Czy można wykonywać roboty budowlane w ujemnych temperaturach? – murowanie, betonowanie i tynkowanie zimą

with 1 komentarz

Zima to okres, który co roku zaskakuje niejednego inwestora. Pojawia się wtedy problem – przerwać roboty czy je kontynuować?

Inwestor – chociaż nie każdy, zazwyczaj nie ma na tyle dużej wiedzy na temat budownictwa, by móc samemu zdecydować, czy przerwać roboty na okres zimy i wznowić je na wiosnę, czy jednak je kontynuować. W tej kwestii polega zazwyczaj na wykonawcach. Na rynku działają rzetelne firmy wykonawcze, które potrafią przerwać roboty w niesprzyjających warunkach, nawet jeśli to będzie wiązać się dla nich z opóźnieniami. Jednak niestety wiele jest takich, które wmawiają inwestorowi, że przecież można murować, tynkować, betonować itd. w ujemnych temperaturach, że nic się nie stanie, że przecież oni od lat tak robią i nikt się nie skarży. Nie warto w tej kwestii polegać tylko i wyłącznie na opinii wykonawcy, któremu niejednokrotnie brakuje wiedzy, a często chodzi mu tylko o to, by zachować ciągłość zleceń i mieć co robić przez cały rok.


Większość robót budowlanych zazwyczaj można wykonywać zimą, jednak trzeba wiedzieć jak to robić. Dotyczy to zwłaszcza mokrych robót, czyli tych z wykorzystaniem wody. Trzeba wtedy spełnić szereg dodatkowych wymagań, a to znacznie podraża koszt robót.

Poniżej linki do artykułów, z których dowiesz się kiedy i jakie roboty można wykonywać zimą, a kiedy należy przerwać prace do momentu, aż warunki atmosferyczne będą sprzyjające.

 

Murowanie zimą

Wykonując roboty murowe zimą, nie wolno dopuścić do zamarznięcia wody zarobowej w trakcie wiązania i twardnienia zaprawy. Żeby móc właściwie murować trzeba spełnić szereg wymagań, co bardzo podraża koszt wykonywania tego rodzaju robót. W tekście kilka ogólnych informacji na temat wykonywania robót budowlanych zimą. Kto i za co jest odpowiedzialny, jakie warunki należy spełnić, by móc bezpiecznie wykonywać roboty zimą. Oprócz tego sporo informacji na temat murowania w warunkach niskich temperatur, a także omówienie metod murowania.

 

Betonowanie zimą

Wbrew pozorom – by móc betonować w ujemnych temperaturach, nie wystarczy stosować domieszki do betonu. Ważna jest temperatura dostarczonej na plac budowy mieszanki oraz odpowiednia pielęgnacja świeżo wbudowanego betonu tak, by nie zamarzł, póki nie osiągnie wytrzymałości na ściskanie 5 MPa. Jest to wymóg normowy. W artykule przeczytasz dlaczego jest to tak ważne i jakie jeszcze warunki należy spełnić, chcąc betonować zimą.

 

Tynkowanie zimą

Z tynkami wewnętrznymi jest podobnie jak z pozostałymi robotami wykonywanymi zimą. Tynkować można – pod warunkiem zapewnienia, w tym przypadku, odpowiedniej temperatury we wnętrzu. Idealnie jest, gdy budynek ma instalację grzewczą. Gdy jej nie ma, trzeba zapewnić tymczasowe ogrzewanie domu. W artykule o tym, jakie warunki należy spełnić, by móc bezpiecznie tynkować w niskich temperaturach.

Jeśli chodzi o tynki zewnętrzne to w poprzednim tekście na temat błędów przy murowaniu, ocieplaniu i tynkowaniu zamieściliśmy link do artykułu, w którym omówiono warunki, w jakich można bezpiecznie tynkować elewację.

 

Do jakiego etapu doprowadzić budynek przed zimą

Jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego, zapewne z niecierpliwością czekasz na pozwolenie na budowę i pragniesz jak najszybciej rozpocząć roboty. Czasem jednak warto poczekać z rozpoczęciem budowy do wiosny. Najlepiej jest, jeśli przed zimą uda się wybudować budynek do stanu surowego zamkniętego. Dom wtedy jest już przykryty dachem i ma stolarkę okienną i drzwiową. W takim stanie możesz go bezpiecznie zostawić na okres zimy bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Jedna odpowiedz

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    I takich porad nam potrzeba. Bez lania wody konkrety dla mniej i bardziej doświadczonych.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.