Adaptacja poddasza na mieszkanie w domu jednorodzinnym

with 4 komentarze

adaptacja poddasza na mieszkaniePlanujesz adaptację poddasza nieużytkowego na mieszkanie? Chcesz podnieść dach, by zamienić strych na poddasze mieszkalne? Sprawdź, jakie formalności powinieneś przeprowadzić w urzędzie.

Zanim zamienisz poddasze na mieszkanie, powinieneś uzyskać pozwolenie na budowę lub dokonać zgłoszenia. Którą procedurę musisz przeprowadzić? Zależy, jakie konkretnie roboty planujesz wykonać w związku z adaptacją poddasza. Poniżej znajdziesz przykłady wraz z informacją o formalnościach.

Zgłoszenie z projektem lub pozwolenie na budowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania poddasza nieużytkowego na mieszkanie

Roboty, które wymagają pozwolenia na budowę lub zgłoszenia z projektem opisujemy w jednym punkcie, ponieważ procedury te niewiele się różnią. W obu przypadkach potrzebny Ci będzie projekt budowlany.

Jakie roboty wykonywane w ramach adaptacji poddasza na mieszkanie w domu jednorodzinnym wymagają pozwolenia na budowę lub zgłoszenia z projektem

Jedną z tych procedur musisz przeprowadzić, gdy w wyniku planowanych robót:

 • rozbudujesz lub nadbudujesz dom (rozbudowa i nadbudowa są w rozumieniu prawa budowlanego budową, dlatego procedura w tym przypadku jest taka jak dla budowy). Jakie to mogą być roboty? Wszystkie, w wyniku których zwiększy się kubatura domu, np. zmiana kąta nachylenia dachu, podniesienie dachu, wykonanie lukarny, podniesienie lub wykonanie ścianek kolankowych albo ścian szczytowych;
 • przebudujesz przegrody zewnętrzne. Będą to roboty takie jak: montaż okna dachowego, wykonanie okien w ścianach szczytowych;
 • przebudujesz elementy konstrukcyjne. Przykładowe roboty: zwiększenie otworu w stropie (np. w celu wykonania schodów), wykonanie lub zamurowanie otworów w wewnętrznych ścianach nośnych, wzmocnienie stropu. 

Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania strychu na poddasze użytkowe

Jeśli nie musisz wykonać żadnych robót budowlanych lub planujesz wykonać roboty, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę – powinieneś zgłosić zmianę sposobu użytkowania strychu nieużytkowego na poddasze użytkowe. Procedurę tę musisz zastosować, jeśli:

 • przebudujesz jakieś elementy domu (z wyjątkiem przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych – patrz poprzedni akapit);
 • rozbudujesz instalację elektroenergetyczną, wodociągową, kanalizacyjną lub cieplną wewnątrz budynku;
 • wykonasz remont, np. wymienisz pokrycie dachu, okna (bez ingerencji w ich wielkość);
 • wybudujesz ścianki działowe lub zmienisz ich lokalizację.

Obiekty będące pod ochroną konserwatora zabytków

Jeśli Twój dom jest zabytkiem lub znajduje się w obszarze będącym pod ochroną konserwatora zabytków, wszelkie roboty budowlane będziesz musiał uzgodnić z konserwatorem. Więcej na ten temat przeczytasz w podlinkowanym tekście.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

4 Odpowiedzi

 1. Unknown
  | Odpowiedz

  Dzień dobry, na wstępie dziękuję za bardzo pomocnego bloga.
  Mam dośc nietypową sytuację bo stałem się posiadaczem starego domu drewnianego który już kiedyś w przeszłości został przebudowany. Przebudowa polegała na tym, ze w 1/3 domu obniżono stropy (oryginalna wysokość pomieszczeń parteru 3,6m) co zaskutkowalo tym, ze poddasze ma dwie wysokości. Na tej obniżonej cześć zostawiono otwartą a część podzielono na 3 pokoje z kórych nad srodkowym zrobiono strop z polepy. Przebudowa musiala miec miejsce kilkadziesiat lat temu. Sam dom jest z 1861 roku prawdopodobnie. Połowa domu przez długi czas do 2008 r nalezała do gminy i było w nim mieszkanie komunalne. Piętro nalezalo do tego mieszkania i w jednym z tych pokoi był zamontowany piec kaflowy i normalnie miaszkali lokatorzy. Pytanie moje brzmi
  1*czy to poddasze jest uzytkowe czy nie, a może w jakiejś części jest a w jakiejś nie?
  2*Co w zasadzie stanowi o tym, że takie ono jest lub nie? Jakaś jego kwalifikacja w papierach? Nie posiadam żadnej dokumentacji domu. Gdzieś w urzędzie szukać tego jak to poddasze jest opisane?
  3*Czy montując okna połaciowe powinienem zgłosić zmianę przeznaczenia? 4*Czy zmiana przeznaczenia jest możliwa tylko pod warunkiem spełnienia jakiś wymogów dotyczących konstrukcji budynku?
  5*Czy mogę nie dostać zgody na docieplenie dachu nadkrokwiowe oraz montaż okien połaciowych?
  6* Dom stoi w lesie. Bez sąsiadów. Brak działek budowlanych w sąsiedztwie za to działka została dość ciasno wycieta z większej działki leśnej co zakutkowało tym że dom stoi jakieś 6m od jej granicy a obora 1 czy 2m a może nawet przy niej. Czy takie posadowienie nakłada ograniczenia co do montazu okien w oborze na pietrze?
  7 Czy mogę dobudować do obory werandę piętrową. Taki taras na parterze i jednoczesnie balkon na górze. Czy ma on ograniczenia wymiarowe? Czy może być zbudowany jeśli przylegałby będąc kontynuacja obory do granicy działki?
  8. w rogu działki zostały fundamenty po wolnostojącej altanie, które też są bardzo blisko granicy działki czy mogę na tych fundamentach postawić nową altanę?

  Z góry dziękuję za wszelką pomoc informację.
  Pozdrawiam z wyrazami wdzięczności za dotychczasowa pomoc w postaci tego bloga.

  • Magda /MGM/
   |

   Dziękuję za miłe słowa :)
   Niestety za dużo pytań, nie mam zwyczajnie czasu, by udzielać takich porad na blogu. Zresztą na część pytań i tak nie byłabym w stanie odpowiedzieć.
   Natomiast chociażby takie prace jak dobudowa werandy spowodują konieczność wykonania projektu budowlanego, więc architekt zapewne Panu/Pani pomoże.
   Proszę tez zajrzeć do naszych tekstów: "Kiedy mają zastosowanie warunki techniczne", "Odległość budynku od lasu", "Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego" – tam znajdzie Pan/Pani odpowiedź na część pytań.
   Pozdrawiam serdecznie.

 2. Daria
  | Odpowiedz

  Witam. Chciałabym wymienić stare pokrycie dachowe na nowe nie naruszając konstrukcji dachu i przy okazji wstawić okna dachowe, żeby za kilka lat móc tam zrobić pokoje dla dzieci. Czy dobrze rozumiem, że potrzebuje projekt i pozwolenia na budowę ? Czy może wystarczy samo zgłoszenie i projekt narysowany samodzielnie gdzie te okna miałyby się znajdować ? Jaką procedurę powinam zastosować ? Dziękuję za odpowiedź.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.