„Budownictwo zrównoważone. Wybrane zagadnienia z fizyki budowli”, A. Kaliszuk-Wietecka – recenzja

with Brak komentarzy
budownictwo zrównoważone recenzja

Współcześnie zależy nam na tym, by projektować i budować budynki zużywające jak najmniejszą ilość energii, dlatego znajomość zagadnień związanych z fizyką budowli jest niezwykle ważna. Zwłaszcza, że przepisy w tym zakresie są coraz bardziej wymagające. Wymagający są też inwestorzy, którzy chcą mieć domy z przyjaznym mikroklimatem i tanie w eksploatacji. Dlatego postanowiłam przyjrzeć się książce Agnieszki Kaliszuk-Wieteckiej „Budownictwo zrównoważone. Wybrane zagadnienia z fizyki budowli” wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

Jakie tematy porusza książka?

Właściwie powinnam napisać „podręcznik”, gdyż myślę, że takie określenie bardziej pasuje do tej publikacji. Dlaczego? Jest w niej sporo teorii, wzorów i przykładów obliczeniowych. Autorka dokładnie opisuje pojęcia związane z fizyką budowli, podaje ich definicje i jednostki, wskazuje, jak liczyć poszczególne parametry.

Książka pokazuje, jak projektować, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Omawia przede wszystkim zagadnienia cieplne i wilgotnościowe, ale porusza także temat akustyki budowlanej oraz budownictwa zrównoważonego.

 

wybrane zagadnienia z fizyki budowli

 

budownictwo zrównoważone wybrane zagadnienia z fizyki budowli

 

recenzja książki

 

wybrane zagadnienia z fizyki budowli recenzja
fizyka budowli ksiażka

Dla kogo jest ta książka?

Książka przyda się przede wszystkim:

  • studentom mającym w zakresie studiów przedmioty związane z fizyką budowli;
  • projektantom projektującym budynki o niskim zużyciu energii.

 

Podsumowanie

Myślę, że doskonałym podsumowaniem będzie fragment opinii dr. inż. Arkadiusza Węglarza: „Dobra świadomość cech fizycznych materiałów i procesów fizycznych zachodzących w budynku pozwala na właściwe projektowanie jego elementów (…) Niniejsza publikacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczestników procesu budowlanego co do możliwości usystematyzowania wiedzy w zakresie fizyki cieplnej budynków, akustyki i elementów zrównoważonego rozwoju w budownictwie”.

 

Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Przedzieram się przez zawiłości prawa budowlanego po to, by dawać ludziom gotowe odpowiedzi na trudne pytania.

Prześlij komentarz

Przygotowujesz się do egzaminu na uprawnienia budowlane? Sprawdź e-book, który pomoże Ci uporządkować wiedzę z zakresu prawa budowlanego. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ