Błędy przy murowaniu, ocieplaniu i tynkowaniu – jak ich uniknąć

with 2 komentarze

W tekście o tym, jakich błędów unikać przy wznoszeniu ścian murowanych – roboty murowe, ocieplanie i tynkowanie.

Nie zmieniliśmy tematyki naszego bloga – nadal będziemy pisać głównie o formalnościach związanych z realizacją inwestycji. Postanowiliśmy jednak podzielić się przydatnymi artykułami znalezionymi w sieci.

Teksty, do których zamieścimy odnośniki, znajdują się na profesjonalnych portalach. Wiedza zawarta w tych artykułach przyda się: inwestorom, którzy chcą samodzielnie wykonać roboty, początkującym inżynierom, a także wykonawcom.

 

Murowanie – jakich błędów nie popełniać

System tradycyjny murowany jest technologią najczęściej wybieraną przez inwestorów. Ma przewagę nad innymi, ponieważ znaczną część robót możemy wykonać samodzielnie, co znacznie obniża koszty budowy. Mimo że jest to technologia tak bardzo znana, nie brakuje wykonawców, którzy albo nie mają podstawowej wiedzy albo chęci, by roboty wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną. Z artykułu dowiesz się, jakie błędy są najczęściej popełniane przy wykonywaniu konstrukcji murowych i jakie niosą za sobą konsekwencje.

 

Ocieplanie bez błędów

Inwestorzy i projektanci na ściany zewnętrzne domów jednorodzinnych najczęściej wybierają ściany dwuwarstwowe ocieplane styropianem lub wełną mineralną. Ten system ociepleń, kiedyś zwany metodą lekką-mokrą, potem BSO (bezspoinowy system ociepleń), a obecnie ETICS, jest powszechnie znany i stosowany. Jednak często popełnia się błędy, których łatwo można uniknąć. W artykule omówiono, na co warto zwrócić uwagę podczas ocieplania ścian, by uniknąć błędów. Dowiesz się z niego m.in. jak nakładać klej, jak układać płyty przy otworach, w jaki sposób rozmieszczać łączniki.

 

Tynkowanie – jak uniknąć błędów

Tynki cienkowarstwowe są jednym z elementów systemu ETICS. Mają wiele zalet, dlatego są chętnie wybierane przez inwestorów. Mimo że stosuje się je powszechnie, na elewacjach wielu domów wciąż widuje się błędy spowodowane niewłaściwym wykonaniem tynków. Z artykułu dowiesz się, jak przygotować podłoże, w jaki sposób nakładać tynk i w jakich warunkach przeprowadzać prace, by uniknąć błędów.

Daj znać w komentarzu, czy jesteś zainteresowany tego typu tekstami. Być może stworzymy stały cykl, w którym raz w miesiącu będziemy dzielić się linkami do przydatnych artykułów związanych z wykonywaniem różnego rodzaju robót budowlanych.

Podziel się:
Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

Komentarze

 1. Anonimowy
  | Odpowiedz

  Chciałbym poprzeć inicjatywę, bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam

  • MGM
   |

   Dziękuję :) Mam nadzieję, że uda się zamieszczać takie teksty cyklicznie – myślę, że będą się pojawiać w ostatnim tygodniu miesiąca.
   Pozdrawiam.

Prześlij komentarz

Nowy e-book „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”. Zapisz się na listę zainteresowanych i odbierz rabat na rozpoczęcie sprzedaży DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ