Budowa bez pozwolenia i bez zgłoszenia, a wymagania stawiane przez przepisy

Ostatnia duża nowelizacja prawa budowlanego (z czerwca 2015 r.) znacznie poszerzyła katalog obiektów i robót budowlanych niewymagających ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Słyszy się powszechne opinie, że w związku z powyższym można takie inwestycje wykonywać zupełnie dowolnie. Czy aby na pewno tak jest?

 

Art. 29 prawa budowlanego wymienia obiekty i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę. Z kolei art. 30 mówi o tym, które z nich wymagają zgłoszenia. Wszystkie pozostałe (wymienione w art. 29) realizujemy bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia. Nie oznacza to wcale, że możemy je wykonywać w sposób zupełnie dowolny, nie zważając na przepisy.

 

Zwolnienie inwestycji z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia nie zwalnia z konieczności spełnienia wymagań stawianych przez przepisy.

 

Jakie to są przepisy?

Najważniejszy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz rozporządzenia wydane na podstawie prawa budowlanego, w tym przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Poza tym wszystkie inne przepisy związane z daną inwestycją. Realizując inwestycję bez formalności, musisz spełnić wymagania tych samych przepisów, które obowiązują przy obiektach i robotach wykonywanych na podstawie pozwolenia czy też zgłoszenia.

 

Co się stanie, jeśli zrealizujesz inwestycję niezgodną z przepisami?

Jeżeli obiekt lub roboty, na wykonanie których nie jest wymagane ani pozwolenie na budowę, ani zgłoszenie, zrealizujesz niezgodnie z obowiązującymi przepisami (m.in. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) będzie to traktowane jak samowola budowlana. W takim przypadku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego prowadzi postępowanie na podstawie art. 51 ust. 7 prawa budowlanego.

Powyższe potwierdza m.in. wyrok WSA w Gdańsku o sygn. akt II SA/Gd 29/12, wyrok WSA w Bydgoszczy II SA/Bd 1475/10, a także postanowienie NSA – II OW 27/09, którego fragment zacytujemy:

„Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego jest właściwy do likwidacji samowoli budowlanej polegającej na budowie obiektu budowlanego wbrew ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego również wówczas, gdy budowa taka nie musiała być poprzedzona uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem”.

 

Podsumowanie

Przed realizacją inwestycji nie wystarczy sprawdzić, czy wymaga ona pozwolenia lub zgłoszenia. To, że nie musisz dokonywać żadnych formalności w urzędzie, nie oznacza wcale, że możesz inwestycję zrealizować w zupełnie dowolny sposób. Musisz mieć na uwadze wymagania stawiane przez przepisy, w tym m.in. zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli plan miejscowy nie pozwala wybudować danego obiektu, nie możesz go wykonać (nawet, jeśli jego budowa jest zwolniona z pozwolenia i zgłoszenia).


Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów?

ZAMÓW NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE MATERIAŁY
Myślisz, że może przydać się Twoim znajomym? Udostępnisz? Dzięki!

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Witam serdecznie,

    a co w przypadku gdy nie ma uchwalonego MPZP. Czy, jeśli chcemy realizować założenie nie wymagające pozwolenia ani zgłoszenia należy, mamy wystąpić o WZ?

    Pozdrawiam.

    • MGM
      |

      Witam. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest w tej kwestii sprzeczna. W jednym punkcie jest napisane, że obiekty niewymagające pozwolenia na budowę – nie wymagają uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, a w następnym, że każda zmiana zagospodarowania terenu, wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Najlepiej spytać w swoim urzędzie. Pozdrawiam.

  2. Anonimowy
    | Odpowiedz

    no fakt ale piszcie proszę więcej i to co nas interesuje. Z tego co sie oriętuję remont budynku meiszkalnego, gospodarczego (do 35mkw) itp tj takich obiektów budowlanych na które wymagane jest obecnie zgłoszenie, ; NIE WYMAGA OBECNIE ANI POZWOLENIA ANI ZGŁOSZENIA!!! TAK? CZY NIE?

  3. Anonimowy
    | Odpowiedz

    prosze o porade ,z budynku gospodarczego zrobilismy garaz wybijajac drzwi wjazdowe ,to wszystko bez pozwolenia co teraz mozna zrobic aby nie ponies kary , a zalegalizowac go

  4. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Witam.Mam pyatnie odnosnie budowy wiaty do 50m2. Otoz mam dzialke zagrodowa o pow 1300m2 na ktorej stoi dom jednorodzinny dodatkowo z racji iz mam pole jestem rolnikiem. Czy moge postawic taka wiate na tej dzialce i czy musze zachowac odleglosci od granic dzialek sasiadujacych bo jedni urzednicy mowia ze tak inni ze nie pod warunkiem ze woda opadowa nie bedzie splywac do sasiada. Drugie pytanie jak jest mierzona powierzchnia czy po obrysie czy po pow. dachu gdzyz planuje wydluzyc z jednej strony dach tak zeby zrobic zadaszenie o pow ok25m2. Czy pozniej nie bede mial problemow ze ktos mi powie ze mam jedna wiate murowana a druga otwarta obok i czy wogole jest cos takiego mozliwe. Pozdrawiam i czekam na odp.

  5. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Dzień dobry,
    Czy jeśli na działce o pow.1000m2 chciałąbym postawić 2 domki letniskowe o dopuszczalnej pow bez pozwolenia a na zgłoszenie ( do 35m2) a na terenie działki znajduje się już dom mieszkalny, to czy potrzebuje do tego plan od architekta? tzn do dołączenia do zgłoszenia? MPZP dopuszcza postawienie takowych domków. Czy do zgłoszenia potrzebuje pozwolenie o podłączenie instalacji (, wodociągi, elektryka itd.), dołączenie takich decyzji do zgłoszenia do Starostwa? Dziękuje za odpowiedź

  6. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Witam chciałbym postawić domek letniskowy mam działkę z zabudową po dziadkach jestem rolnikiem i 35m2 chce budować. Pozwolenie , zgłoszenie czy nic?

  7. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Witam chciałbym postawić domek letniskowy 35 m2 mam działkę rolka 300 m2 dla której nie ma MPZP nie jestem rolnikiem czy musze cos zgłaszać i czy domek musi być niezwiązany z gruntem wolnostojący czy może być na fundamencie jakie musza być odstępy od granicy z sasiadami

Prześlij komentarz