„Uszkodzenia i naprawy przegród budowlanych w aspekcie izolacyjności termicznej”, P. Krause, T. Steidl – recenzja

with Brak komentarzy
Recenzja książki Uszkodzenia i naprawy przegród budowlanych w aspekcie izolacyjności termicznej

Dzisiaj, w ramach nowego cyklu na blogu, przedstawiam książkę, w której autorzy opisują zagadnienia ochrony cieplno-wilgotnościowej budynków, skupiając się w dużym stopniu na błędach powstających zarówno na etapie projektowania jak i wykonawstwa.

Mowa o publikacji Wydawnictwa Naukowego PWN „Uszkodzenia i naprawy przegród budowlanych w aspekcie izolacyjności termicznej”, której współautorami są Paweł Krause i Tomasz Steidl.

 

Co znajdziesz w książce?

Konkretne przykłady

Autorzy opisują problemy i błędy, z którymi spotkali się w swojej pracy, wykonując opinie i ekspertyzy budowlane oraz analizując projekty budowlane dotyczące termomodernizacji budynków:

 • wskazują najczęstsze błędy projektowe popełniane w obliczeniach cieplno-wilgotnościowych, w opisach technicznych, na rysunkach,
 • omawiają i pokazują na zdjęciach błędy wykonawcze ścian, dachów i stropodachów,
 • opisują sposoby naprawy uszkodzeń.

Wymagania dotyczące ochrony cieplno-wilgotnościowej budynków

Zagadnienia związane z ochroną cieplno-wilgotnościową budynków są opisane w wielu normach i przepisach. Autorzy wskazują te przepisy i omawiają wymagania, jakie stawiają one budynkom, również energooszczędnym.

Trochę ciekawostek i historii

Z książki dowiadujemy się np.:
 • kiedy pojawiły się pierwsze normy i przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków,
 • jak budowano w technologii tradycyjnej, wielkoblokowej, wielkopłytowej, szkieletowej (szkielet stalowy, żelbetowy, drewniany), z jakich materiałów wykonywano poszczególne przegrody.

 

 

Charakterystykę i właściwości materiałów termoizolacyjnych

Autorzy opisują:
 • materiały termoizolacyjne stosowane kiedyś i te, które współcześnie wykorzystujemy w nowych i modernizowanych budynkach, również w dociepleniach od wewnątrz,
 • właściwości tych materiałów, np. współczynnik przewodzenia ciepła, ciężar objętościowy.

Wskazówki projektowe

Jak ocenić stan ochrony cieplno-wilgotnościowej istniejącego budynku:
 • co uwzględnić oceniając przegrodę pod tym względem,
 • na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu obliczeń izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych, jakie współczynniki obliczyć i jakie normy przy tym stosować,
 • jak wilgotność materiału wpływa na jego właściwości cieplne (a wpływa znacząco),
 • jak sprawdzić właściwości materiałów wbudowanych w istniejącą przegrodę, jakie badania przeprowadzić i w jaki sposób.
Jak zaprojektować docieplenie:
 • co obliczyć, by spełnić wymagania przepisów,
 • co powinien zawierać projekt docieplenia, by umożliwić prawidłowe wykonanie robót,
 • jak powinien wyglądać opis techniczny i obliczenia w projekcie termomodernizacji – autorzy zamieszczają przykład opisu technicznego i obliczeń do takiego projektu.
 • jak w obliczeniach uwzględnić mostki cieplne, jakich programów użyć.
Uwaga: nie jest to typowa książka z fizyki budowli, więc nie znajdziesz w niej szczegółowej instrukcji, jak wykonywać obliczenia cieplno-wilgotnościowe przegród budowlanych.
Informacje na temat ocieplania od strony wewnętrznej:
 • jakie rozwiązania można stosować,
 • na co zwrócić uwagę,
 • kiedy nie ocieplać od wewnątrz i dlaczego.

Jak oceniam tę publikację?

W budownictwie coraz większą wagę przykładamy do zminimalizowania zużycia energii, by spełnić wymagania przepisów oraz coraz bardziej świadomych inwestorów. Docieplając budynki istniejące nietrudno popełnić błędy zarówno na etapie projektowania jak i wykonawstwa. Dlatego uważam tę książkę za bardzo użyteczną.
W publikacji znajdują się konkretne i szczegółowe informacje, jest trochę teorii i sporo przykładów. Wiele możemy się nauczyć, przyglądając się najczęściej popełnianym błędom oraz analizując przykłady zamieszczone przez autorów.
Bardzo przydatne są informacje dotyczące kiedyś wykorzystywanych materiałów termoizolacyjnych. Te dane trudno znaleźć, a przydają się do obliczeń cieplno-wilgotnościowych docieplanych budynków.
Myślę, że książka przyda się studentom architektury i budownictwa oraz wszystkim, którzy projektują lub wykonują docieplenia budynków: architektom, inżynierom budowlanym i wykonawcom.

Zobacz e-booki, w których prostym językiem wyjaśniamy przepisy budowlane. Przestań tracić czas i nerwy na szukanie i analizowanie przepisów. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Jeśli uważasz ten materiał za przydatny, to proszę, udostępnij go. Gdy użyjesz poniższych przycisków, zajmie Ci to tylko chwilę, a dzięki temu Twoi znajomi też skorzystają.
Podąrzaj Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać Wam gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Zostaw Komentarz

Przygotuj się do dużej nowelizacji prawa budowlanego już dziś. Zdobądź pełną wiedzę i miej święty spokój.

Zapisz się do bezpłatnego newslettera

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na blogu, informacje o ofercie i materiały dostępne tylko dla subskrybentów? Zapisz się do newslettera, a nie przegapisz niczego. Przy okazji otrzymasz też bezpłatne materiały.

 


Chcę zapisać się do newslettera i otrzymywać na mój adres e-mail informacje o nowościach, promocjach i produktach związanych z blogiem oprawiebudowlanym.pl.

 

Z newslettera w każdej chwili będziesz mógł się wypisać. Nie będziemy wysyłać Ci spamu. Z polityki prywatności dowiesz się, jak chronimy Twoje dane.