
Już być może za pół roku czekają nas spore zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia. Jeśli zostanie ono podpisane, nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2018 r.
Dzisiaj druga część artykułu na ten temat. Omawiamy planowane zmiany w Dziale III Budynki i pomieszczenia, wspominamy też o Działach IV i V. O zmianach w dwóch pierwszych działach rozporządzenia przeczytasz w poprzednim artykule na ten temat. Natomiast zmiany w Dziale VI Bezpieczeństwo pożarowe opisujemy w kolejnym tekście.
Co się zmieni w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Najważniejsze zmiany w Dziale III Budynki i pomieszczenia:
- w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi poziom podłogi nie będzie mógł być niżej niż poziom terenu przy budynku. Aktualnie w przepisie jest mowa o pomieszczeniach mieszkalnych i poziomie terenu od strony ściany z otworami okiennymi i drzwiowymi;
- w budynkach zakładu opieki zdrowotnej, opieki społecznej, oświaty, wychowania i nauki poziom podłogi nie będzie musiał znajdować się 30 cm powyżej terenu otaczającego budynek;
- poziom podłogi w pomieszczeniach produkcyjnych, handlowych, usługowych, gastronomicznych lub obsługi pasażerów będzie mógł się znajdować poniżej poziomu terenu pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego;
- zostanie uchylony par. 80 dotyczący minimalnej kubatury łazienki z wentylacją grawitacyjną. Wymagania w tym zakresie pozostaną w par. 172;
- w budynkach obsługi bankowej, handlu i usług o powierzchni użytkowej do 100 m² nie trzeba będzie urządzać ustępów ogólnodostępnych;
- ustępy dla dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach opieki przedszkolnej będą musiały być oddzielone ściankami i drzwiami o wysokości minimum 1,5 m. Obecnie nie muszą być wydzielone;
- w budynkach gastronomii, handlu lub usług o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m², oraz w budynkach stacji paliw o powierzchni użytkowej powyżej 100 m² będzie musiało znajdować się pomieszczenie przeznaczone do karmienia i przewijania dzieci;
- zmienią się par. 92 i 93 dotyczące wyposażenia kuchni i łazienki w budynkach wielorodzinnych;
- zostaną uchylone wymagania dotyczące minimalnej szerokości pomieszczeń w budynkach wielorodzinnych (par. 94). Zamiast tego pojawi się wymóg minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania – 25 m²;
- w par. 104 zmienią się wymagania dotyczące dojazdu i stanowisk postojowych w garażu jednoprzestrzennym.
Powyższe zmiany w Dziale III zostaną wprowadzone w rozdziałach:
- Wymagania ogólne,
- Oświetlenie i nasłonecznienie,
- Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi,
- Pomieszczenia higienicznosanitarne,
- Szczególne wymagania dotyczące mieszkań w budynkach wielorodzinnych,
- Garaże dla samochodów osobowych.
Potrzebujesz więcej informacji? Znajdziesz je w poradniku „Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce”. Dowiesz się z niego, w jakiej odległości od granicy działki lokalizować różne obiekty budowlane oraz jaką odległość zachowywać między nimi, by spełnić wymagania nowych warunków technicznych.
W Dziale IV Wyposażenie techniczne budynku zmiany pojawią się w rozdziałach:
- Instalacje wodociągowe zimnej i ciepłej wody,
- Wentylacja i klimatyzacja,
- Instalacja gazowa na paliwa gazowe,
- Instalacja telekomunikacyjna,
- Urządzenia dźwigowe.
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów?
ZAMÓW NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE MATERIAŁY
W Dziale V Bezpieczeństwo konstrukcji w par. 206 ust. 2 zostanie ujednolicone nazewnictwo. Ekspertyza techniczna stanu konstrukcji będzie potrzebna w przypadku, tak jak dotychczas, rozbudowy, nadbudowy i przebudowy, a także zmiany sposobu użytkowania budynku. Obecnie przepis mówi o „zmianie przeznaczenia budynku”.
Działem VI Bezpieczeństwo pożarowe zajmiemy się w kolejnym tekście. Zmian w tej części warunków technicznych szykuje się sporo. Jedna z ważniejszych dotyczy par. 271 ust. 8:
- pojawi się definicja granicy lasu;
- niektóre budynki, w tym również domy jednorodzinne, będzie można sytuować w odległości 4 m od lasu – jeśli las będzie znajdował się na sąsiedniej działce, a nawet bez zachowania wymaganych odległości – jeśli las będzie na tej samej działce i zostaną spełnione dodatkowe warunki. Szczegółowo opisujemy te zmiany w kolejnym tekście.
Jeśli masz dość szukania przepisów, analizowania ich i zastanawiania się, czy są obowiązujące, zajrzyj do naszych e-booków, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Bardziej aktualnych opracowań prawdopodobnie nie znajdziesz na rynku:
8 Odpowiedzi
Paulina
Odnośnie "w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi poziom podłogi nie będzie mógł być niżej niż poziom terenu przy budynku"
Co z budynkami na skarpie,w skarpie itp. ? Jak będzie liczony poziom terenu- w każdym miejscu, uśredniony, inaczej?
Magda /MGM/
Par. 73 ust. 1 będzie brzmiał:
"1. W pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi poziom podłogi powinien znajdować się powyżej lub być równy poziomowi terenu przy budynku".
Jeśli poziom terenu będzie powyżej poziomu podłogi z którejkolwiek strony pomieszczenia – pomieszczenie to nie będzie mogło być pomieszczeniem przeznaczonym na stały pobyt ludzi.
Paulina
No dobrze. Wg. mnie to będzie interpretowane tak, że nawet jeśli wszystkie ściany pomieszczenia są powyżej, oświetlenie jest spełnione itp., ale gdzieś z tyłu BUDYNKU poziom jest wyżej, to budynek nie przejdzie. Taki Edge House z Krakowa na przykład się w to łapie. Wcześniejszy zapis ze ścianą z oknami był zrozumiały i logiczny.
Ciekawa jestem, dlaczego wprowadzili taki przepis? Co ma to na celu?
Magda /MGM/
W uzasadnieniu na ten temat właściwie nic nie ma.
Uzasadnienie do par. 73 brzmi:
"a) Regulacje zawarte w § 73, odnoszące się do poziomu podłogi, zmodyfikowano, ponieważ wymóg aktualnie zawarty w ust. 2 – dotyczący sytuowania poziomu podłogi pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi w budynku zakładu opieki zdrowotnej, opieki społecznej, oświaty, wychowania i nauki co najmniej 0,3 m powyżej terenu urządzonego przy budynku – nie znajduje uzasadnienia. Powoduje poważne bariery w dostępie do obiektów i idące za tym duże koszty rozwiązań usuwających te bariery. W nowoprojektowanym § 73 ust. 1 dodano możliwość usytuowania poziomu podłogi powyżej poziomu terenu, a także na równi poziomu terenu przy budynku.
b) Dodatkowo zmieniono regulację w zakresie możliwości sytuowania pomieszczeń produkcyjnych, handlowych, usługowych, gastronomicznych lub obsługi pasażerów poniżej poziomu terenu pod warunkiem uzyskania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej
w przypadku takiej konieczności w porozumieniu z właściwym okręgowo inspektorem pracy".
adrian brody
czy przewiduje się zmianę przepisu dot. odległości miejsca postojowego przy zabudowie jednorodzinnej ? Jest to chory przepis, z którego powodu nieraz musimy cofać budynek o 5 m wgłąb działki ponieważ od frontu nie mieści się miejsce postojowe ( 7 m od okien ) !
admin
Tak, niektóre miejsca postojowe przy budynkach jednorodzinnych zostaną zwolnione z tego wymogu. Przepis będzie brzmiał:
"Zachowanie odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych przypadających na jeden lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zlokalizowanych przy tym budynku".
Bartek
Dzień dobry,
czy wprowadzenie „wymogu minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania – 25 m²” oznacza, że nie będzie już możliwości zaadoptowania pojedynczych małych pomieszczeń < 25m2 na np. strychach do celów mieszkaniowych (osobny lokal)?
Co wlicza się do tak liczonej powierzchni (szukamy jak tu zwiększyć powierzchnię ;-) : Schody? Balkony / tarasy? Antresola?
Dziękuje i pozdrawiam
Bartek
Magda | oprawiebudowlanym.pl
Dzień dobry.
Możliwa będzie przebudowa już istniejących mieszkań o takiej powierzchni. Pisaliśmy o tym tutaj: Nowe warunki techniczne – kiedy je stosować.
Oprócz tego w przypadku istniejących budynków możliwe są pewne odstępstwa od warunków technicznych – na podstawie par. 2. Przeczyta Pan o tym tutaj: Kiedy stosujemy warunki techniczne.
Pozdrawiam :)