„Uszkodzenia i naprawy przegród budowlanych w aspekcie izolacyjności termicznej”, P. Krause, T. Steidl – recenzja

with Brak komentarzy
Recenzja książki Uszkodzenia i naprawy przegród budowlanych w aspekcie izolacyjności termicznej

Dzisiaj, w ramach nowego cyklu na blogu, przedstawiam książkę, w której autorzy opisują zagadnienia ochrony cieplno-wilgotnościowej budynków, skupiając się w dużym stopniu na błędach powstających zarówno na etapie projektowania jak i wykonawstwa.

Mowa o publikacji Wydawnictwa Naukowego PWN „Uszkodzenia i naprawy przegród budowlanych w aspekcie izolacyjności termicznej”, której współautorami są Paweł Krause i Tomasz Steidl.

 

Co znajdziesz w książce?

Konkretne przykłady

Autorzy opisują problemy i błędy, z którymi spotkali się w swojej pracy, wykonując opinie i ekspertyzy budowlane oraz analizując projekty budowlane dotyczące termomodernizacji budynków:

 • wskazują najczęstsze błędy projektowe popełniane w obliczeniach cieplno-wilgotnościowych, w opisach technicznych, na rysunkach,
 • omawiają i pokazują na zdjęciach błędy wykonawcze ścian, dachów i stropodachów,
 • opisują sposoby naprawy uszkodzeń.

Wymagania dotyczące ochrony cieplno-wilgotnościowej budynków

Zagadnienia związane z ochroną cieplno-wilgotnościową budynków są opisane w wielu normach i przepisach. Autorzy wskazują te przepisy i omawiają wymagania, jakie stawiają one budynkom, również energooszczędnym.

Trochę ciekawostek i historii

Z książki dowiadujemy się np.:
 • kiedy pojawiły się pierwsze normy i przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków,
 • jak budowano w technologii tradycyjnej, wielkoblokowej, wielkopłytowej, szkieletowej (szkielet stalowy, żelbetowy, drewniany), z jakich materiałów wykonywano poszczególne przegrody.

 

 

Charakterystykę i właściwości materiałów termoizolacyjnych

Autorzy opisują:
 • materiały termoizolacyjne stosowane kiedyś i te, które współcześnie wykorzystujemy w nowych i modernizowanych budynkach, również w dociepleniach od wewnątrz,
 • właściwości tych materiałów, np. współczynnik przewodzenia ciepła, ciężar objętościowy.

Wskazówki projektowe

Jak ocenić stan ochrony cieplno-wilgotnościowej istniejącego budynku:
 • co uwzględnić oceniając przegrodę pod tym względem,
 • na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu obliczeń izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, jakie współczynniki obliczyć i jakie normy przy tym stosować,
 • jak wilgotność materiału wpływa na jego właściwości cieplne (a wpływa znacząco),
 • jak sprawdzić właściwości materiałów wbudowanych w istniejącą przegrodę, jakie badania przeprowadzić i w jaki sposób.
Jak zaprojektować docieplenie:
 • co obliczyć, by spełnić wymagania przepisów,
 • co powinien zawierać projekt docieplenia, by umożliwić prawidłowe wykonanie robót,
 • jak powinien wyglądać opis techniczny i obliczenia w projekcie termomodernizacji – autorzy zamieszczają przykład opisu technicznego i obliczeń do takiego projektu.
 • jak w obliczeniach uwzględnić mostki cieplne, jakich programów użyć.
Uwaga: nie jest to typowa książka z fizyki budowli, więc nie znajdziesz w niej szczegółowej instrukcji, jak wykonywać obliczenia cieplno-wilgotnościowe przegród budowlanych.
Informacje na temat ocieplania od strony wewnętrznej:
 • jakie rozwiązania można stosować,
 • na co zwrócić uwagę,
 • kiedy nie ocieplać od wewnątrz i dlaczego.

Jak oceniam tę publikację?

W budownictwie coraz większą wagę przykładamy do zminimalizowania zużycia energii, by spełnić wymagania przepisów oraz coraz bardziej świadomych inwestorów. Docieplając budynki istniejące nietrudno popełnić błędy zarówno na etapie projektowania jak i wykonawstwa. Dlatego uważam tę książkę za bardzo użyteczną.
W publikacji znajdują się konkretne i szczegółowe informacje, jest trochę teorii i sporo przykładów. Wiele możemy się nauczyć, przyglądając się najczęściej popełnianym błędom oraz analizując przykłady zamieszczone przez autorów.
Bardzo przydatne są informacje dotyczące kiedyś wykorzystywanych materiałów termoizolacyjnych. Te dane trudno znaleźć, a przydają się do obliczeń cieplno-wilgotnościowych docieplanych budynków.
Myślę, że książka przyda się studentom architektury i budownictwa oraz wszystkim, którzy projektują lub wykonują docieplenia budynków: architektom, inżynierom budowlanym i wykonawcom.

Zobacz poradniki i szkolenia, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Jest już dostępny nowy e-book Jak sporządzić kompletny projekt budowlany. Praktyczny poradnik nie tylko dla projektantów uwzględniający ostatnią dużą nowelizację prawa budowlanego.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.