„Usterki w pracach budowlanych i wykończeniowych”, J. Czupajłło – recenzja

with Brak komentarzy

recenzja książki usterki w pracach budowlanych i wykończeniowychWszyscy wiemy, że najłatwiej uczyć się na błędach. W budownictwie lepiej to robić na cudzych, a nie własnych. Książka Wydawnictwa Naukowego PWN „Usterki w pracach budowlanych i wykończeniowych”, której autorem jest dr inż. Jan Czupajłło, to pozycja, z której możemy się wiele nauczyć właśnie poprzez analizę popełnionych błędów.

Kim jest autor?

Dr inż. Jan Czupajłło jest rzeczoznawcą budowlanym w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Pracuje w branży budowlanej wiele lat: realizuje inwestycje pod klucz, sporządza opinie techniczne, prowadzi szkolenia.

 

Zawartość książki "Usterki w pracach budowlanych i wykończeniowych"

 

O czym jest książka?

Ta książka to same przykłady i zdjęcia. Konkrety i praktyczne informacje. Żadnej teorii.

 

Autor pokazuje usterki, z którymi spotkał się w swojej pracy. Opisuje te uszkodzenia, podaje przyczyny ich powstania, wskazuje, czy da się je naprawić, a jeśli tak, to w jaki sposób. Jak sam autor podkreśla – nie są to wszystkie możliwe przypadki, bo spisanie ich jest po prostu niemożliwe.

 

W książce dr inż. Jan Czupajłło omówił błędy powstające na skutek:

  • niewłaściwego zagęszczania gruntu,
  • źle dobranych materiałów,
  • niezamieszczenia w projekcie szczegółowych rozwiązań.

Pokazał też usterki wykonawcze występujące w pracach wykończeniowych m.in. podczas: wykonywania izolacji, tynków, elewacji, wylewek, dachów, dylatacji, osadzania stolarki.

 

Usterki w pracach budowlanych

 

Komu przyda się książka?

Choć w tytule jest mowa o pracach budowlanych i wykończeniowych to – wbrew pozorom – nie jest to książka tylko dla wykonawców, ale również (a może i przede wszystkim) dla inżynierów i architektów. Jak udowadnia autor – usterki wykonawcze powstają nie tylko na skutek błędów wykonawców robót, ale również projektantów.

 

Polecam tę książkę wszystkim uczniom i studentom kierunków związanych z architekturą i budownictwem, którzy chcą pracować przy projektowaniu lub wykonawstwie obiektów kubaturowych. Uważam, że powinna to być „lektura obowiązkowa” na tych kierunkach. Myślę, że w książce sporo informacji znajdą również doświadczeni uczestnicy procesu budowlanego – wykonawcy i projektanci.

 

 

Błędy w robotach wykończeniowych

 

Follow Magda Myszura:

Prostym językiem wyjaśniam przepisy budowlane. Z branżą budowlaną jestem związana od kilkunastu lat. Zaczynałam jako asystent projektanta, by po zdobyciu uprawnień zostać projektantem a później urzędnikiem. Teraz pomagam architektom, inżynierom, urzędnikom i inwestorom rozwiązywać problemy związane z formalnościami budowlanymi. Piszę poradniki i prowadzę szkolenia z prawa budowlanego. Chciałabym, żeby przepisy były łatwo dostępne dla każdego, jasne i zrozumiałe.

Prześlij komentarz

Poradnik „Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego. Procedura, orzecznictwo, przykłady” ZOBACZ