Baseny i oczka wodne – co to jest i jakich formalności wymaga

with 1 komentarz
budowa basenu i oczka wodnego

Jakie formalności musisz przeprowadzić, zanim wybudujesz basen lub oczko wodne? Co właściwie oznacza pojęcie oczko wodne? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście.

 

Co to jest oczko wodne?

Prawo budowlane nie wyjaśnia, czym w rozumieniu ustawy jest oczko wodne i basen. O ile pojęcie przydomowego basenu nie powinno budzić żadnych wątpliwości, o tyle zdefiniowanie oczka wodnego może być problematyczne. Jednak z pomocą przychodzi nam orzecznictwo sądowe. Zgodnie z wyrokami za oczko wodne należy uznać otwarty zbiornik wodny służący celom rekreacyjnym lub estetycznym. Pojęcie to jest w zasadzie tożsame z pojęciem basenu.
W odniesieniu do ww. pojęć użyto określenia „przydomowy”, które również nie zostało zdefiniowane. Z tego powodu również musimy posłużyć się orzecznictwem, zgodnie z którym pojęcie „przydomowy” oznacza „znajdujący się w pobliżu domu (miejsca) przeznaczonego do zamieszkiwania osób”.

 


Jakich formalności wymaga budowa basenu i oczka wodnego?

Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 m² możemy wybudować na podstawie zgłoszenia. Ustawodawca w odniesieniu do tych obiektów nie zawarł żadnych dodatkowych wytycznych. Oznacza to, że na zgłoszenie możemy budować wszystkie przydomowe baseny i oczka wodne o określonej powierzchni, bez względu na inne gabaryty oraz materiały użyte do ich budowy. Zgłoszenie jest uproszczoną procedurą w stosunku do pozwolenia. Trwa nie tylko krócej, ale też rysunki i wszystkie dokumenty możemy przygotować samodzielnie. Przewodnik po tej procedurze zamieściliśmy w tekście: „Zgłoszenie zamiaru budowy bądź wykonania robót budowlanych – wszystko, co powinieneś wiedzieć”.

 

Jeśli powierzchnia lustra wody takiego obiektu przekracza 50 m² albo obiekt ten nie może być uznany za przydomowy – przed rozpoczęciem robót musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Formalności w tym przypadku są w zasadzie takie same jak przy budowie każdego innego obiektu. Jest nam potrzebny m.in. projekt budowlany sporządzony przez uprawnionych projektantów, a wcześniej mapa sytuacyjno–wysokościowa do celów projektowych. Wszystkie dokumenty i formalności opisaliśmy w tekście: „Pozwolenie na budowę – formalności krok po kroku”.

 

Aktualizacja:
Od 1.01.2017 r. przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 m² możemy wybudować bez pozwolenia i bez zgłoszenia.Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Jedna odpowiedz

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Czy zadaszenie basenu to też część basenu i bez żadnych formalności można postawić?

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.