Czy starosta ma prawo nałożyć obowiązek geodezyjnego wyznaczenia w terenie i wykonania inwentaryzacji powykonawczej obiektu budowanego na zgłoszenie

with Brak komentarzy

Jedna z czytelniczek zapytała nas niedawno, czy starosta ma prawo nakazać jej geodezyjnie wytyczyć obiekt budowany na zgłoszenie.

Oto fragment pytania:
„Złożyłam zgłoszenie w sprawie budowy domku letniskowego, gospodarczego i bezodpływowego zbiornika na ścieki bytowe (…) Otrzymałam decyzję starosty o nałożeniu na mnie obowiązku geodezyjnego wyznaczenia w terenie ww. obiektów i po jego wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obejmującej położenie obiektu na gruncie (…) Czy starosta ma prawo nałożyć taki obowiązek (zapewne wiążę się to ze sporymi kosztami) i czy istnieją zapisy w prawie budowlanym, na które mogę się powołać i odwołać od decyzji starosty?”

W jednym z tekstów pisaliśmy już o tym, kiedy to geodeta musi wytyczyć obiekt i kiedy jest potrzebna geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza. Wspomnieliśmy w nim, że organ może nakazać wykonanie tych czynności w stosunku do obiektów budowanych na zgłoszenie. Taką możliwość daje art. 43 prawa budowlanego, który stanowi:
„1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a-20b, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej ich położenie na gruncie.
2. Właściwy organ może nałożyć obowiązek stosowania przepisu ust. 1 również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia”.

Przepis ten jest dosyć ogólny, co wcale nie oznacza, że urząd może w tym przypadku postępować dowolnie.

Jeśli starosta nałożył na Ciebie taki obowiązek, powinien to zrobić w formie decyzji. Decyzja ta musi mieć uzasadnienie, w którym organ powinien wyjaśnić, dlaczego tak postanowił. Zgodnie z art. 7 kodeksu postępowania administracyjnego, organ powinien też wskazać w czyim interesie nałożył ten dodatkowy obowiązek na inwestora. Od decyzji możesz się odwołać.

O tym, w jaki sposób złożyć odwołanie od decyzji i co powinno ono zawierać, dowiesz się z podlinkowanego tekstu. Tutaj przypomnijmy najważniejsze sprawy związane z takim odwołaniem:

  • odwołujesz się wtedy, gdy jesteś stroną postępowania i nie zgadzasz się z decyzją;
  • swojego stanowiska nie musisz uzasadniać, nie musisz też powoływać się na przepisy (choć oczywiście możesz).
  • z odwołania musi jedynie wynikać, że nie zgadzasz się z decyzją;
  • organ odwoławczy powinien zbadać wszystkie okoliczności sprawy zanim wyda decyzję.

Buduj bez ryzyka kar finansowych i rozbiórki. E-book „Jak budować i remontować bez pozwolenia” to kompendium wiedzy o budowaniu bez pozwolenia i na zgłoszenie. Pełne procedury, sposoby unikania ryzyka związanego z lukami w przepisach, wzory dokumentów i przykłady rysunków. Dowiesz się z niego m.in.:

  • Jak się zabezpieczyć na wypadek, gdy teoretycznie żadna zgoda nie jest potrzebna, ale niejednolite orzecznictwo wróży potencjalne kłopoty.
  • Za jakie mity budowlane słono się płaci.
  • Kiedy dokonać zgłoszenia, żeby nie popełnić samowoli budowlanej, i kiedy rozpocząć roboty, żeby mieć pewność, że urząd nie zrobi Ci już żadnej przykrej niespodzianki w postaci sprzeciwu.

Jak budować bez pozwolenia - zgłoszenie

Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Przygotuj się do dużej nowelizacji prawa budowlanego już dziś. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.