Kiedy następuje formalne rozpoczęcie budowy? Sprawdź, jakich robót nie możesz wykonać przed uzyskaniem pozwolenia na budowę

with Brak komentarzy
rozpoczęcie budowy

Przed uzyskaniem pozwolenia nie możesz wykonać wielu robót, które nie kojarzą się nam z budową, ale formalnie tą budową już są. Jakie to są roboty? Czy możesz przed uzyskaniem pozwolenia zniwelować teren, ogrodzić działkę, postawić tymczasowy budynek na narzędzia?

 

Roboty budowlane możesz rozpocząć dopiero, gdy uzyskasz pozwolenie na budowę, a w przypadku zgłoszenia – gdy organ nie wniesie sprzeciwu (nie dotyczy to obiektów, które można realizować bez formalności) – tak stanowi art. 28 prawa budowlanego. Z kolei zgodnie z art. 41 ust. 1 prawa budowlanego „rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy”. Jeśli zaczniesz wykonywać te roboty, zwane w ustawie pracami przygotowawczymi, to znaczy, że rozpocząłeś budowę. Dlatego możesz je wykonać dopiero po uzyskaniu pozwolenia.

 

Jakie roboty są pracami przygotowawczymi?

Art. 41 ust. 2 prawa budowlanego:
Pracami przygotowawczymi są:
1)  wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
2)  wykonanie niwelacji terenu;
3)  zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
4)  wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

Wyżej wymienione roboty możesz przeprowadzać dopiero, gdy uzyskasz pozwolenie lub organ przyjmie zgłoszenie. Możesz je wykonywać tylko na terenie objętym pozwoleniem lub zgłoszeniem.

 

Jakie roboty możesz wykonać przed uzyskaniem pozwolenia?

Przed uzyskaniem pozwolenia możesz na przykład wybudować ogrodzenie, które będzie już docelowym ogrodzeniem działki. Jeśli ogrodzenie będzie miało wysokość do 2,2 m, nie musisz przeprowadzać żadnych formalności. Jeśli planujesz budowę ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m – powinieneś wcześniej dokonać zgłoszenia.

Jeśli będziesz budował ogrodzenie bez formalności, musisz pamiętać o tym, by:
– wcześniej sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ mogą one zakazywać budowy jakiegoś typu ogrodzeń, wprowadzać minimalne odległości ogrodzeń od dróg itp.,
– odsunąć się na odpowiednią odległość od drogi publicznej lub uzyskać zezwolenie zarządcy drogi na zbliżenie do niej ogrodzenia,
– może być potrzebne uzgodnienie lokalizacji ogrodzenia z zarządcą drogi,
– jeśli nie wiesz, gdzie przebiega granica – geodeta powinien ją wskazać, żebyś wiedział, w którym miejscu zlokalizować ogrodzenie, by nie naruszyć granicy działki.

Podziel się:
Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

Prześlij komentarz

Nowy e-book „Uprawnienia budowlane. Pytania i odpowiedzi na egzamin. Prawo budowlane”. Zapisz się na listę zainteresowanych i odbierz rabat na rozpoczęcie sprzedaży DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ