawdzana jest pod kątem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli planujesz inwestycję, która nie wymaga przeprowadzania żadnych formalności w urzędzie, również powinieneś sprawdzić zapisy planu miejscowego. Dlaczego? O tym przeczytasz w podlinkowanym tekście.


Gminy co jakiś czas uchwalają nowe bądź zmieniają istniejące plany. Z tego powodu, jeżeli na danej działce nie da się zrealizować inwestycji, którą planujesz, możesz złożyć wniosek o zmianę planu.

 

Kiedy jest potrzebna decyzja o warunkach zabudowy?

Gdy dla danego obszaru nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę, musisz postarać się o decyzję o warunkach zabudowy. Decyzję wydaje urząd gminy lub miasta. Zawiera ona w zasadzie takie same informacje jak plany miejscowe, tyle że dotyczące konkretnej działki i konkretnej inwestycji. Oznacza to, że decyzja ta dotyczy danego obiektu (lub obiektów) i może być wykorzystana tylko i wyłącznie do budowy tego określonego obiektu. Jeżeli WZ-ka dotyczy budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, to nie możesz na jej podstawie wybudować innego rodzaju budynku (np. gospodarczego).

Żeby móc uzyskać pozwolenie na budowę, obiekt musi być całkowicie zgodny z decyzją o warunkach zabudowy.

Jednak nie zawsze uda Ci się uzyskać decyzję o warunkach zabudowy dla danej działki. Musisz bowiem spełnić szereg warunków, o których piszemy w podlinkowanym tekście. Kwestie te reguluje ustawa z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

5 Odpowiedzi

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Witam serdecznie ,
  Maa pytanie co znaczy sformowanie działka z przeznaczeniem pod istniejące i projektowane urządzenia rekreacyjne ? co to za urządzenia rekreacyjne ? czy mogę wybudować obiekt gastronomiczny na 180 dni ?

  Dziękuje za pomoc

  • MGM
   |

   Najlepiej sprawdzić, czy w planie miejscowym jest definicja tego pojęcia, ponieważ z prawie budowlanym nie ma definicji urządzeń rekreacyjnych. Są np:
   – urządzenia budowlane – "należy przez to rozumieć urządzenia techniczne
   związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki",
   – obiekty małej architektury – "należy przez to rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:
   a) kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
   b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
   c) użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki;"

 2. tata Adriana
  | Odpowiedz

  Witam
  Mam pytanie, co robić kiedy w mpzp są sprzeczne ze sobą zapisy dotyczące wygladu budynków. Najpierw piszą żeby nawiązywać do zabytkowej zabudowy obok, która jest z cegły/bielonego wapnem tynku lub starego drewna z czarnymi dachami a kilka punktów dalej piszą, że budynki musza być beżowe lub ceglane z czerwonym lub brązowym dachem.

 3. Kamil
  | Odpowiedz

  Witam,
  na mocy zgody wydanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, nie będąc rolnikiem, nabyłem działkę rolną o powierzchni 0,76 ha. Uzyskałem dla niej warunki zabudowy dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ale budowy jeszcze nie realizuję. Czy mogę w związku z tym postawić teraz budynek gospodarczy parterowy do 35 m2 na zgłoszenie, czy muszę uzyskać dla niego również warunki zabudowy?

 4. Angelika
  | Odpowiedz

  Dzień dobry,

  W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego bardzo „skrzywdzono” moją działkę i niesłusznie za dużo zabrano jako grunty rolne. Jestem pewna, że każdy kto zobaczyłby wyrysowany plan stwierdzi to samo. Czy mogę to gdzieś zgłosić?
  Niestety urząd gminy stwierdził, że nie ma na to pieniędzy i tego nie zrobi.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.