Budowa bez pozwolenia i bez zgłoszenia, a wymagania stawiane przez przepisy

with Brak komentarzy

Ostatnia duża nowelizacja prawa budowlanego (z czerwca 2015 r.) znacznie poszerzyła katalog obiektów i robót budowlanych niewymagających ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Słyszy się powszechne opinie, że w związku z powyższym można takie inwestycje wykonywać zupełnie dowolnie. Czy aby na pewno tak jest?

 

Art. 29 prawa budowlanego wymienia obiekty i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę. Z kolei art. 30 mówi o tym, które z nich wymagają zgłoszenia. Wszystkie pozostałe (wymienione w art. 29) realizujemy bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia. Nie oznacza to wcale, że możemy je wykonywać w sposób zupełnie dowolny, nie zważając na przepisy.

 

Zwolnienie inwestycji z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia nie zwalnia z konieczności spełnienia wymagań stawianych przez przepisy.

 

Jakie to są przepisy?

Najważniejszy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz rozporządzenia wydane na podstawie prawa budowlanego, w tym przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Poza tym wszystkie inne przepisy związane z daną inwestycją. Realizując inwestycję bez formalności, musisz spełnić wymagania tych samych przepisów, które obowiązują przy obiektach i robotach wykonywanych na podstawie pozwolenia czy też zgłoszenia.

 

Co się stanie, jeśli zrealizujesz inwestycję niezgodną z przepisami?

Jeżeli obiekt lub roboty, na wykonanie których nie jest wymagane ani pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie, zrealizujesz niezgodnie z obowiązującymi przepisami (m.in. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) będzie to traktowane jak samowola budowlana. W takim przypadku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego prowadzi postępowanie na podstawie art. 51 ust. 7 prawa budowlanego.

Powyższe potwierdza m.in. wyrok WSA w Gdańsku o sygn. akt II SA/Gd 29/12, wyrok WSA w Bydgoszczy II SA/Bd 1475/10, a także postanowienie NSA – II OW 27/09, którego fragment zacytujemy:

„Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego jest właściwy do likwidacji samowoli budowlanej polegającej na budowie obiektu budowlanego wbrew ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego również wówczas, gdy budowa taka nie musiała być poprzedzona uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem”.

 

Podsumowanie

Przed realizacją inwestycji nie wystarczy sprawdzić, czy wymaga ona pozwolenia lub zgłoszenia. To, że nie musisz dokonywać żadnych formalności w urzędzie, nie oznacza wcale, że możesz inwestycję zrealizować w zupełnie dowolny sposób. Musisz mieć na uwadze wymagania stawiane przez przepisy, w tym m.in. zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli plan miejscowy nie pozwala wybudować danego obiektu, nie możesz go wykonać (nawet, jeśli jego budowa jest zwolniona z pozwolenia i zgłoszenia).


Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów?

ZAMÓW NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE MATERIAŁY
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Jest już dostępne drugie – zaktualizowane i rozszerzone – wydanie e-booka Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.