Zmiany w warunkach technicznych od 1.01.2018 r. – część 3

Za kilka miesięcy zmienią się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Projekt rozporządzenia nie został jeszcze podpisany przez Ministra, ale nowe przepisy mają wejść w życie 1.01.2018 r.

 

W dzisiejszym tekście opisujemy najważniejsze zmiany w Dziale VI Bezpieczeństwo pożarowe. Zmieni się sporo, m.in.: pojawi się definicja granicy lasu, a niektóre budynki będziemy mogli sytuować bez zachowania minimalnej odległości od lasu.

O nowych przepisach w pozostałych częściach rozporządzenia przeczytasz w dwóch wcześniejszych tekstach, do których linki znajdziesz na końcu tego artykułu.

 

Jakie zmiany nowe przepisy wprowadzają w Dziale VI Bezpieczeństwo pożarowe?

Budynek będziemy musieli projektować i wykonywać w sposób ograniczający możliwość powstania pożaru, a nie tak jak jest w tej chwili w sposób zapewniający m.in. nośność konstrukcji oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia i dymu. Te warunki, które obecnie obowiązują, nadal trzeba będzie spełnić, ale dopiero w razie wystąpienia pożaru.

Zmieni się par. 213 wskazujący, kiedy nie musimy spełniać wymagań dotyczących klas odporności pożarowej budynków:

  • dla budynków wymienionych w tym przepisie nie będziemy musieli spełniać również wymagań dotyczących klas odporności ogniowej elementów budynków i rozprzestrzeniania ognia przez te elementy określonych w § 216 (aktualnie tego doprecyzowania nie ma);
  • do katalogu obiektów wymienionych w tym paragrafie nowe przepisy dodają budynki inwenarskie o kubaturze brutto do 1500 m³;
  • par. 213 nie będzie miał zastosowania, jeśli budynek zostanie posadowiony bliżej lasu na podstawie nowego par. 217 ust. 8. W tym przypadku będzie musiał mieć odpowiednią klasę odporności pożarowej nawet, jeśli będzie np. parterowym budynkiem jednorodzinnym.

Potrzebujesz więcej informacji? Znajdziesz je w poradniku „Jak zlokalizować budynek (i inne obiekty) na działce”. Dowiesz się z niego, w jakiej odległości od granicy działki lokalizować różne obiekty budowlane oraz jaką odległość zachowywać między nimi, by spełnić wymagania nowych warunków technicznych.


Pojawią się nowe warunki lokalizowania niektórych budynków względem lasu

Zmieni się par. 271, a w nim:

  • nowe brzmienie otrzyma ust. 8, w którym znajdziemy definicję granicy lasu. Będzie to: „grunt leśny (Ls) określony na mapie ewidencyjnej lub teren przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako leśny”;
  • budynki wymienione w par. 213, po spełnieniu kilku dodatkowych warunków, będziemy mogli sytuować w odległości 4 m od lasu znajdującego się na sąsiedniej działce lub w dowolnej odległości od lasu znajdującego się na tej samej działce. Będzie to możliwe, jeśli działka, na której znajduje się granica lasu w planie miejscowym jest przeznaczona pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną, a gdy nie ma planu – grunty leśne są objęte zgodą na zmianę przeznaczenia na cele nieleśne. Budynki te będą musiały być wykonane z elementów nierozprzestrzeniających ognia, nie będą mogły zawierać pomieszczeń zagrożonych wybuchem oraz będą musiały mieć klasę odporności pożarowej wyższą niż wymagana par. 212.

Więcej o zmianach w odległościach budynków od lasu przeczytasz w podlinkowanym artykule, w którym omawiamy tylko te zagadnienia.

 

Co jeszcze zmieni się 1.01.2018 r. w dziale dotyczącym bezpieczeństwa pożarowego?

Zostanie uszczegółowiony par. 245 dotyczący wymagań dla klatek schodowych w budynkach posiadających strefy pożarowe zaliczone do różnych kategorii ZL. W tej chwili, jeśli budynek posiada choć jedną strefę pożarową wskazaną w przepisie, wszystkie klatki schodowe muszą spełniać wymagania tego przepisu (istnieje m.in. obowiązek ich obudowy i wyposażenia w urządzenia zapobiegające zadymieniu). Po zmianie te wymagania będą dotyczyć tylko klatki schodowej przeznaczonej do ewakuacji z danej strefy pożarowej.

Zmieni się par. 246, w którym zostanie sprecyzowane, kiedy należy zapewnić ewakuację do co najmniej dwóch klatek schodowych, a kiedy dopuszcza się ewakuację tylko do jednej.

Zmieniony zostanie również par. 235. Obecnie z tego przepisu wynika, że w określonych przypadkach przynajmniej jeden dźwig w każdej strefie pożarowej powinien być przystosowany do potrzeb ekipy ratowniczej. Jest to problematyczne w sytuacji, gdy na jednej kondygnacji jest kilka stref pożarowych. Zmieniony przepis doprecyzowuje, że „dźwig dla ekip ratowniczych powinien zapewniać dostęp do każdej strefy pożarowej na kondygnacji, bezpośrednio lub drogami komunikacji ogólnej”.

Zostanie wprowadzonych kilka zmian dotyczących wymagań przeciwpożarowych dla garaży, m.in. w par. 275, 277, 278

 

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i materiały dostępne tylko dla subskrybentów?

ZAMÓW NEWSLETTER I ODBIERZ DARMOWE MATERIAŁY

 

O pozostałych ważnych zmianach przeczytasz w tekstach:

  1. Duże zmiany w warunkach technicznych – co nas czeka już za pół roku? – część 1
  2. Planowane zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki – część 2
Myślisz, że może przydać się Twoim znajomym? Udostępnisz? Dzięki!

  1. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Dzien dobry,
    czy to jest pewne, ze ww ustawa zmieni sie od nowego roku?

    • admin
      |

      Na 100% nie, ale już jest prawie na końcu procesu legislacyjnego – został jeszcze podpis Ministra i publikacja w Dzienniku Ustaw.

  2. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Rozumiem że zmieni się strefa ochronna od lasu, teraz jest 12 i 16 m

  3. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Po podpisaniu rozporządzenia przez Ministra jak długo trzeba czekać żeby wziąć wypis z mpzp na nowych zasadach.Chyba dobrze rozumiem że zmieni się przepis o strefie ochronnej lasu. W tej chwili jest 12 i 16 m. Jest to bardzo uciążliwe, bo pomimo tego że działka jest budowlana i szeroka to robi się płytka i nie mieści się dom, a nie ma szans na załatwienie ustępstwa. Tym sposobem działka robi się bez żadnej wartości.

    • admin
      |

      Powyższe przepisy nie mają nic wspólnego z MPZP. Jeśli w planie miejscowym są jakieś zapisy dot. odległości od lasu (bez powoływania się na rozporządzenie), to nowe rozporządzenie tego nie zmieni.

  4. Anonimowy
    | Odpowiedz

    Czegoś tu nie rozumiem. Jeśli Minister wyda nowe rozporządzenie to chyba ono staje się obowiązujące dla wszystkich Polaków. Ci co jeszcze nie rozpoczęli budowy chyba powinni dostać wypis mpzp na nowych zasadach. W tej chwili mpzp jest wyłożony do wglądu, uchwalony będzie na pewno po Nowym Roku czy wtedy nie powinni nanieść poprawek i zamienić strefę ochronną lasu.

    • admin
      |

      MPZP i wspomniane rozporządzenie to dwa różne akty prawne. Mogą w nich być zupełnie inne zapisy. Rozporządzenie obowiązuje wszystkich Polaków, natomiast MPZP jest aktem prawa miejscowego i obowiązuje tylko na danym obszarze. Znam plany miejscowe, które nakazują, by odsunąć się od lasu o 20 m. Nie znam dokładnie przepisów, na podstawie których są uchwalane plany miejscowe, więc nie odpowiem na ostatnie pytanie.

  5. Anonimowy
    | Odpowiedz

    zgodnie z nowymi warunkami technicznymi jaka będzie strefa ochronna od lasu (tj. ile metrów trzeba odsunąć budynek od lasu)? i czy to prawda, że rozporządzenie zostało dzisiaj podpisane przez ministra?

    • admin
      |

      Podstawowe odległości nie zmienią się, ale zostanie wprowadzony przepis umożliwiający w niektórych przypadkach budowę w odległości 4 m.

      Ministerstwo na swojej stronie informuje, że rozporządzenie zostało podpisane 14 listopada.

    • Marek Traktor
      |

      Witam, mozna prosić coś wiecej na temat przepisu o budowie w odległosci 4m? Obecny budynek mam w odległosci 9 metrów ,chałbym go rozbudować wzdłuż istniejacej sciany ,zachowując ta odelgłosć, ale to obecnie nie jest możliwe.

Prześlij komentarz