Baseny i oczka wodne – co to jest i jakich formalności wymaga

with 1 komentarz
budowa basenu i oczka wodnego

Jakie formalności musisz przeprowadzić, zanim wybudujesz basen lub oczko wodne? Co właściwie oznacza pojęcie oczko wodne? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym tekście.

 

Co to jest oczko wodne?

Prawo budowlane nie wyjaśnia, czym w rozumieniu ustawy jest oczko wodne i basen. O ile pojęcie przydomowego basenu nie powinno budzić żadnych wątpliwości, o tyle zdefiniowanie oczka wodnego może być problematyczne. Jednak z pomocą przychodzi nam orzecznictwo sądowe. Zgodnie z wyrokami za oczko wodne należy uznać otwarty zbiornik wodny służący celom rekreacyjnym lub estetycznym. Pojęcie to jest w zasadzie tożsame z pojęciem basenu.
W odniesieniu do ww. pojęć użyto określenia „przydomowy”, które również nie zostało zdefiniowane. Z tego powodu również musimy posłużyć się orzecznictwem, zgodnie z którym pojęcie „przydomowy” oznacza „znajdujący się w pobliżu domu (miejsca) przeznaczonego do zamieszkiwania osób”.

 


Jakich formalności wymaga budowa basenu i oczka wodnego?

Przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 m² możemy wybudować na podstawie zgłoszenia. Ustawodawca w odniesieniu do tych obiektów nie zawarł żadnych dodatkowych wytycznych. Oznacza to, że na zgłoszenie możemy budować wszystkie przydomowe baseny i oczka wodne o określonej powierzchni, bez względu na inne gabaryty oraz materiały użyte do ich budowy. Zgłoszenie jest uproszczoną procedurą w stosunku do pozwolenia. Trwa nie tylko krócej, ale też rysunki i wszystkie dokumenty możemy przygotować samodzielnie. Przewodnik po tej procedurze zamieściliśmy w tekście: „Zgłoszenie zamiaru budowy bądź wykonania robót budowlanych – wszystko, co powinieneś wiedzieć”.

 

Jeśli powierzchnia lustra wody takiego obiektu przekracza 50 m² albo obiekt ten nie może być uznany za przydomowy – przed rozpoczęciem robót musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Formalności w tym przypadku są w zasadzie takie same jak przy budowie każdego innego obiektu. Jest nam potrzebny m.in. projekt budowlany sporządzony przez uprawnionych projektantów, a wcześniej mapa sytuacyjno–wysokościowa do celów projektowych. Wszystkie dokumenty i formalności opisaliśmy w tekście: „Pozwolenie na budowę – formalności krok po kroku”.

 

Aktualizacja:
Od 1.01.2017 r. przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 50 m² możemy wybudować bez pozwolenia i bez zgłoszenia.


W poradniku „Jak budować i remontować bez pozwolenia” znajdziesz aktualne informacje o zgłoszeniu. Poradnik zawiera przykłady zgłoszeń, wzory pism oraz kompletne informacje o robotach wykonywanych bez pozwolenia na budowę. Dowiesz się z niego:

  • jakie roboty nie wymagają pozwolenia,
  • jak dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniem,
  • jakie formalności przeprowadzić po dokonaniu zgłoszenia,
  • jak kwalifikować obiekty i roboty budowlane,
  • jak sytuować na działce obiekty budowane na zgłoszenie.
Jak budować bez pozwolenia - zgłoszenie

Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

Komentarz

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Czy zadaszenie basenu to też część basenu i bez żadnych formalności można postawić?

Prześlij komentarz

Nowy e-book dla wszystkich, którzy chcą znać prawo budowlane, już dostępny DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ