Zgłoszenie przyjęte – i co dalej?

with 8 komentarzy
co po przyjęciu zgłoszenia

Ostatnio jeden z czytelników zwrócił nam uwagę na fakt, że trudno w internecie znaleźć informacje na temat tego, co zrobić po zgłoszeniu budowy i odczekaniu ustawowych 30 21 dni: czy można od razu po tym terminie rozpocząć roboty, czy też należy wcześniej dopełnić jakichś formalności?

 

Na naszym blogu w kilku artykułach dotyczących konkretnych formalności znajdują się informacje na ten temat, niemniej jednak warto byłoby wszystko zebrać w jednym miejscu. W związku z tym w dzisiejszym tekście udzielimy odpowiedzi na pytania: czy do budowy na zgłoszenie potrzebny jest kierownik i dziennik budowy, czy rozpoczęcie takich robót trzeba zgłaszać do nadzoru, czy geodeta musi wytyczyć budynek budowany na zgłoszenie, czy po zakończeniu budowy nadzór musi odebrać budynek.

Do wykonywania wcześniej zgłoszonych robót budowlanych, możesz przystąpić jeżeli organ w terminie 30 21 dni nie wniósł sprzeciwu. Warto poczekać z rozpoczęciem budowy trochę dłużej, ponieważ liczy się data nadania decyzji w urzędzie pocztowym. Niektóre urzędy wysyłają pismo informujące o tym, że zgłoszenie zostało przyjęte bez uwag. Jednak w większości przypadków, jeśli ktoś chce mieć pisemne potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, musi złożyć wniosek o wydanie stosownego zaświadczenia.

Zazwyczaj, jeżeli wykonujesz jakiś obiekt bądź roboty na zgłoszenie, nie musisz dopełniać żadnych dodatkowych formalności w urzędach. Możesz od razu po wyżej wskazanym terminie przystąpić do prac, a zaraz po ich zakończeniu – do użytkowania obiektu. Jednak istnieją od tej zasady pewne wyjątki, które wymieniamy niżej.

 

Czy o rozpoczęciu robót wykonywanych na podstawie zgłoszenia trzeba zawiadamiać nadzór budowlany?

Ogólna zasada jest taka, że roboty budowlane wykonywane na podstawie zgłoszenia możesz rozpocząć bez dokonywania żadnych formalności. Nie musisz zawiadamiać nadzoru budowlanego. Od powyższej zasady istnieje jednak kilka wyjątków. Nadzór budowlany musisz zawiadomić w przypadku następujących robót wykonywanych na podstawie zgłoszenia:
– budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
– budowa wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
– budowa sieci: elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, telekomunikacyjnych;
– przebudowa budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków.
Do zawiadomienia powinieneś dołączyć dokumenty, które wymieniliśmy w tekście: „Pozwolenie na budowę już jest – co dalej? Jak rozpocząć budowę domu?”.

 

Czy do budowy na zgłoszenie potrzebny jest kierownik budowy i dziennik budowy?

Tutaj sytuacja jest podobna do tej opisanej powyżej – w przypadku budowy na zgłoszenie nie musisz prowadzić dziennika budowy i zatrudniać kierownika. Nie dotyczy to jednak wszystkich obiektów i robót. Kierownik budowy i dziennik budowy są niezbędne w przypadku budowy na podstawie zgłoszenia: 
– wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
– wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych;
sieci: elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, telekomunikacyjnych;

 

Czy obiekt budowany na zgłoszenie musi zostać wytyczony przez geodetę?

W przypadku większości obiektów budowanych na podstawie zgłoszenia, nie ma konieczności ich geodezyjnego wyznaczania, ani przeprowadzania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Nie dotyczy to jednak wszystkich obiektów. Wyjątkami są tutaj:
– wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
– wolno stojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
sieci: elektroenergetyczne obejmujące napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne;
przyłącza: elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne (nie dotyczy jeżeli połączenie przyłącza z siecią znajduje się na tej samej działce co przyłącze lub na działce do niej przyległej).
telekomunikacyjne linie kablowe;
kanalizacja kablowa.

 

Czy wymagane jest pozwolenie na użytkowanie obiektów budowanych na zgłoszenie?

Do użytkowania obiektów wybudowanych na zgłoszenie możesz przystąpić od razu po zakończeniu budowy. Nie musisz zawiadamiać nadzoru budowlanego i dokonywać dodatkowych formalności. Nie dotyczy to jednak budowanych na zgłoszenie:
– wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
sieci: elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, telekomunikacyjnych.


W poradniku „Jak budować i remontować bez pozwolenia” znajdziesz aktualne informacje o zgłoszeniu. Poradnik zawiera przykłady zgłoszeń, wzory pism oraz kompletne informacje o robotach wykonywanych bez pozwolenia na budowę. Dowiesz się z niego:

 • jakie roboty nie wymagają pozwolenia,
 • jak dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniem,
 • jakie formalności przeprowadzić po dokonaniu zgłoszenia,
 • jak kwalifikować obiekty i roboty budowlane,
 • jak sytuować na działce obiekty budowane na zgłoszenie.
Jak budować bez pozwolenia - zgłoszenie

Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  witam mam pytanie. buduje budynek gosp 25m2 na zgloszenie ale w trakcie budowy zmienilem plan co do dachu i zamaist 2spadowego bedzie jednospadowy. przez to zle obliczylem wysokosc. zgloszenie mam na 3m wysokosci bo mam waska dzialke i nie moglem postawic wyzszego. zmieniajac plan an dach zle obliczylem wysokosc teraz po zrobieniu wienca i murlaty z belka mam prawie 4m wysoksoci ale p tej jednej stronie wyzszej. pytanie co z tym zrobic przy zmainie uzytkownaia wyjdzie to przy inwentaryzacji czy to juz samowoloa budowlana czy moge jakos to odkrecic. mieszkam na wiosce ale chce legalnie zrobic tam lokal uslugowy

 2. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Przy zgłoszeniu jest potrzebny kierownik budowy i dziennik budowy. Proszę podać jakieś wiarygodne źródło, że jest inaczej. Zgłosiłem rozbudowę domu, dostałem dziennik budowy, ale nie mam kierownika budowy i mam z tego powodu kłopoty z nadzorem. Podpierałem się informacji z tej strony i mam problem.

  • MGM
   |

   Art. 42 prawa budowlanego. Art. 42 ust. 3 – gdy na budowę nie jest wymagane pozwolenie – nie potrzeba również dziennika i kierownika z wyjątkiem kilku inwestycji, do których należy m.in. budowa domów jednorodzinnych. Wszystko jest w tekście powyżej. Rozbudowa jest także budową (na ten temat pisaliśmy w wielu tekstach). Budowa (w tym też m.in. rozbudowa, nadbudowa, odbudowa) domów jednorodzinnych podlega szczególnej procedurze zgłoszenia – na temat zgłoszenia budowy domów jednorodzinnych również pisaliśmy w innym tekście.

 3. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Czyli mam rozumieć, że jak wydano mi dziennik budowy w którym napisane jest zgłoszenie a nie pozwolenie, to nie zmienia faktu, że kierownik potrzebny?. Wnioskuję, że zgłoszenie a pozwolenie to to samo, tylko taka celowa manipulacja słowami.

  • MGM
   |

   Tak. Przecież nie będzie Pan samodzielnie prowadził tego dziennika. Musi się tam znaleźć m.in. wpis geodety o wytyczeniu budynku, oświadczenie kierownika o przejęciu obowiązków związanych z kierowaniem budową itd. Zgłoszenie z projektem a pozwolenie na budowę w zasadzie niewiele się od siebie różnią. Pisaliśmy na ten temat, np. tu:
   http://www.oprawiebudowlanym.pl/2017/03/zgloszenie-z-projektem-pozwolenie-na-budowe.html

 4. Anonimowo
  | Odpowiedz

  Czy pod pojęciem ‚wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych’ mieści się również pojęcie domu letniskowego?

 5. Michalina
  | Odpowiedz

  Proszę o informację, czy jeżeli zgłosiłam budowę szyldu reklamowego i otrzymałam „brak sprzeciwu”, a teraz ciut zmieni się sposób montażu wynikający z dokumentacji projektanta (zmiana nieistotna), to czy muszę zgłaszać to w jakiś sposób do urzędu miasta? Dziękuję uprzejmie.

Prześlij komentarz

Nowy e-book dla wszystkich, którzy chcą znać prawo budowlane, już dostępny DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ