Co musi zawierać projekt budowlany (i dlaczego projekt typowy nim nie jest)

with 2 komentarze
projekt budowlany

Projekt budowlany to projekt składany wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę (lub – w szczególnych sytuacjach – ze zgłoszeniem). Jest to najważniejszy dokument, bez którego nie uzyskasz pozwolenia na budowę.

 

Projekt budowlany sporządzają projektanci mający uprawnienia w różnych specjalnościach. Każdy z nich odpowiada za swoją część (branżę). Projekt zazwyczaj składa się z: architektury, konstrukcji, instalacji elektrycznej oraz instalacji sanitarnych. Każdą z tych części opracowuje projektant mający odpowiednie uprawnienia. Zakres projektu może być różny – wszystko zależy od tego, czego dotyczy inwestycja. Na przykład w niektórych przypadkach może wystarczyć sama architektura, w innych – konstrukcja, itd. Jak wskazuje prawo budowlane: „Zakres i treść projektu budowlanego powinny być dostosowane do specyfiki i charakteru obiektu oraz stopnia skomplikowania robót budowlanych”.

 

Co powinien zawierać projekt budowlany?

 1. projekt zagospodarowania działki lub terenu, który musi być sporządzony na aktualnej mapie. Ta część nie jest potrzebna w przypadku przebudowy lub montażu obiektu budowlanego, jeśli nie jest wymagane ustalenie warunków zabudowy;
 2. projekt architektoniczno-budowlany –  to właśnie w jego skład wchodzą opracowania branżowe, o których pisaliśmy na początku. Ta część nie jest potrzebna w przypadku budowy lub przebudowy urządzeń budowlanych bądź podziemnych sieci uzbrojenia terenu, jeżeli całość problematyki może być przedstawiona w projekcie zagospodarowania działki lub terenu;
 3. stosownie do potrzeb – w przypadku drogi krajowej lub wojewódzkiej, oświadczenie właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną;
 4. w zależności od potrzeb, wyniki badań geologiczno-inżynierskich oraz geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych;
 5. informację o obszarze oddziaływania obiektu;
 6. opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty wymagane przepisami szczególnymi;
 7. zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego aktualne na dzień opracowania projektu.

Jak widać powyżej – nie wszystkie wymagania są precyzyjnie sformułowane w prawie budowlanym. Stwierdzenia typu „stosownie do potrzeb” pozostawiają możliwość różnej ich interpretacji i dlatego w urzędach możesz spotkać się z odmiennymi wymaganiami dotyczącymi tych kwestii.

 

Dlaczego projekt typowy nie jest projektem budowlanym?

Projekty gotowe, które możesz kupić w wielu biurach architektonicznych, nie są projektami budowlanymi, ponieważ nie zawierają żadnej z ww. części. Można byłoby się pokusić o stwierdzenie, że są one projektami architektoniczno-budowlanym, gdyby zawierały (w oryginale) podpisy projektantów, którzy je opracowali wraz z ich zaświadczeniami o przynależności do izby. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście: „Adaptacja projektów typowych”.

 


Chciałbyś dowiedzieć się więcej o projekcie budowlanym? Wypełnisz ankietę? Tylko 2 pytania.

ANKIETA O PROJEKCIE BUDOWLANYM

 

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

2 Odpowiedzi

 1. Karol
  | Odpowiedz

  A czy można zrobić adaptację projektu, który nie jest Podpisany przez projektantów którzy wykonali projekt. To znaczy są na projekcie typowym ale nie są podpisani. Czy takie rysunki można adoptować?? Czy to ma jakieś znaczenie?

  • Magda Myszura
   |

   Nie ma to żadnego znaczenie. Za wszystkie rozwiązania zawarte w projekcie typowym odpowiada osoba dokonująca adaptacji. To ona jest projektantem w świetle przepisów i to jej oryginalny podpis musi znaleźć się w projekcie. Zachęcam do przyjrzenia się szkoleniu Jak wykonać adaptację projektu typowego domu jednorodzinnego (może się Panu przyda).

Zostaw Komentarz

Jest już dostępne nowe szkolenie Co zrobić, by szybko uzyskać pozwolenie na budowę

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.