Zakup projektu typowego – kiedy dokonać wyboru?

with Brak komentarzy
projekt typowy

Wiele osób planujących budowę domu, decyduje się na wybór typowego projektu, zwłaszcza że na rynku dostępna jest ogromna ilość tego rodzaju projektów. O formalnościach i kosztach związanych z adaptacją takiego projektu pisaliśmy już w tekście: „Adaptacja projektów typowych”. Dziś odpowiemy na pytania:

 

1) Jak wybrać projekt gotowy, żeby był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?

2) Czy muszę zdecydować się na konkretny projekt domu jeszcze przed złożeniem wniosku o warunki zabudowy? Jak złożyć wniosek o warunki zabudowy, jeśli nie znam parametrów domu?

 

Jak wybrać projekt gotowy, żeby był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego?


Jeśli działka, na której planujesz budowę domu, znajduje się w obszarze, dla którego uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, projekt musi spełniać wymagania, jakie stawia ten plan.

Plany zagospodarowania przestrzennego są przepisami prawa miejscowego, dlatego też zapisy w nich są różne dla różnych regionów kraju. Taki sam symbol danego terenu może w różnych planach oznaczać zupełnie co innego i wprowadzać zupełnie inne wymagania dotyczące zabudowy.

W planach miejscowych są wskazane różne parametry nowej zabudowy, niektóre z nich są bardzo restrykcyjne i podają ściśle określone wartości, inne z kolei przedziały (tzw. „widełki”), w których powinien się mieścić dany parametr.

Parametry te różnią się w każdym z planów, jednak większość miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla budynków jednorodzinnych podaje takie cechy jak: wysokość budynku, ilość kondygnacji, kąt nachylenia połaci dachowych, forma dachu, rodzaj pokrycia dachu i jego kolorystyka, kolorystyka ścian zewnętrznych. Czasem spotkasz wymagania dotyczące bryły budynku, np. można budować tylko budynki na planie prostokąta itp. Prawie zawsze są też podane informacje dotyczące minimalnej koniecznej do zachowania powierzchni biologicznie czynnej czy maksymalnej powierzchni nowej zabudowy.

Możesz kupić projekt gotowy bez znajomości ww. wymagań, jednak powinieneś mieć na uwadze, że adaptacja projektu, w którym projektanci będą musieli dokonać wielu zmian, żeby dostosować go do wymagań planu miejscowego, może sporo kosztować. Z tego względu najlepiej będzie, jeśli przed wyborem konkretnego projektu sprawdzisz, jakie wymagania odnośnie budowy nowych domów jednorodzinnych stawia plan miejscowy. Jak to sprawdzić?

Możesz to uczynić na dwa sposoby: wziąć z urzędu gminy lub miasta wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla konkretnej działki lub działek. Za wydanie takiego dokumentu pobierana jest opłata skarbowa i zazwyczaj będziesz musiał na niego czekać kilka dni. Druga możliwość to samodzielne sprawdzenie w planie, jakie jest przeznaczenie danego terenu i jakie plan stawia wymagania budynkom wznoszonym na tym terenie. Większość gmin i urzędów miast udostępnia na swoich stronach internetowych pany miejscowe.

 

Czy muszę zdecydować się  na konkretny projekt domu jeszcze przed złożeniem wniosku o warunki zabudowy? 
Jak złożyć wniosek o warunki zabudowy, jeśli nie znam parametrów domu?

Nie musisz już na etapie składania wniosku o warunki zabudowy mieć wybranego konkretnego projektu domu. Ważne natomiast jest, abyś – składając ten wniosek, określił w nim parametry przyszłego domu w formie przedziałów (podając minimalne i maksymalne ich wielkości). Zresztą decyzja o warunkach zabudowy również powinna w tej formie określać parametry budynku. Powinieneś też pamiętać o tym, że nowa zabudowa musi być powiązana z tą już istniejącą. Oznacza to, że jeżeli na sąsiednich działkach znajdują się na przykład wyłącznie budynki parterowe, raczej nie wybudujesz domu 3 piętrowego, znacznie odbiegającego wysokością od sąsiednich.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.